Emed.co.il - גירסה להדפסה
  אתר לאנשי רפואה e-Med

E-MED.CO.IL 18/06/2019  הדפס מאמר  הדפס מאמר
 
E-MED.CO.IL

14/02/2008 הרפואה בראי ההיסטוריה: מאת הפרופ' זרם פריאר

רופאים מתקופת הרנסנס: - Paracelsus

דמות מעניין במיוחד בעולם הרפואה, של תקופת התחייה, הרנסנס, היא דמותו של פרהסלזוז. נתחיל בשמו המלא -  Phillipus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim, שמות ארוכים, וביניהם גם השם בומבסטוס – כאילו  הוריו  בעת לידתו  כבר התנבאו שבנם נוטה להגזמות, למריבות ולקיצוניות. על כל פנים, אפשר להגיד עליו כשמו כן הוא. יחד עם זאת חלוקות הדעות לגבי אופיו ותרומתו למדע הרפואה. האם הוא היה סתם שיכור, פטפטן או חולה נפש כפי שטענו משך שנים אחרי מותו ? במאה התשע עשר כתב המשורר הבריטי, Robert Browning פואמה המתארה את גדולתו של המהפכן הזה שלא הובן נכון על ידי בני דורו. הרופא המהולל Sir William Osler  גם הוא בן המאה התשע עשרה, כתב עליו שהוא "the Luther of Medicine"  דהיינו  המהפכן והמחדש שעשה לרפואה מה שמרטין לותהר עשה עבור הנצרות. אחרים אמרו עליו שהיה  "האדם בעל המחשבות המקוריות יותר במאה השש עשרה". ספריו נכתבו בגרמנית ולא תורגמו לאנגלית בשלמותם, ולכן רק ההיסטוריונים הגרמנים מכירים את ספריו היטיב, ולהם דעה חיובית מאד.

פרצלזוס נולד בשנת 1490 בעיירה Einsiedeln  ליד העיר ציריך, עיירה מוכרת היטיב לאלה הרגילים לטייל באזור זה של שוויצריה. הוא מת בשנת 1541. גם אביו היה רופא ובעל ידע נרחב ונשוי לאחות הראשית לבית החולים המקומי. כאשר פרצלזוס היה בן 12, אביו התמנה כרופא העיר Villach  שהייתה ממוקמת בקרבת מכרות  עופרת. פרצלזוס אם כן היה חשוף לרפואה עקב עיסוקיהם של הוריו, ולידע במינרלים וכימיה הודות למכרות ליד ביתו. פרהצלזוס ניצל את שניהם, ועבד במעבדה המצורפת למכרות.               

בגיל 23 הוא עזב את בית הוריו והחל בסיוריו באירופה, סיורים שנמשכו 12 שנה. "רופאים חייבים  לתור בארץ וללמוד את דרכי העולם" הוא כתב. הוא ביקר ב Montpellier ולאחר מכן במרכזי ההוראה הרפואית של אותם הימים:- בולוניה ופדואה. הוא חרש את אירופה וביקר ברוסיה ובטורקיה.


במשך השנים האלה הוא הרבה בכתיבה ובהוראה, ושמו התפרסם בעולם האקדמיה. בשובו לשוויצריה בשנת 1526  פרהצלזוס  התמנה כרופא העיר באזל וכמרצה ברפואה באוניברסיטת העיר. שם שלא כמקובל הוא הרצה בגרמנית ולא בלטינית; את מלאכת הרכבת התרופות שנתן, עשה בעצמו, מה שנגד את הנוהל באותם הימים;  הוא זלזל לא רק בכתביהם של הרופאים היוונים אלא גם בשיטות של עמיתיו למקצוע. "לא נעמתי לאף אחד מלבד לחולים בהם טיפלתי", הוא כתב. הוא הקדים להרצאותיו שריפת ספריו של גאלנוס ושל אבו סינה, והכריז "אבזם הנעלים שלי יודע יותר רפואה משני רופאים אלה.  התנהגותו ויהירותו קוממו נגדו אויבים רבים. כעבור שנתיים הוא נאלץ לעזוב את באזל ולהתחיל מחדש להיות נע ונד ברחבי אירופה.

בתקופת הרנסנס הכירורגים היו מבשרי הכירורגיה המודרנית. מנגד, השקפותיו של פרהצלזוס רחוקות מהרפואה של היום. פרהצלזוס האמין שהגוף מורכב משלוש יסודות והן:- גפרית, כספית ומלח. מה שנשרף – הלא הוא הגפרית. מה שמעלה עשן, זה הכספית;  והמלח הוא האפר. שלושת היסודות האלה קובעות פעולותיו של האדם. המחלות הן תוצאה של הפרעה באיזון  יסודות אלה, והטיפול מתן החומר החסר.

אין ספק שפרהצלזוס היה אדם ססגוני וכריזמטי, יהיר ומתרברב, ולא נוח לבריות. יחד עם זה הוא היה אדם ישר, כן וירא שמים. קשה להעריך את תרומתו האמיתית למדע הרפואה. 

סגור חלון