Emed.co.il - גירסה להדפסה
  אתר לאנשי רפואה e-Med

E-MED.CO.IL 21/07/2019  הדפס מאמר  הדפס מאמר
 
E-MED.CO.IL

28/09/2010 בקיצור נמרץ - חלק ב, תקציר המאמרים הבולטים במחצית השניה של אוגוסט 2010

 

האם השמנה פוגעת בספירת הזרע של גברים צעירים? (Fertil Steril.)

ממחקר חדש עולה כי לגברים צעירים הסובלים מהשמנת-יתר, ספירת זרע נמוכה בהשוואה לגברים צעירים בעלי משקל תקין. החוקרים טוענים כי הממצאים מצטרפים לעדויות נוספות הקושרות בין השמנה ובין איכות זרע ירודה יחסית.

המשמעות בנוגע לסיכויי האבהות של גברים צעירים שמנים, אינה ברורה. מחקרים שנערכו עד כה לא הגיעו למסקנות חד-משמיות בנוגע לשאלה אם השמנה אכן פוגעת בפוריות של גברים.

במחקר הנוכחי, החוקרים בחנו את הנתונים אודות 2157 גברים שפנו למרפאות פוריות לצורך בדיקת זרע בין 1999-2005. הגברים היו בגיל 30, בממוצע, ללא בעיות פוריות ידועות.

בסה"כ, בגברים שמנים תועדה ספירת זרע ממוצעת נמוכה יחסית, בהשוואה לגברים בעלי משקל תקין, אך עדיין היו בתחום שהוגדר כתקין (20-150 מיליון למ"ל זרע).

 

לא ברור לחלוטין מדוע השמנה קשורה לאיכות הזרע. מספר מחקרים מצאו כי בגברים שמנים נטייה להפרעה ברמות הטסטוסטרון והורמוני מין אחרים, בהשוואה לגברים רזים. עם זאת, במחקר הנוכחי, זוהתה קורלציה בין רמות ההורמונים והגיל, אך לא עם משקל הגוף.

Fertil Steril. Posted online July 29, 2010

לידיעה במדסקייפ


התועלת בטיפול התרופתי הניתן לחולים עם אוטם לבבי ראשון Arch Intern Med)  )

מניתוח הממצאים ממאגר נתונים משבדיה עולה כי מתן טיפול באספירין, חסמי-ביתא, מעכבי ACE או סטטינים בטרם האשפוז בבית החולים, בחולים עם אוטם לבבי חריף ראשון, מלווה בסיכון נמוך משמעותית להופעת STEMI (ST-segment Elevation MI), שהוא אוטם מסוכן וחמור יותר.

מהמחקר עולה כי הסיכון  ירד עם עליה במספר התרופות הללו שניתנו בטרם אוטם לבבי חריף, והממצאים מדגישים את חשיבות הטיפול התרופתי המונע בחולים בסיכון גבוה.

החוקרים התבססו על נתוני מאגר Swedish Register of Information and Knowledge About Swedish Heart Intensive Care Admissions (RISK-HIA), הכוללים את כל החולים שאושפזו ביחידות לטיפול כלילי בין השנים 1995-2006. הם אספו נתונים אודות 103,459 חולים שאושפזו בין 1 בינואר, 1996, ועד 31 בדצמבר, 2006, עם אוטם לבבי חריף ראשון. מהתוצאות עולה כי 43.5% מכלל החולים שהתקבלו עם STEMI  היו צעירים יותר, עם שכיחות נמוכה יותר של מחלה קרדיווסקולארית קודמת, ונטלו פחות תרופות טרם האשפוז. חולים עם STEMI נטלו בשכיחות נמוכה יותר טיפול תרופתי לפני האוטם הלבבי, בהשוואה לחולים ללא STEMI: אספירין (20.4% לעומת 33.5%), חסמי-ביתא (22.5% לעומת 33.2%), מעכבי ACE (10.3% לעומת 15.8%) וסטטינים (8.1% לעומת 15.0%).

