Emed.co.il - גירסה להדפסה
  אתר לאנשי רפואה e-Med

E-MED.CO.IL 18/07/2019  הדפס מאמר  הדפס מאמר
 
E-MED.CO.IL

15/10/2009 סקירה: תסמונת SIDS -The sudden infant death syndrome

 

 

תסמונת זו מוגדרת כהופעת מוות פתאומי בעת השינה אצל תינוק שהיה בריא לכאורה עד לרגע מותו. משך תקופה ארוכה מסתורין אפפו תסמונת זו. בשנים האחרונות התמונה התבהרה יותר – ואנו מתחילים להבין את הקשר בין התסמונת לבין השינה ל- homeostasis ולגורמים סביבתיים, גנטיים, ביוכימיים ומולקולאריים. כידוע ההתקדמות המרשימה ביותר הייתה בתגלית, שהסיכון לפתח תסמונת זו עולה פי שלוש כאשר התינוק שוכב על הבטן. לאחר תגלית זו בשנות ה- 90 המוקדמות של המאה הקודמת, נעשה מאמץ הסברתי לאומי ובין לאומי להדגיש את חשיבות השכבת תינוקות על הגב בעת השינה. מאז שכיחות התסמונת ירדה ב- 50% ואלפי תינוקות ניצלו ממות. אף על פי כן, SIDS נשאר סיבת המוות הנפוצה ביותר בארצות הברית בשנה הראשונה, לאחר התקופה הניאונטלית.

בשנת 1969 התקיים כינוס בין לאומי שהיה מוקדש לתסמונת זו. באי הכינוס הגדירו את התסמונת כ"מוות פתאומי ובלתי צפוי אצל תינוק או ילד קטן, גם לאחר בדיקת הגופה  לא נמצאה סיבה שתסביר את המוות". לפי הגדרה זו אבחנה של SIDS אינה אפשרית אלא אם נעשתה בדיקת הגופה לאחר המוות. תכונות אופייניות לתסמונת היו שכיחות שיא 2-4  חודשים, שכיחות גבוהה יותר אצל בנים ופטכיות ברקמות שבתוך בית החזה. מאוחר יותר הוכנסו מספר הסתייגויות להגדרה:-

המוות חייב להתרחש בטרם מלאו שנים עשר חודש לחיי התינוק.

חייבת להתבצע חקירה ליד מיטת המת כדי לנסות לגלות גורמים סביבתיים אפשריים למוות.

המוות התרחש בעת השינה או מיד לאחריה כלומר בתקופת ה arousal  דהיינו ההתעוררות.

                       

יש הבדלים בשכיחות התסמונת בארצות מתועשות שונות. ביפן השכיחות הנמוכה ביותר – 0.09 מקרים לכל אלף תינוקות ומנגד בניו-זילנד השכיחות הגבוהה ביותר -  0.8 מקרים לאלף תינוקות. קיימים גם הבדלים אתניים:- התסמונת נפוצה פי כמה באינדיאנים ושחורים בארצות הברית בהשוואה להיארעות  הלאומית. גם ההיארעות בין הילידים באוסטרליה שונה מזו של הלבנים.

בשנים האחרונות התקבלה גם האבחנה של "sudden and unexpected infant death" או SUID. באבחנה זו כלולים מקרים של מוות פתאומית בהם סיבת המוות מתגלה בסופו של דבר.

 

בעיקר מדובר בשתי מחלות:-

הפרעות בקצב הלב מלידה, תופעה שנמצאה ב5% של מקרי SUID.

והפרעה מטבולית בחמצון חומצות שומניות המתגלה ב 1% ממקרי ה SUID.

 

ההשערה היא שכ-80% מכל מקרי SUIDS   יתאימו גם לאבחנה של SIDS לאחר סינון המקרים בהם נמצאה סיבה קרדיאלית, מטבולית או סיבה אחרת שתסביר את המוות.

ידועים גם מקרים בהם המוות הוא תוצאה של חנק מכוון על ידי המטפלת. לפי האומדן, כ 5% של מקרי SUIDS  הם בעצם מקרי רצח. כמעט בלתי אפשרי להבדיל בין מקרה SIDS אמיתי לבין חניקה מרצון. הנתונים שחייבים לעורר חשד כי המוות הוא מעשה ידי אדם הם כאשר המוות אירע לאחר גיל חצי שנה, או כאשר אותו התינוק הובא לחדר מיון בעבר באבחנה של ALTE כלומר אירוע מסכן חיים לכאורה, או מוות של תינוק קודם, שהיה בטיפול של אותה מטפלת.

יתכן שגם זיהומים הם גורם, או לפחות גורם מסייע למוות במקרים של SIDS. בחמישים אחוז של מקרי SIDS אפשר למצוא עדות קלינית למחלה זיהומית קלה לכאורה או שיש סימנים פתולוגיים של דלקת בדרכי הנשימה, או בידוד של חיידקים פתוגניים בהפרשות או עדות של עלייה בציטוקינים דלקתיים.

 

גורמי סיכון נוספים הם עלייה של חמצן דו פחמני בסביבה של התינוק, לחץ על דרכי הנשימה, חימום יתר של הגוף או קושי להתעורר על אף ירידה ברוויון החמצן בדם.

