Emed.co.il - גירסה להדפסה
  אתר לאנשי רפואה e-Med

E-MED.CO.IL 27/06/2019  הדפס מאמר  הדפס מאמר
 
E-MED.CO.IL

31/03/2011 הדרכת רופאים להימנע מהונאות - סקירה מה-NEJM

"האם היית רוצה להרוויח יותר כסף בלי לעבוד קשה יותר?" טענות מסוג זה המוצגות ע"י אנשי מכירות או שותפים עסקיים, הובילו רופאים רבים להסתבכויות עם החוק. לדוגמא,  החברה האחראית לייצור תרופה לסרטן ערמונית עודדה אורולוגים לחייב את חברת הביטוח (Medicare) עבור הדוגמיות שניתנו ללא-תשלום למטופלים ולהציע לאורולוגים דוגמיות נוספות ללא-תשלום, בתמורה לרכישה נוספת של התרופה – למרות שהחוק הפדראלי בארה"ב אוסר על רופאים מחיוב עבור דוגמיות ללא-תשלום ומקבלת תגמולים בתמורה למתן מרשם של תכשיר זה או אחר.

מספר אורולוגים נאלצו לשלם בסופו של דבר עשרות אלפי דולרים כקנסות בשל חלקם בתכנית של היצרן.

רופא נוסף שילם קנס של למעלה מ-100,000 דולרים בעקבות חיוב מבוטחים בתשלום שנתי (קונסירז') לכיסוי בדיקה גופנית שנתית, ביקורים באותו יום או ביום למחרת, צוות תמיכה ייעודי, זמינות רופא סביב השעון, מתן מרשמים לטיפול, זירוז ותיאום הפניות ופעולות נוספות. רופאים הרשומים ב-Medicare רשאים לחייב את המבוטחים בשירותים המוגדרים היטב. מאחר שחברת הביטוח כבר מספקת חלק מהשירותים האמורים, מדובר היה למעשה בחיוב כפול, בניגוד להסכם מול חברת הביטוח.

מרבית הרופאים הם הגונים, וזוכים לאמון ולכבוד הן מצד הגוף המשלם והן מצד המטופלים. אך לא מדובר במקרים מבודדים. רופאים רבים בארצות הברית נאסרו, שילמו קנסות או עמדו בפני עונשים אזרחיים, פליליים ומנהלתיים אחרים בעקבות קבלת תגמולים, חיובים שגויים או מתן הפניות באופן לא-הולם. למעלה מ-5,000 רופאים הוצאו מתוכניות הטיפול הרפואי הפדראלי בשל עבירות מסוגים אלו ואינם רשאים לטפל בכ-100 מיליון מבוטחי Medicare ו-Medicaid.

 

הונאות בנוגע לטיפול הרפואי כרוכות בעלויות למשלמי המסים בסך של כ-60 מיליארד דולרים בשנה . במאמצים לממן את הרחבת שירותי הבריאות, על המחוקקים להציע דרך להפחית את האפשרויות להונאה, שימוש לרעה ובזבוז משאבים. הדרכת רופאים בנוגע לחוקים נועדה למנוע הונאה, שימוש לרעה וניצול משאבים, ותסייע להם לקחת חלק במשימה ולסייע בהקצאת הכספים המוקצים היום לכיסוי הונאות לטובת  מתן הטיפול הנדרש לחולים.

מבירורים שנערכו בנושא עולה כי מספר חברות ציוד רפואי רימו את חברת הביטוח. בניגוד לאנשי עסקים מושחתים המקימים חנויות לצרכיי הנאה, רופאים אינם נכנסים למקצוע הרפואה במטרה לרמות את הגופים מולם הם עובדים. אף אחד מאלו שהקדישו שבע שנים ללימודי רפואה ועוד מספר שנים להתמחות עשה כן רק בכדי לרמות את חברות הביטוח. גורמים שונים, דוגמת תאוות בצע או חוסר תשומת לב, עשויים לתרום להתנהגות לא-הולמת של רופאים במהלך הקריירה שלהם, אך יש לוודא כי בורות ואי-הכרת החוק אינן חלק מהגורמים הללו. הדרכה טובה יותר עשויה להביא להכשרת רופאים הוגנים וישרים, ולשמור שלא יסטו מדרכם.

 

לרוע המזל, בתי ספר לרפואה ותוכניות התמחות אינן מקדישות תשומת לב לנושאי הונאה וניצול לרעה. אמנם חלק מהמוסדות מציעים הדרכה מסוימת בנושא, אך אין הדבר אומר בהכרח כי כל הסטודנטים, מתמחים ורופאים מומחים לוקחים חלק בתכנית מקיפה. בעקבות הגברת תשומת הלב לנושא, דיקאנים רבים הבטיחו כי ישלבו בעתיד נושאים אלו בתכנית הלימודים. מרבית המחנכים ברפואה הסכימו כי במערכת הטיפול הרפואי כיום, חלק מתפקיד הרופא הוא לשמור על יחסים הולמים עם תוכניות פדראליות לטיפול רפואי. ייתכן וכנות ורישום וחיוב מדויקים אינם חלק אינטגראלי ממקצוע הרפואה, אך כל עוד נושא התגמולים נותר חלק חשוב במתן טיפול רפואי, כישורים אלו נדרשים מרופאים.

 

הצעד הראשון בהבטחה כי כל הרופאים לעתיד ילמדו אודות הונאה, ניצול משאבים ושימוש לרעה במשאבים הוא להביא לכך שמחנכים ברפואה יכירו בחשיבות ההדרכה בנוגע לתוכניות הביטוח של Medicaid ו-Medicare. הצעד הבא הוא לסייע להם לפתח כלים ללמד באופן יעיל ומקיף את הנושא.

 

בין אם תומכים בכך ובין אם לאו, חיובים ותגמולים הינם חלק אינטגראלי מהטיפול הרפואי. התקווה היא שבתי ספר לרפואה ותוכניות התמחות ילמדו את הרופאים החדשים את היסודות בשלב מוקדם, וכך יעזרו להם להימנע מהונאות או ניצול משאבים בהמשך.  להדרכת הרופאים חשיבות רבה בהקשר זה.

 

למאמר

N Engl J Med 2011; 364:102-103

 

 

סגור חלון