לאחר תקנון לגיל, מין, יתר לחץ דם, סוכרת, אי-ספיקת לב, אנגינה, רה-וסקולריזציה בעבר, עישון, שנת אשפוז וטיפול קודם באספירין, חסמי-ביתא, מעכבי ACE וסטטינים), טיפול קודם באספירין (OR = 0.72,  ), חסמי ביתא (0.82,  ), מעכבי ACE (0.84) וסטטינים (0.79,  ) היו קשורים באופן בלתי-תלוי  לסיכון מופחת להופעת STEMI.

Arch Intern Med. 2010;170(15):1375-1381

לידיעה ב-NELM


מה בין משקאות ממותקים ובין תסמונת מטבולית וסוכרת מתוך Diabetes Care

מתוצאות מחקר חדש שפורסמו ב-Diabetes Care עולה קשר מובהק בין צריכת משקאות ממותקי-סוכר, בכמות של משקה אחד ביום ומעלה, ובין התפתחות תסמונת מטבולית וסוכרת מסוג 1 ומסוג 2, בהשוואה לצריכת פחות ממשקה ממותק אחד בחודש. החוקרים מדגישים כי השפעות אלו אינן נובעות מהקשר עם עליה במשקל בלבד.

להערכת הקשר ערכו החוקרים חיפוש במאגרי MEDLINE, ובחרו 11 מחקרים פרוספקטיביים להערכת צריכת משקאות ממותקי-סוכר ואת הסיכון לסוכרת מסוג 2 (שמונה מחקרים) או הסיכון לתסמונת מטבולית (שלושה מחקרים).

משקאות ממותקי-סוכר הוגדרו כמשקאות קלים, מיצי פירות, משקאות ספורט, אנרגיה וויטמינים, לימונדה, דלעת, תרכיז פירות, פונץ' ותה קר ממותק. לא נכללו מיצים העשויים 100% פירות ללא תוספת ממתיקים.

8 המחקרים שבחנו את הקשר עם סוכרת מסוג 2 כללו למעלה מ-300,000 משתתפים ו-15,000 חולי סוכרת. ברבעון העליון של צריכת משקאות ממותקים מדובר היה מדובר ב-1-2 משקאות ביום, בהשוואה לרבעון התחתון, שכלל צריכת פחות ממשקה אחד בחודש. הסיכון היחסי לסוכרת מסוג 2 היה גבוה ב-26% ברבעון העליון (סיכון יחסי של 1.26).

החוקרים מציינים בדיון כי פרוקטוז, הקיים בכמות גבוהה במשקאות ממותקי-סוכר, עשוי לעודד הצטברות השמנה בטנית ופיזור שומן אקטופי.  שני אלו עשויים לפגוע בשיווי המשקל המטבולי, עם עליה בסיכון לסוכרת מסוג 2 ותחלואה קרדיווסקולארית.

Diabetes Care. Published online August 6, 2010

לידיעה במדסקייפ

 


הקשר בין מחלת כליות כרונית בשלב מוקדם ובין פרפור פרוזדורים (Am Heart J)

ממחקר שפורסם ב- American Heart Journal עולה קשר בין מחלת כליות כרונית בשלב מוקדם ובין הסיכון לפרפור פרוזדורים.

מחקרים קודמים הוכיחו את הקשר בין מחלת כליות בשלב מתקדם ובין פרפור פרוזדורים, אך אין נתונים רבים בנוגע לשלבים מוקדמים של מחלת הכליות. במחקר הנוכחי, החוקרים בחנו את הנתונים אודות 3267 מבוגרים עם מחלת כליות כרונית, שלא טופלו בדיאליזה, וערכו בדיקת אק"ג ושאלון במטרה לקבוע נוכחות פרפור פרוזדורים.