בנוסף לכל האפשרויות שהזכרנו, הדעה הרווחת היא שלתינוקות מסוימים  יש נטייה לפתח SIDS  כאשר התנאים הסביבתיים מתאימים לכך.

 

המאמר מסכם את נושא גורמים אפשריים למוות פתאומי. ישנם גורמים פנימיים וגורמים סביבתיים. הגורמים הפנימיים כוללים גורמים גנטיים המעלים את הסיכון לפתח SIDS בתינוקות מסוימים, גורמים אתניים לדוגמא אצל האינדיאנים בארצות הברית וכמו כן פגות, וגורמים סביבתיים כגון עישון סביבתי, שתית אל-כהל והתמכרות לסמים של האם בעת ההיריון ווכן רמה סוציו-איקונומית נמוכה.

גורמים חיצוניים הם שכיבה על הבטן, כלי מטה רכים מדי, שכיבה במטה אחת עם מבוגר וזיהומים קלים.

 

[הערת העורך: במבט ראשון מפתיע שכותב המאמר כולל עישון אלכוהול וסמים תחת הכותרת גורמים פנימיים. הרי הם בעצם גורמים סביבתיים! הסיבה לכך היא כי לדעת הכותב, גורמים אלה עשויים להזיק רק כאשר קיים רקע גנטי אצל התינוק המעלה את הסיכון להינזק מחומרים אלה].

 

עדיין קיימת אי-ודאות לגבי הסיבה המידית, התפקודית למוות. מה הם השינויים הפיזיו-פתולוגיים והגורמים המידיים למוות? הדעה הרווחת היא  שהתקלה  במערכת האוטונומית בויסות הפעילות של מרכז הנשימה ושל המערכת הקרדיווסקולרית. כנראה הליקוי במערכת האוטונומית מתגלה במיוחד בעת השינה – וגורם למות.

 

הופעת SIDS משמעותה שהתינוק אינו מתעורר עקב הירידה בלחץ החמצן והעלייה בלחץ החמצן הדו-פחמני. במחקר פרוספקטיבי של תינוקות שלקו מאוחר יותר ב SIDS התגלה שאכן כן – קיים פגם בקושר ההתעוררות של התינוקות במצבי מצוקה רספירטורית והפגם בעיקר במנגנון המכונה cortical arousal.  רישומים של קצב הנשימה ופעימות הלב אצל תינוקות שמתו מאוחר יותר מ- SIDS מראים כי קיימים אירועים של טכיקרדיה וברדיקרדיה  בימים ובשעות לפני המוות. לפי ממצאים אלה נראה ש SIDS אינו תופעה פתאומית  כפי שאנחנו חשבנו, אלא יש הפרעות של מערכת העצבים האוטונומית שמקדימים את המוות בשעות או בימים ולו יכולנו לגלות אותם, אז אפשר היה למנוע את המוות הממשמש ובא.

 

כמה מחקרים של תופעת ה- SIDS התמקדו בחקר הנוירוטרנסמיטורים והקולטנים שלהם במקרי  SIDS  ואכן מצאו סטיות משמעותיות בגזע המוח במקרים אלה. בעיקר המחקרים שהתמקדו ב 5- הידרוקסי-טריפטמין – שהוא סרוטונין – מצאו   סטיות ב 50% ועד  75%  של מקרי SIDS. מערכת עצבי הסרוטונין במדולה נחשב כמווסת ההומואסטסיס בגוף, בכושר ההתעוררות, באוורור הריאות, בעומק הנשימות, בוויסות חום הגוף בתגובה להצטברות פחמן דו-חמצני וחסר חמצן. ארבעה מחקרים שונים מדווחים על שינויים במספר העצבים של מערכת האוטונומית ובקולטני סרוטונין במקרי SIDS.

 

ההמלצות למניעת מקרי SIDS כוללות:

השכבת התינוק על הגב

מתן מוצץ לפני השינה

השכבת התינוק בחדר יחד עם מבוגר – אך לא באותה המטה

מניעת השכבת התינוק על הצד או על הבטן

מניעת השכבת מבוגר ותינוק באותה מיטה 

מניעת חימום יתר של החדר, שימוש בכלי מיטה רכים מדי ועישון על ידי המטפלים

 

מנגד, השימוש במכשירי ניטור הנשימות וקצב הלב לא הוכיחו את עצמם ואינם מומלצים. מכשירים אלה לא היו יעילים במניעת מקרי SIDS. כעת נעשים מאמצים לפתח מכשירים רגישים ומועילים יותר. בבתי חולים רבים יש צוותים המיומנים לעזור להורים השכולים להתגבר על האסון שפקד אותם.

 לסיכומו של עניין, ניתן לומר ש SIDS מהווה מצב בו מצטברים מספר גורמים המביאים לאספיקציה של התינוק. לתינוק עצמו פגם במערכת הקרדיו-רספיראטורית ובכושר ההתעוררות. כל זה בזמן שמנגנוני ההגנה של התינוק טרם הבשילו כל צרכם.

 

הסקירה הופיעה בשבועון New England Journal of Medicine  מיום 20 לחודש אוגוסט 2009.

 

סגור חלון