Emed.co.il - גירסה להדפסה
  אתר לאנשי רפואה e-Med

E-MED.CO.IL 20/10/2019  הדפס מאמר  הדפס מאמר
 
E-MED.CO.IL

16/04/2007 תמונות ואיורים ברפואה בתחילת ימי הרנסנס

בימי הביניים ספרי הרפואה הכילו  תמונות שמטרו של כל אחד ללמד פן מיוחד במדע הרפואה. תמונה ידועה אחת, מכונה "איש השרירים", וכשמה כן היא -   התמונה מראה אדם מכף רגל ועד הקדקוד, ובו מופיעים השרירים. תמונה אחרת שזכתה לפרסום, היא תמונת "איש המזלות" כי אחת ההשערות הייתה שכל אחת מהמזלות משפיעה על חלק מסוים בגוף:- השור לדוגמה קובע את בריאת הצוואר והלוע, הסרטן את אברי המין, החד- קרן את הברכיים והדגים- הרגליים.  טיפול בכל אחד האברים האלה  נקבע לאחר תצפית במזלות אלה וכן בתצפיות בירח. אגב, הרופאים האמינו בהשפעתו של הירח על בריאות הגוף עד למאה השמונה עשרה.

"איש הפצעים" היא תמונה המראה לוחם שנדקר בחרבות וכלי מלחמה אחרים כדי להסביר לסטודנט לרפואה איך להוציא כלים אלה מהגוף עם מינימום של נזק נוסף.
"איש הורדים" הראה את המקומות המועדפים להקזת דם. בימי הביניים מקובל היה להקיז דם, במקום המרוחק ביותר ממוקד המחלה, - אם היה מוקד. תמונות פופולאריות נוספות הראו נתיחות הגופה או רופא שבודק את השתן של החולה בנוכחותו. בתמונה מאוחרת יותר – תמונה מהמאה ה17 בידי האמן
Jan Steen  נראה רופא המחזיק ביד האחת בקבוק המכיל שתן ובידו השנייה בודק את דופק החולה.

איורים נוספים מראים לנו איך התנהלו ניתוחים, איך נראו בתי מרקחת, באלו מכשירים אורתופדיים השתמשו הרופאים לטפל בשברי עצמות וכן הלאה – ואפשר ללמוד מתמונות אלה רבות בלי לטרוח לקרא טקסטים בלועזית.

ימי הביניים הסתיימו לקראת סוף המאה הארבע עשר. באופן הדרגתי האנושות בארצות המערב ניסתה להשתחרר  מאמונות נוקשות, מרודנות הכנסייה  מדוגמה.  העיר המובילה בתנועת הרפורמה הייתה העיר פירנצה באיטליה  תחת שלטון Cosimo העשיר ורב ההשפעה,  נצר  למשפחת     de Medici   המפורסמת וכן Lorenzo,  אחיו של   .Cosimo.   שני האחים עודדו פיתוח האמנות והספרות. מאיטליה תנועת ההשכלה התפשטה ליתר ארצות יבשת אירופה ולאנגליה. התנועה הגיעה לאנגליה בראשית עידן המלכות של מלכת אליזבת הראשונה.

האוכלוסייה דרשה חופש המחשבה,  סטנדרטים חדשים בכבוד האדם ואנושיות במקום  ההתנשאות  של אנשי הכמורה. מספר המצאות ותגליות התרחשו בתקופה זו, וזרזו את תחילת העת החדשה, ביניהם המצאת מכונת דפוס, התגלית של אמריקה – העולם החדש – הגישה אל חלקים של המזרח הרחוק שטרם נועדו  ושינוי בשיטות הלחימה שהתפתחו עם תגלית אבק שרפה. אם כי אי אפשר לקבוע תאריך מסוים לתחילת תנועת ה    renaissance שני ספרים, ששניהם הופיעו  בשנת 1543 היו דוגמאות לפילוסופיה החדשה שחדרה לאירופה. ספר אחד של Nicolaus Copernicus  ושמו  De revolutionibus orbium celestium  כלומר על  תנועות הגופים השמימים, והספר השני ספר האנטומיה של Andreas Vesalius.  התיאורים של וסליוס מקוריים ומדויקים ואינם מתחשבים בתיאורים העתיקים והלא נכונים של הרפואה היוונית.

התפתחות הרפואה בימי ה renaissance  היא הנושא שלנו במגזינים הבאים. 


סגור חלון