בקרב המשתתפים, ממוצע ערכי GFR עמד על 43.6 mL/min/1.73m2 , כאשר ב-55% מהמשתתפים במחקר ערכי GFR עמדו על מתחת ל-45 mL/min/1.73m2  , עדות למחלת כליות כרונית בדרגה קלה-עד-בינונית במרבית המשתתפים במחקר. בנוסף, 18% אובחנו עם פרפור פרוזדורים, שכיחות דומה לזו עליה דווח בקרב חולים עם מחלת כליות בשלב-סופני ושכיחות גבוהה פי 2-3 בהשוואה לאוכלוסייה הכללית.

משתנים שהיו קשורים בסיכון מוגבר לפרפור פרוזדורים במחקר כללו גיל (סיכון מוגבר ב-27% עבור כל 11 שנים נוספות, p<0.0001), מין נקבה (ירידה של 20% בסיכון, p=0.0303), מעשנים בעבר בהשוואה לאלו שלא עישנו מעולם (עליה של 34% בסיכון, p=0.0081), היסטוריה של אי-ספיקת לב (עליה של יותר מפי שלוש בסיכון, p<0.001), והיסטוריה של מחלה קרדיווסקולארית (עליה של כמעט פי שתיים בסיכון, p<0.0001).

מנגד, גורמי סיכון אחרים הקשורים בפרפור פרוזדורים באוכלוסיה הכללית, כולל גזע/מוצא, יתר לחץ דם, סוכרת, BMI, פעילות גופנית, השכלה, רמות hs-CRP, רמות כולסטרול וצריכת אלכוהול, לא זוהו במדגם החולים במחלת כליות כרונית, עדות לצורך בפיתוח סדרת קריטריונים אחרת לניבוי פרפור פרוזדורים בחולים עם מחלת כליות כרונית.

השכיחות הגבוהה של פרפור פרוזדורים בחולים עם מחלת כליות כרונית בשלב מוקדם מעלה את האפשרות כי ההשפעה של התפתחות פרפור פרוזדורים עשויה להופיע בשלב מוקדם במחלת הכליות. כמו כן, היא מדגישה את הצורך במעקב הדוק יותר אחר חולים אלו.

  , Am Heart J. 2010;145:690-694 

לידיעה במדסקייפ

 

מה בין תחרותיות ואגרסיביות ובין הסיכון הקרדיווסקולארי? מתוך Hypertension

ממחקר חדש אשר פורסם בגיליון אוגוסט של ירחון Hypertension עולה כי אנשים בעלי אופי אנטגוניסטי, ובייחוד אלו עם תכונות כתחרותיות ואגרסיביות, עשויים להימצא בסיכון מוגבר לאוטם לבבי או שבץ מוחי, וזאת מאחר והם מדגימים עובי רב יותר של דופן עורקי התרדמה. לאחר שבחנו למעלה מ-5,000 בני אדם בסרדיניה, איטליה, מצאו החוקרים האמריקאים כי אלו מהנבדקים אשר הראו ציונים גבוהים במדדי תכונות אופי אנטגוניסטיות במבחן אישיות סטנדרטי היו בעלי עובי רב יותר של עורקי התרדמה באולטראסאונד בהשוואה לאלו עם אופי יותר 'נוח'. לדבריהם, עובי האינטימה-מדיה (Intima-media thickness, IMT) של עורק התרדמה הינו גורם סיכון בלתי תלוי לאירועים קרדיווסקולאריים.

החוקרים מסבירים כי מצאו במחקרם זה שעל אף שגברים נטו להראות עורקים בעלי דופן עבה יותר בהשוואה לנשים, נשים אנטגוניסטיות באופיין הראו עובי דפנות העורק הדומה לזה של הגברים בעלי קווי אופי אלו. לפיכך, הקשר בין אנטגוניזם ובין עובי העורקים היה חזק יותר עבור נשים, הם טוענים. בנוסף, על אף שהתעבות של דפנות העורק הינו סימן להזדקנות, אנשים צעירים אשר הראו תכונות אופי אנטגוניסטיות כבר הראו התעבות שכזו, הם מציינים, וזאת גם לאחר תקנון לערפלנים אפשריים כגון הרגלי העישון.

