Emed.co.il - גירסה להדפסה
  אתר לאנשי רפואה e-Med

E-MED.CO.IL 27/06/2019  הדפס מאמר  הדפס מאמר
 
E-MED.CO.IL

15/12/2013 הסקירה החודשית - בכי מופרז בקרב תינוקות - מדוע תינוקות בוכים ? (Arch Dis Child Educ Pract Ed)

הן היונקים והן הציפורים משתמשים באיתותים  קולניים כדי לתקשר עם הורים וכדי לקרבם. בבני אדם, הבכי של התינוק מעודד הפרשת ההורמון oxytocin  הורמון אשר מגביר את תשומת הלב של המבוגר בקרבת מקום. בקיצור הבכי מעודד תשומת לב, האכלה ומעניק ביטחון. בדרך כלל תינוקות לא בוכים יותר מאשר שלוש שעות ביום עד גיל שלושה חודשים – ולכן השם three month's colic -  ולאחר מכן התינוק מסוגל להשתמש באיתותים נוספים דוגמת חיוך.

 

מדוע יש תינוקות אצלם הבכי מופרז?

כאשר ההורים פונים אל הרופא בגלל בכי מופרז, הם כבר ניסו כמה שיטות טיפול וקבלו עצות רבות, חלקן סותרות. הבכי יכול להימשך 12 שעות ביום ולפעמים מהווה בעיה מרגע הלידה. כך בכל אופן ההורים מדווחים לעיתים כי כך הם מרגישים – וזה מה שקובע. הביטוי "colic" דהיינו "עווית" רומז על כך שהבעיה היא אצל התינוק. מנגד, הביטוי האנגלי "troublesome crying" מצביע על שני שותפים לבעיה, האם והתינוק – the mother infant dyad.  האבחנה "colic" למצב זה מקובלת מאד והסיבה לכך עודף גזים במעי. כאשר תינוקות בוכים שעות רבות אפשר להיווכח שהם בולעים אוויר ולכן סביר יותר לשער שהגזים הם התוצאה של הבכי ולא הגורם. סיבות רבות הוצעו לסיבת הבכי – אך תהיה הסיבה אשר תהיה, הבכי הולך ופוחת במשך השנה הראשונה. בין הסיבות המשוערות לבכי המופרז נמצאות זרימה חזרה של מיץ קיבה מהקיבה אל הוושט – gastro-esophageal reflux  -  אי-סבילות ללקטוז  ואלרגיה לחלבוני חלב אך ספק רב, שאלו הן הסיבות האמיתיות ברוב המקרים. חשוב יותר להיות ערים לעובדה שבכי מופרז הוא הסיבה השכיחה ביותר להתעללות פיזית של הורים בתינוק – ובבדיקת כל תינוק שבוכה באופן מופרז חייבים להיות מודעים לעובדה זו. בכי מופרז הוא גם סיבה שכיחה להפסקת ההנקה כי האם חושדת שהבכי הוא סימן של רעב ושאין מספיק חלב אם לספק את דרישות התינוק.

אנחנו מגיעים למסקנה שהסיבה האמתית לבכי מופרז לא ידועה. תצפית נפוצה היא שכאשר מאשפזים תינוקות הבוכים בצורה מופרזת, הבכי מתמתן  בהדרגה. תצפית זו מצביעה על כך שהבעיה היא בעיה התנהגותית ולא רפואית. במה שונה האווירה של בית החולים מהאווירה של הבית והאם אפשר להעתיק את תנאי האשפוז אל הבית וכך לטפל בבכי ?

 

מה אפשר לעשות ?

