Emed.co.il - גירסה להדפסה
  אתר לאנשי רפואה e-Med

E-MED.CO.IL 26/06/2019  הדפס מאמר  הדפס מאמר
 
E-MED.CO.IL

31/01/2011 הסכנות הבריאותיות של מדיניות ''אל תשאל, אל תספר''

במערכת המשפט הפדראלי ובקונגרס האמריקאי, נמשך המאבק במדיניות הצבא של "אל תשאל, אל תספר" בכל הנוגע להומוסקסואליות. בספטמבר הוחלט בהוראת בית-משפט על איסור יישום המדיניות, בטענה כי היא עומדת בניגוד לתיקון הראשון לחוקת ארצות הברית ופוגעת בשוויון הזכויות של הומואים, לסביות וביסקסואליים. עם זאת, בראשית נובמבר השנה, שופט פדראלי פסק כי ניתן ליישם את המדיניות בזמן שהתביעה מאת ארגון לוג קאבין רפובליקנס כנגד ארצות הברית עשתה דרכה בבתי המשפט. בינתיים, עדיין לא ברור מהו הסיכוי שביטול המדיניות "אל תשאל, אל תספר" תבוא לפתחו של הקונגרס השנה.

כתוצאה מכך, הקריירה הצבאית של הומואים, לסביות וביסקסואליים רבים עודנה מוטלת בסיכון. לפיכך, כך גם המצב הבריאותי של אותם אנשי צבא, אנשי שירות וחלקים נרחבים באוכלוסייה בכלל.

אחת הדוגמאות היא המקרה של נגד ראשון ג., איש צבא בשירות פעיל, שפנה מספר חודשים קודם לכן למרפאה למחלות המועברות במגע מיני בסן-דייגו, קליפורניה. הרופא המטפל טיפול בחולה באופן בו הוכשר בלימודיו בבית הספר לרפואה: הערכת הבעיה, זיהוי הגורם ותיקון.

לכן, הרופא שאל את נגד ראשון ג. וזה השיב לשאלות. החולה דיווח על כאב רקטאלי והפרשה מזה יומיים וסיפר כי הוא נוהג לקיים יחסי מין עם גברים. לאחרונה הוא קיים יחסי מין אנאליים. בדיקתו שלילית לנגיף ה-HIV (Human Immunodeficiency Virus).

לאחר נטילת האנמנזה מהמטופל, הרופא המטפל ביצע בדיקה גופנית ונטל דגימה מההפרשה הרקטאלית. צביעת גראם אישרה כי מדובר בגונוריאה (זיבה). בהתאם להנחיות ה-CDC (Centers for Disease Control and Prevention), הוחל טיפול בזריקה תוך-שרירית של צפטריאקסון במינון 125 מ"ג, בשילוב עם טיפול פומי באזיתרומיצין במינון 1 גרם כטיפול אמפירי כנגד כלמידיה.

כמו כן, הרופא המטפל ערך בדיקה לנוכחות גונוריאה בגרון ובשופכה, כלמידיה ברקטום ובשופכה, עגבת ו-HIV – כל הבדיקות המומלצות ע"י ה-CDC לפחות פעם בשנה בגברים המקיימים יחסי מין עם גברים, אך לא בגברים המקיימים יחסי מין אך ורק עם נשים.

הרופא והמטופל דנו באמצעי ההגנה על המטופל ובני-זוגו מפני הדבקה במחלות המועברות במגע מיני, כולל HIV. שוב, בהתאם להמלצות ה-CDC, הומלץ למטופל לשוב לבדיקת סקר לגונוריאה לאחר שלושה חודשים.

בדומה לכל אנשי הצבא בשירות פעיל, הצבא כיסה באופן מלא את הטיפול הרפואי בנגד ראשון ג. אין מחסור במרכזי טיפול צבאיים בסן-דיאגו, אזור בו מתגוררים כ-175,000 אנשי שירות פעיל וקרוביהם. לכן, עולה השאלה מדוע נגד ראשון ג. בחר לפנות למרפאה מוניציפאלית. לדבריו, הוא אינו חש בנוח לשוחח על הרגלי הפעילות המינית שלו עם רופאים צבאיים. החשש שלו הוא שמעשה מסוג זה יסכן את הקריירה הצבאית שלו, לאור מדיניות "אל תשאל, אל תספר". לדבריו, בקרוב לעשר השנים בהן הוא משרת בצבא, הוא מעולם לא נשאל אודות הרגלי הפעילות המינית שלו והוא מעולם לא סיפר על כך.

זהו אינו מקרה חריג. סיפורים דומים עולים מאנשי צבא אחרים. במהלך חודשיים בשנת 2002, אנשי חיל הים האמריקאי, בשירות-פעיל, היוו כ-9% מהמטופלים במרפאות לטיפול בגברים הומוסקסואליים בסן דיאגו, שנוהלה ע"י ארגון מבוסס-קהילה. הניסיון של המרפאה הזו ושל הרופאים המטפלים מעיד על הצרכים של אנשי שירות הפונים לטיפול במרפאות לא-צבאיות. לפי הערכות עדכניות, מספר ההומוסקסואלים, לסביות וביסקסואליים בצבא עומד על 66,000, או 2.2% מכלל אנשי הצבא. לכמה מהם אין גישה לטיפול רפואי מחוץ למרפאות הצבאיות? כמה מהם פשוט אינם פונים לטיפול?