לדברי החוקרים, תוצאות המחקר הנוכחי עשויות לסייע בקביעת אילו מהמטופלים צפוי להרוויח כתוצאה מהתערבויות מכוונות כגון סדנה לניהול כעסים, לדוגמא.

החוקרים מדווחים כי אלו מהנבדקים אשר הראו ציון ב-10% התחתונים של קווי האופי שכונו Agreeableness (ולפיכך הינם בעלי אופי אנטגוניסטי) היו בעלי סיכון מוגבר של כ-40% ל-IMT מוגבר. לפיכך, הם מסבירים, ההשפעה על דפנות העורקים הייתה דומה בכך לתסמונת המטבולית. החוקרים מסכמים כי קביעת אלו מבין תכונות האופי תורמת לעובי דפנות העורקים יתכן ותוכל לסייע לאיתור המטופלים המצויים בסיכון הרב ביותר ואשר צפויים לפיכך להרוויח כתוצאה מהתערבויות ממוקדות.

Hypertension 2010

לידיעה במדסקייפ

 

החלפת מקורות חלבון עשויה להפחית סיכון למחלת לב כלילית (מתוך ה-Circulation)

מתוצאות מחקר שפורסם בירחון ה- Circulation ב- 16 באוגוסט, עולה כי שינוי מקורות חלבון תזונתיים מבשר אדום לעוף, דגים ואגוזים עשוי להפחית סיכון למחלת לב כלילית.

במחקר הנוכחי ביצעו החוקרים ניתוח של מידע מ- 84,135 נשים בגילאי 30 עד 55 שנים ממחקר ה- Nurses' Health Study.  עם ההרשמה למחקר לנבדקות לא היה סיפור ידוע של סרטן, סוכרת, תעוקת חזה, אוטם לבבי או מחלות קרדיו-וסקולאריות אחרות.  מעקב אחר תזונת הנבדקות בוצע ע"י שאלון סטנדרטי שמולא מדי 4 שנים.

ניתוח רב משתני של תזונה וגורמי סיכון ידועים, כגון גיל ועישון, הדגימו כי צריכת בשר אדום ומוצרי חלב בעלי אחוז שומן גבוה נקשרה באופן מובהק בסיכון מוגבר למחלת לב כלילית, בעוד שצריכה מוגברת של עוף, דגים ואגוזים נקשרה לסיכון מופחת.

מודל סטטיסטי שביצע התאמה לצריכה הקלורית הכללית, סיבי דגנים, אלכוהול, חומצות שומן טראנס לא רוויות וערפלנים לא תזונתיים אפשריים אחרים, הדגים כי מנה אחת של אגוזים ליום נקשרה בסיכון מופחת ב- 30% למחלת לב כלילית בהשוואה למנה אחת של בשר אדום ליום.  על אותו בסיס השוואתי, מנה יומית של מוצרי חלב רזים נקשרה בסיכון מופחת ב- 13%, מנה יומית של עוף ב- 19%, ומנה יומית של דג ב- 24%.

בנוסף, הדגימו החוקרים קשר בין צריכת בשר כללית ובין סיכון למחלת לב כלילית, אשר נגזר ככל הנראה מחלקו הגדול של בשר אדום בכלל צריכת הבשר.  יש לציין כי הקשר החזק בין בשר אדום ומחלת לב כלילית אינו יכול להיות מוסבר במלואו ע"י צריכת בשר מעובד, היות ובשר אדום נותר כרוך במחלת לב כלילית גם כאשר בשר מעובד הוצא מן המחקר.

החוקרים מסיקים כי כאשר מקורות משמעותיים של חלבון, דוגמת אגוזים ודגים, נמצאים בשימוש להחלפת בשר אדום, שומן רווי, ברזל heme ונתרן יחד עם צריכה מוגברת של שומנים לא רוויים מסוג polyunsaturated  יופחת הסיכון למחלת לב כלילית.

Circulation


סגור חלון