Emed.co.il - גירסה להדפסה
  אתר לאנשי רפואה e-Med

E-MED.CO.IL 20/10/2019  הדפס מאמר  הדפס מאמר
 
E-MED.CO.IL

14/10/2010 הרפואה בראי ההיסטוריה: William Heberden

 

William Heberden  מוכר לנו כי הקשריות התת-עוריות המופיעות אצל חולי osteo-arthritis נקראות על שמו. מאחר וגם בנו היה רופא דגול, ונשא את אותו השם הפרטי, האב ידוע כthe Elder   William Heberden  ואילו הבן מכונה William Heberden the Younger   . היום אנחנו כותבים על האב. הברדן נולד בשנת 1710. כבר  בגיל 14 הוא נשלח ללמוד באוניברסיטת קמברידג'  שם הוא הצטיין בלימודיו וקיבל תואר .M A  רק לאחר מכן הוא התחיל את לימודי הרפואה וכבר היה בן 38 כאשר סיים את לימודי הרפואה. הוא נשאר 10 שנים נוספות בקמברידג' ושם הרצה על materia medica  דהיינו פרמקולוגיה או רוקחות. רק אז הוא עבר ללונדון ותוך זמן קצר התמנה כ Fellow of the Royal Society , כבוד אשר שמור רק למדענים דגולים אשר תרמו תרומה חשובה למקצוע. הוא כתב מאמרים על אבעבועות  רוח ואחד התיאורים הראשונים של angina pectoris. במאמר זה הוא כותב:- ישנה מחלת לב מלווה בתלונות מאוד אופייניות, ובסכנת חיים.  הרגשת החנק האופייני למחלה מצדיקות את השם angina pectoris. (הערת העורך:- angina  נגזר מהמילה היוונית לחנוק ואילו pectus   בלטינית החזה). חולים אלה נוטים למות באופן פתאומי.

 

הברדן ניהל פנקס ובו הוא רשם את פרטי מחלתם של החולים שלו. בערוב ימיו הוא סידר תצפיותיו לטובת בנו, ובצוואתו ביקש שיתפרסמו רק שנה אחת או יותר לאחר מותו. ספר זה נכתב בלטינית, אך ערכו היה כה רב שתוך שנה מהוצאתו לאור לראשונה, הוא כבר  תורגם לאנגלית.

 

הדמות השנייה שאנחנו רוצים להעלות על המסך החודש, ועל התקליטור, ובן זמנו של הברדן הוא William Withering. Withering  חי בין השנים 1741 ועד 1799. גם אביו היה רופא אשר עבד בכפר a country doctor. Withering למד רפואה באדינבורו ועבד ב Stafford   ומאוחר יותר ב Brimingham. הוא היה בוטנאי מוכשר והוציא לאור ספר על צמחי בריטניה שהפך להיות ספר עממי מאד.

 

את התגלית החשוב שלו הוא עשה הודות לקשריו עם "עמך" אשר לימדו אותו  שתמצית של הפרח אצבעוני – כלומר דיגיטליס – מרפא את תופעת הבצקת.  הוא הראה שחלק ממקרי הבצקת הם חולי לב ואצלם הדיגיטליס משפר את כושר התכווצות שריר הלב. את תצפיותיו הוא פירסם בספר שהופיע בשנת 1785 שנשא את השם: An account of the foxglove and some of its medical uses.

בספר הוא מספר על אישה שחיה בסביבתו אשר הייתה ידועה כבעלת תרופה אשר מרפאה את הבצקת. התרופה הייתה מורכבת מעשרים עשבים שונים, אך הודות לידיעותיו הפרמקולוגיות Withering  הבין מיד שהפעיל מכל העשבים בתרכובת הוא האצבעוני. ל Withering  פרקטיקה רפואית גדולה אך שעה או שעתיים ביום הוא הקדיש לטיפול בעניים- על עניים אלה הוא ערך את תצפיותיו בנוגע לפעילות של הדיגיטליס.

 

נסיים בתיאור של מקרה אחד מיני רבים ש  Withering מתאר:-   ביקר אצלי חולה כבן חמישים, אשר בעבר היה בנאי, אך בזמן האחרון ירד מנכסיו. הוא התלונן שהוא סובל מקוצר נשימה, ובטנו נפוחה. בבדיקה מצאתי שבטנו מלא מים. הוא הטיל רק מעט שתן. המלצתי על מתן תמצית של דיגיטליס וכתוצאה מכך הוא הקיא משך כמה ימים. יחד עם זה הוא הטיל כמויות גדולות של שתן. בהדרגה קוצר הנשימה שלו חלף, ובטנו הצטמצמה. כעבור עשרה ימים הוא הרגיש טוב בהרבה והתחיל לאכול בתיאבון רב.


סגור חלון