Emed.co.il - גירסה להדפסה
  אתר לאנשי רפואה e-Med

E-MED.CO.IL 16/10/2019  הדפס מאמר  הדפס מאמר
 
E-MED.CO.IL

01/09/2013 עידוד מעשנים לדון עם הרופא המטפל בנושא הפסקת עישון – סקירה מתוך JAMA

במהלך החודשים הקרובים, רופאים בארצות הברית עשויים לשים לב לעליה בשיעור המטופלים המבקשים סיוע בהפסקת עישון. מדוע? מרכז ה-Centers for Disease Control and Prevention השיק לאחרונה את השלב השני של הקמפיין התקשורתי הארצי, Tips From Former Smokers. חלק מהפרסומות כוללות מסר חדש לפיו "אתה יכול להפסיק, שוחח עם הרופא המטפל לעזרה". יוזמה זו של "שוחח עם הרופא המטפל" מספקת לרופאים הזדמנות פז לסייע ליותר מטופלים בהפסקת עישון.

קמפיין Tips מעודד מעשנים להפסיק ומכוון מעשנים המעוניינים בעזרה למקורות תמיכה מבוססי-ראיות. הפרסומות כוללות סיפורים אמיתיים של מעשנים בעבר בנוגע להשפעה החמורה של מחלות הקשורות בעישון על חייהם וחיי בני משפחתם. הקמפיין כולל את ההשלכות המוכרות היטב של עישון, דוגמת סרטן ריאות ומחלת ריאות חסימתית כרונית, כמו גם סיבוכים פחות מוכרים, דוגמת אירועים מוחיים, מחלות לב, ממאירויות של הראש והצוואר, מחלת Buerger והתלקחות של אסתמה וסוכרת. סיפורים מדגישים את התחלואה של עישון, ולא את התמותה, בהתאם לסיפורים של מעשנים בעבר. הקמפיין כולל פרסומות המיועדות לטלוויזיה, רדיו, לוחות מודעות, עיתונים ומגזינים, כמו גם ערוצי תקשורת חברתית ודיגיטאלית.

כל פרסומת מסתיימת בהפניית המתאימים למקורות להפסקת עישון: 1-800-QUIT-NOW, המכוון מתקשרים למספרי טלפון לייעוץ בנושא הפסקת עישון במדינתם, או אתר אינטרנט של הקמפיין, המספק מידע אודות הקמפיין והמלצות מעשיות בנוגע להפסקת עישון.

פרסומות בטלוויזיה ארצית במהלך השבוע של ה-27 במאי כוללות את המסר "שוחח עם הרופא המטפל", ויופיעו במהלך שלושת השבועות הנותרים של הקמפיין. המסר נועד להעצים את המטופלים שיפנו לרופא המטפל לקבלת עצה בנוגע להפסקת עישון ולהקלה על הרופאים במהלך השיחה עם המעשנים.

 

כיצד רופאים יכולים להשתמש בקמפיין הנ"ל להגברת הדיונים בנושא הפסקת עישון עם מטופליהם? ראשית, רופאים יכולים לשאול את המטופלים אם צפו באחת מהמודעות במסגרת הקמפיין, מה דעתם על הפרסומת ואם הפרסומת עודדה אותם לנסות ולהפסיק לעשן. רופאים יכולים גם להדגיש את אמיתות הסיפורים בפרסומות, בהתבסס על הניסיון שלהם עם חולים מעשנים. במידה והמטופלים לא צפו בפרסומות, הרופאים יכולים לעודד אותם לצפות בפרסומות. רופאים יכולים להציב פוסטרים של הקמפיין בחדרי המתנה וחדרי בדיקות.

 

מה יכול לעשות הרופא כאשר המטופל מבקש סיוע בהפסקת עישון? קמפיין Tips מספק הזדמנות גדולה לדון בחששות המטופל מפני עישון והפסקת עישון, כמו גם להתאים באופן אישי את הערכות הסיכון של המטופל בעקבות עישון, ולעודד את המטופל להפסיק לעשן. רופאים יכולים גם להבטיח לחולים מעשנים כי למרות שהפסקת עישון אינה פשוטה, הם יכולים להצליח בכך, תוך שימת דגש על העובדה כי למעלה ממחצית מכלל האמריקאים שעישנו אי-פעם הצליחו להפסיק לעשן. בנוסף, רופאים יכולים לעודד את המטופלים שלהם להתבסס על טיפולים מבוססי-ראיות, כולל ייעוץ פרטני, קבוצתי וטלפוני ושבע תרופות מאושרות ע"י מנהל התרופות והמזון האמריקאי, ולהבהיר למטופלים כי הכרת הגישות הללו עשויה להכפיל את סיכויי ההצלחה של הפסקת עישון. חולים יכולים לקבל גישה למשאבים נוספים להפסקת עישון באתר האינטרנט של הקמפיין, כולל חומרים וקישורים לתוכניות להפסקת עישון מטעם ה-National Cancer Institute.