הצבא אכן ערך שינוי במדיניות "אל תשאל, אל תספר" מוקדם יותר השנה ואסר על מסירת מידע בהוראות השחרור שהינו מידע חסוי שנמסר לאנשי צוות רפואי ונוגע לפעילות מינית בין בני זוג מאותו מין. עם זאת, אנשי הצבא שהכותבים פגשו אינם מודעים לשינוי במדיניות וגם לאחר עדכון בנושא, הם טוענים כי הם עדיין לא ייקחו את הסיכון לחשיפת מידע בנוגע לפעילות מינית עם בני אותו מין, כל עוד המדיניות נותרת על כנה.

ככל הנראה הם לא יתבקשו לתת מענה לשאלה זו. רופאים צבאיים מספרים כי לרוב הם אינם שואלים על הרגלי המין של מטופליהם, גם במקרים בהם תתכן חשיבות קלינית למידע זה, זאת בשל מדיניות "אל תשאל, אל תספר". חלק גדול מהם סיפרו כי הם אינם מודעים לשינויים במדיניות שיאפשרו להם לשאול בבטחה על הרגלי הפעילות המינית של מטופליהם.

כותב המאמר עצמו מודה כי נתקל במדיניות "אל תשאל, אל תספר" בזמן עבודתו כרופא בכיר בדרמטולוגיה במרכז רפואי בוושינגטון, בשנת 2007. כאשר הוא שאל מתמחה אודות ההיסטוריה המינית של מטופל עם יבלות גניטאליות, המתמחה השיב כל לא הציג לחולה אלות אלו. כאשר הוא התבקש לעשות כן, הוא סירב. רק לאחר שקולונל שהיה אחראי על המרפאה הבטיח למתמחה כי הוא לא יתבקש לדווח על היסטוריה של פעילות מינית עם בני אותו מין, המתמחה נטל את ההיסטוריה המינית של המטופל.

לאור ההבנה כי מדיניות "אל תשאל, אל תספר" עלולה לפגוע בטיפול הרפואי בהומוסקסואליים, ביסקסואליים והומוסקסואליים, ה-AMA (American Medical Association) החל לפעול כנגד מדיניות זו בשנת 2009. אותם טיעונים הובילו את המנהלים בקליפורניה לבחור עמדה בנושא המדיניות. הדילמה האתית הניצבת בפני רופאים המבקשים לתת טיפול רפואי הולם, בנוכחות מדיניות זו, זכתה לסיקור נרחב בספרות הרפואית.

יתרה מזאת, המדיניות מובילה למרדפי שווא המבזבזים את כספי הציבור. לאחר אבחנה במחלה המועברת במגע מיני בעת הטיפול במרכז צבאי, סיפר מטופל הומוקסואל המשרת בשירות-פעיל כי הכריחו אותו למסור את שמותיהם ופרטי ההתקשרות של בני הזוג שלו, בכדי שהמרכז הרפואי יוכל ליצור עימם קשר וליידע אותם על החשיפה למחלה המועברת במגע מיני. במקום לציין את שמות האנשים עימם קיים יחסי מין, המטופל מסר את שמה של ידידה שלו. לאחר מכן הוא התקשר לידידתו במטרה להבטיח שתהיה מוכנה לשיחה מהצבא בנוגע לחשיפה למחלות המועברות במגע מיני. בהמשך הוא עדכן את בן זוגו בנושא וביקש ממנו לפנות למרפאה מוניציפאלית לטיפול במחלות המועברות במגע מיני.

 

ההשלכות של מדיניות "אל תשאל, אל תספר" הן ברורות. זיהומים שונים אינם מאובחנים. אנשי שירות ובני הזוג שלהם אינם מקבלים טיפול הולם. כמו כן, חלה פגיעה בהעברת מסרים חשובים הנוגעים לאמצעי מניעת זיהומים המועברים במגע מיני והדבקה בנגיף ה-HIV.

מעבר לאנשי השירות הנפגעים מהמדיניות, גם הצבא נפגע ממנה. מחלות המועברות במגע מיני גורמות לתחלואה שעשויה לפגוע במוכנות הצבא ולהגדיל את הסבירות להדבקה בנגיף ה-HIV. לאחר הדבקה בנגיף ה-HIV, איש שירות אינו יכול לקחת חלק במשימות קרב, אלא בנסיבות חריגות. בינתיים, עלויות הטיפול הרפואי בהם, המוטלות על הצבא, הן משמעותיות.

 

גם האזרחים משלמים מחיר. ביקור באחד הברים או אתרי האינטרנט הפופולאריים בקרב הומוסקסואליים, לסביות וביסקסואליים באזורים הסמוכים למתקנים צבאיים יחשפו בבירור את היקף החשיפה החברתית והמינית בין אנשי שירות והאוכלוסייה האזרחית. מניעת הדבקה במחלות המועברות במגע מיני ובנגיף ה-HIV חייבת להיעשות בכל הקהילות, כולל הצבא, על-מנת שתישא פירות.

 

ניתן להביא לשיפור ניכר בתופעה ע"י מתן האפשרות להומוסקסואליים, לסביות וביסקסואליים לשרת בחופשיות. במידה ולא יעשה כן, פוגעים בזכויות המשרתים ומעבר לכך, מדובר באיום ממשי על מצבם הבריאותי ועל המצב הבריאותי של האוכלוסייה כולה.

 

בינתיים, נגד ראשון ג. סיפר כי הוא לא ישוב למרפאה לאחר שלושה חודשים לבדיקת סקר לגונוריאה, כפי שהומלץ לו. בזמן שהמאבק כנגד מדיניות "אל תשאל, אל תספר" נמשך בבתי המשפט, נגד ראשון ג. מתכונן לשירות במשימה באפגניסטן.

 

למאמר

 

N Engl J Med 2010; 363:2380-2381

 

 

סגור חלון