כאשר מקשיבים לתולדות המחלה, חיוני לברר עד כמה הבכי משפיעה על ההורים ועל חיי המשפחה. תולדות ההזנה לעיתים קרובות יגלו בעיות:- אחת מהן היא שהתינוק אוכל לעיתים קרובות, כי ההורים מפרשים את הבכי כסימן של רעב. לפעמים, כאשר מציעים ארוחה לתינוק הוא זורק את הראש אחורה ועושה קשת בגב. על אף בעיות אלה תינוקות הבוכים בצורה מופרזת הם בדרך כלל מצב תזונתי מצוין. בתולדות המחלה חשוב גם לוודא איזו תמיכה יש לאם, מהו המצב הכלכלי של המשפחה ומה המצב הבריאותי של האם לפני ההיריון, במשך ההיריון ואחריו. בכי מופרז שכיח יותר בקרב משפחות בהן האם לוקה בדיכאון ובמשפחות החיים בתנאים סוציאליים ירודים.

כותב המאמר מגיש להורים של תינוקות הבוכים בצורה מופרזת שאלון ובו 10 שאלות. שאלות אלה, הרופא מסביר הן מבוססות על מידע שהתקבל מהורים אחרים אם בעיה דומה. כך מגלים ההורים העונים על השאלון שהם לא ההורים היחידים עם תלונות אלה. השאלות הן

"מאז לידת התינוק האם את:-

1          לא אמא טובה

2          חסרת אונים

3          לא מסוגלת להרגיע את תינוקך

4          האם התינוק ערמומי

5          האם הוא באופן מכוון מונע ממך לקבל משהו לעצמך

6          האם את מרגישה שאת היית רוצה להרביץ לתינוק

7          האם יש לך רגשות של כעס נוספים

8          את מתוסכלת

9          את לא ישנה כראוי

10        האם את יותר עצבנית מהרגיל.

 

כאמור השאלון עצמו הוא פעולה תרפויטית, כי מהתוכן ההורים מבינים שמדובר על תופעה לא נדירה.

 

מה עושים ההורים כדי להתגבר על הבעיה ?

הורים בדרך כלל מספרים שהם מגישים מזון או הנקה לתינוק, מציעים לו מוצץ, מנסים להוציא אוויר או הולכים איתו. כולם עובדים קשה כדי להתגבר על הבכי וחשוב שהרופא ידגיש שהוא מודע לקשיים. כמעט כל ההורים גם ניסו תרופות שונות ללא הועיל. זה הרגע הנכון בו על הרופא להעיר שלפעמים אשפוז קצר בבית החולים ישים קץ לבכי הרב.

 

עצת הרופא

לפעמים רופאים מציעים להורים להתעלם מהבכי ולתת לתינוק לבכות. אין זו עצה חכמה, כי זה הולך נגד האינסטינקט הטבעי של ההורים. עצה זו עלולה גם להרחיק את ההורים מהרופא. כדאי להציע להורים לחפש מקום שקט, להחזיק את התינוק קרוב לגוף ולנענע אותו בעדינות. אין טעם לנסות להאכיל את התינוק בעת הבכי כי הוא יסרב. כדאי להסביר להורים לנסות וליצור קשר עין עם התינוק. הדגש חייב להיות שהכל ייעשה בעדינות. בסוף ההתייעצות הרופא חייב להבטיח להורים שהוא ימשיך לעמוד לרשותם ולקבוע מועד לביקור חוזר.

לדעת הרופא הכותב אין מקום לבדיקות מעבדה או במתן תרופות.

 

המעקב

כאמור המעקב חיוני. רצוי לבקש מההורים לטלפן כעבור 24 שעות ושוב כעבור שבוע. אם בשיחת הטלפון השנייה מתברר שהגיעו מים עד נפש, אפשר להציע לאם אשפוז קצר בבית החולים.

עצה זו חשובה במיוחד במשפחה חד הורית, כדי לתת לאם זמן לנוח ולהתאושש. לא כל ההורים יסכימו לאשפוז ויטענו שאם התינוק לא חולה מדוע חייבים לאשפז אותו. מנגד, אם הם מסכימים התוצאות לפעמים מפתיעות.

 

המאמר הופיע בכתב העת Archives of disease in childhood. Education and Practice edition לחודש  דצמבר (sic) 2013.

 

Troublesome crying in infancy

MacKenzie SA.

Arch Dis Child Educ Pract Ed 2013;98:209

 

 

סגור חלון