 

ה-Centers for Disease Control and Prevention עבד בשיתוף פעולה עם מספר איגודים מקצועיים, דוגמת ה-American Medical Association, American Academy of Pediatrics, American Academy of Family Physicians, American College of Physicians ו-American Congress of Obstetricians and Gynecologists, בכדי להעביר את המסר לפיו יש לשוחח עם הרופא המטפל.

 

לדוגמא, ישנו כרטיס הזמין לשימוש הרופא בניווט תהליכי ההתערבות במטופלים מעשנים. לסיוע ביוזמת "שוחח עם הרופא המטפל", ה-CDC הכין קטע ייעודי באתר קמפיין Tips, המיועד לאנשי הצוות הרפואי, הכולל קישורים לחומרים ומשאבים נוספים.

 

בנוסף, לכל המעשנים גישה לסיוע חופשי לסיוע טלפוני להפסקת עישון עם שיחת טלפון למספר 1-800-QUIT-NOW. חלק גדול מקווי העזרה הללו מספקים תרופות ללא-עלות להפסקת עישון לחלק מהמטלפנים. קווי עזרה מאוישים במדריכים מיומנים ואנשים המייעצים למטלפנים, כולל מידע מעשי בנוגע לאופן הפסקת עישון והפניה למקורות אחרים להפסקת עישון.

 

מטה-אנליזות ומחקרים אקראיים גדולים מצאו כי שירותים מבוססי-ראיות מלווים בשיעור גבוה יותר של הפסקת עישון, עם זמינות רחבה יותר ותועלת רבה יותר באוכלוסיות שונות. קווי עזרה עשויים להקל על הנטל המוטל על רופאים עמוסים הודות לסיוע מעמיק בהפסקת עישון. מרבית קווי העזרה מקבלים הפניות בפקס מרפאים וחלק מתחילים לקבל הפניות אלקטרוניות. כאשר מודעות Tips היו באוויר בשנה שעברה (מרץ עד יוני בשנת 2012), נערכו למעלה מ-200,000 שיחות טלפון נוספות ל-1-800-QUIT-NOW בהשוואה למצב במהלך אותה תקופה בשנת 2011.

 

הפסקת עישון הינה משימה קשה ומעשנים עשויים להתייאש מכך. רופאים יכולים לעודד את המטופלים להמשיך ולנסות להפסיק לעשן בעזרת ניטור התקדמותם והמשך הצעת עזרה בכל ביקור. צפייה במודעות ובסרטוני וידיאו בקמפיין Tips עשויים לסייע בשמירת המוטיבציה להמשך הימנעות מעישון.

אחת הסיבות בגינה רופאים מעטים מעשנים נובעת מהמודעות הרבה להשפעות החמורות של עישון על המצב הרפואי. ייתכן כי מרבית המעשנים אינם מודעים לסיכונים אלו אך שכבר מאוחר מדי. קמפיין Tips מסיר את הוילון המסתיר את חדר הבדיקות ומציב מטופלים אל מול ההשלכות האפשריות במידה וימשיכו לעשן.

 

הפרסומות כוללות למעלה מ-20 חולים עם סיפורים הקשורים בעישון, כולל חולים עם ממאירויות של הראש והצוואר, טרכאוסטומיה וסרטן ריאות. הפרסומות נועדו לעורר תגובה רגשית משמעותית בצופה. השקט השורר כאשר החולים מספרים את הסיפור שלהם הוא מפתח מרכזי להצלחה של הקמפיין. הם סירבו להצטייר כקורבנות; במקום זאת, הם משתפים את הצופים במסלול שעברו, בתקווה שהדבר יסייע לעורר השראה באחרים להפסיק לעשן לפני התפתחות מחלות חמורות ומוגבלות.

 

לפני למעלה מעשרים שנים, חוקרים קראו לרופאים לכלול את השימוש בטבק כאחד הסימנים החיוניים, עם הערכתו באופן שגרתי, עם תיעוד והתייחסות מצד הצוות הרפואי. רופאים עשו רבות בעשרים השנים האחרונות בכדי לסייע לחולים להפסיק לעשן, אך עדיין לא הצליחו להביא לכך שטיפולים להפסקת עישון ישמשו כחלק שגרתי מהטיפול הסטנדרטי. הודות להקלה על הדיון בנושא הפסקת עישון, יוזמת "שוחח עם הרופא המטפל שלך" עשויה לסייע לקדם את המדינה צעד אחד נוסף לקראת הגשמת יעד הפחתה משמעותית בשיעור המעשנים,  מחלות על-רקע עישון ותמותה.

 

למאמר

JAMA, June 12, 2013—Vol 309, No. 22

 

 

סגור חלון