Emed.co.il - גירסה להדפסה
  אתר לאנשי רפואה e-Med

E-MED.CO.IL 22/10/2018  הדפס מאמר  הדפס מאמר
 
E-MED.CO.IL

16/12/2012 הרפואה בראי ההיסטוריה: Robert James Graves

רוברט גרייבס היה רופא אירי שנולד ב27 למרץ 1797 ומת ב 20 למרץ 1853 בעיר דבלין (Dublin). הוא היה בין מנהיגי הרפואה הפנימית האירית אשר שמה דגש על תצפית קלינית של החולים. הוא היה בן לכומר ולמד באוניברסיטת דבלין. הוא הצטיין בלימודיו וקבל את התואר דוקטור בשנת 1818. הוא המשיך את לימודיו בבתי ספר לרפואה בברלין, גוטינגן (Göttingen) המבורג וקופנהגן ועם שובו לדבלין פתח את מרפאתו וגם התמנה לרופא ראשי בבית החולים Meath ובבתי חולים נוספים בעיר.

בבית החולים הוא לימד רפואה פנימית וייסד שיטות לימוד שלמד בנסיעות שלו: בעיקר הוראת הרפואה ליד מיטת החולה ולא באולמי הרצאות כפי שהיה נהוג שם עד לבואו של גרייבס. הוא חייב כל סטודנט בכיר לטפל בחולה אחד תחת השגחת רופא המחלקה. הוא היה איש גבוה ועירני ונתן את הרצאותיו בשפה האנגלית כפי שנהגו המורים המתקדמים ולא בלטינית עילגת כמו המורים שקדמו לו. בהרצאתו הראשונה לכל כיתת סטודנטים הוא התריע בסטודנטים שמהתחלה יתרגלו לעקוב מקרוב במהלך המחלה, יבקרו אצל החולה מדי יום לאור כל שנות לימודיו. בין יתר החידושים שהוא הנהיג היו מדידת קצב הדופק בעזרת שעון ומתן מזון באופן חפשי לחולים הלוקים בעלייה בחום הגוף במקום להרעיב אותם כפי שהיה נהוג. כדי להדגים את החשיבות של תצפיות ליד מיטת החולה, הוא נהג לומר - אל תהיו רופאים ללא ניסיון מעשי-  כלומר "Don’t be a practitioner who never practiced",  והוא המליץ על עבודה מקורית באומרו "learn the duty as well as taste the pleasure of original work". כאות הוקרה לתרומתו להוראת הרפואה הוא  התמנה כ- Regius professor of the Institute of Medicine שמשמעותו מנוי מלכותי לקתדרה ברפואה.

לגרייבס היה כישרון מיוחד לשפות. פעם הוא טייל באוסטריה ללא דרכון ודבר גרמנית רהוטה כל כך עד שנחשד למרגל.  הוא ישב בבית הסוהר 10 ימים עד שהצליח להוכיח את חפותו.

הוא גם היה בעל תעוזה בלתי רגילה. פעם הוא הפליג על אנייה בים התיכון כאשר מים התחילו  לחדור דרך הדפנות והמשאבות יצאו מפעולה. אנשי צוות האנייה בקשו לברוח ולהנצל בספינת ההצלה כנגד רצון הקברניט. גרייבס חיבל באניית ההצלה באמצעות קרדום. אחר כך תיקן את המשאבות בעור נעליו וכל הנוסעים ניצלו.

במסעיו באלפים הוא הכיר את הצייר הנודע JMW Turner. הם טיילו וציירו ביחד במשך כמה חודשים עד שהגיעו לרומא.

כל סטודנט לרפואה מזהה את שמו של גרייבס כאיש שתיאר פעילות יתר של בלוטת התריס. בשנת 1834 גרייבס נתן סידרת הרצאות שהתפרסמו שנה מאוחר יותר בשם Clinical lectures on the practice of medicine , ספר אשר זכה לפופולאריות רחבה ותורגם לצרפתית. בתיאורו של פעילות יתר בבלוטת התריס הוא כותב "העיניים בלטו עד כדי כך שהחולה לא הצליח לעצום את עיניו בלילה. וכאשר העיניים היו פקוחות לובן העיניים נראה מסביב לאישון". הוא גם חקר את קולות הלב ותיאר מחלות נוספות כגון angioneurotic edema, scleroderma, erythromelalgia והיצרות האישון כסימן של דימום מוחי לתוך ה pons.

בעודו בחיים הוא אמר, "אם בבוא העת תחפשו מילים מתאימות למצבתי,  אז כתבו שלוש מילים:

"  He fed fevers ",  כלומר הוא נהג להאכיל חולים שלקו בעליית חום הגוף.


סגור חלון