Emed.co.il - גירסה להדפסה
  אתר לאנשי רפואה e-Med

E-MED.CO.IL 21/05/2019  הדפס מאמר  הדפס מאמר
 
E-MED.CO.IL

01/07/2018 בקיצור נמרץ : המחקרים הבולטים במחצית השנייה של מאי 2018 (CME)

ה-USPSTF תומך בקבלת החלטות פרטנית בנושא בדיקות סקר לסרטן ערמונית (JAMA )

על גברים בני 55-69 שנים לקבל החלטה מדעת ובאופן פרטני בנושא בדיקות סקר לסרטן ערמונית על-בסיס בדיקת PSA  (Prostate Specific Antigen ) לאחר דיון בנוגע לתועלת והנזקים האפשריים עם הרופא המטפל, כך על-פי המלצות סופיות של ה-USPSTF  (US Services Preventive Services Task Force ).

 בעבר, המלצות ה-USPSTF  עוררו מחלוקת בעקבות המלצה כנגד בדיקות סקר מבוססות PSA  לסרטן ערמונית. עם זה, מאז האיגוד שינה את עמדתו ובטיוטת המלצה חדשה שפורסמה באביב 2017 הושם דגש על קבלת החלטה משותפת. במהדורה הסופית של ההמלצה החדשה שפורסמה כעת קבעו המומחים כי ההחלטה אם להשלים בדיקת סקר זה צריכה להתקבל באופן פרטני בכל גבר בגילאי 55-69 שנים, תוך התייחסות לערכי המטופל והנסיבות הקליניות. מדובר בהמלצה בדירוג C , שמשמעה כי ישנה דרגת ודאות לפחות מתונה כי סך התועלת הוא קטן.  

צוות המשימה קבע גם המלצה בדירוג D  ולפיה בגברים בגילאי 70 שנים ומעלה אין להשלים בדיקות סקר לסרטן ערמונית באופן שגרתי. המלצה בדירוג זה מעידה כי יש ודאות בדרגה בינונית-עד-גבוהה כי לבדיקה אין תועלת או כי הנזק עולה על התועלת. 

על רופאים להבהיר לגברים בסיכון מוגבר להתפתחות סרטן ערמונית, דוגמת אפריקאים-אמריקאים או אלו עם סיפור משפחתי של סרטן ערמונית, כי הם מצויים בסיכון מוגבר ולהסביר על התועלת האפשרית והנזקים של בדיקות סקר.  

כתוצאה מכך, המומחים קבעו כאמור כי בגברים בגילאי 55-69 שנים יש להציע בדיקת סקר על-בסיס PSA , אך כי ההחלטה להשלים את הסקירה לסרטן ערמונית צריכה להיות פרטנית וכי בגברים בני 70 שנים ומעלה אין להשלים את בדיקת הסקר.

 JAMA. 2018;319:1901-1913     

לידיעה במדסקייפ

 

האם לבצע בדיקת סקר לאוסטאופורוזיס לגברים מעל גיל 85?

גברים מעל גיל 85 עשויים להרוויח מבדיקת סקר לאוסטאופורוזיס, וכך גם לגבי גברים מעל גיל 65 במידה שיש להם גורמי סיכון. כך על פי מחקר חדש אשר פורסם ב American Geriatrics Society 2018 Annual Scientific Meeting .

רבים טועים לחשוב שאוסטאופורוזיס היא מחלה של נשים, למרות שגם גברים עלולים לסבול מהמחלה. למעשה, גברים נמצאים בסיכון גדול יותר ללקות באוסטאופורוזיס מאשר בסרטן הערמונית, כך על פי ד"ר קתלין קולון-אמריק, מהעוסקים במחקר.  קיימות הנחיות מוצקות אודות בדיקת הסקר אצל נשים אך בעבור גברים, ההנחיות סותרות ואינן אחידות.

במחקר זה ביקשו החוקרים לבדוק האם יש יתרון בבדיקת סקר בגברים לאיתור אוסטאופורוזיס. מתוך 183,943 הגברים אשר עברו בדיקת סקר עם DXA , 18% מהם היו מעל גיל 80. שכיחות השברים הייתה ב 15% נמוכה יותר באוכלוסייה הנסקרת מאשר סה"כ האוכלוסייה במחקר . לדברי החוקרים, ממצאי המחקר תומכים בבדיקת סקר שגרתית לגברים מעל גיל 85, וגם רומזים על כך שבעבור גברים מעל גיל 65 עשויה להיות תועלת  מבדיקה זו כאשר קיימים גורמי סיכון כגון שימוש ארוך טווח בסטרואידים, מחלות כרוניות ועוד, וכל עוד למטופל יש תוחלת חיים צפויה של יותר משנתיים.

לדברי ד"ר קולון-אמריק, הדיווחים על תופעות לוואי של תרופות לאוסטאופורוזיס גרמו למטופלים רבים לפחד מנטילת התרופות וכתוצאה מכך גם מהבדיקה. יש לחנך את המטופלים אודות היתרונות והסיכונים בנטילת התרופות ולקבל החלטה מושכלת. החוקרים מדגישים את חשיבות הבדיקה בעידן זה שבו תוחלת החיים עולה, ויש חשיבות לאיתור המטופלים אשר ירוויחו מהטיפול.   

American Geriatrics Society (AGS) 2018 Annual Scientific Meeting: Abstract P2. Presented May 3, 2018.    

 לידיעה במדסקייפ

 

מה בין שינויים במשקל הגוף ובין אירועים קרדיווסקולאריים בחולי סוכרת? (מתוך כנס ה-EAS )

בחולים עם סוכרת מסוג 2 ושינויים במשקל הגוף קיים סיכון מוגבר לאירועים קרדיווסקולאריים, כולל אירועים מוחיים, אוטם שריר הלב ותמותה, בהשוואה לאלו בהם משקל הגוף נותר יציב, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שהוצגו במהלך כנס ה-EAS  (European Atherosclerosis Society ).

 התוצא העיקרי של המחקר היה כל אירוע כלילי, תוצא משולב של תמותה עקב מחלת לב כלילית, אוטם שריר הלב, החייאת דום לב, רה-וסקולריזציה כלילית ותעוקה חדשה או לא-יציבה. מחישוב ASV  (Average Successive Variability ) במשקל בין ביקורי המעקב, מצאו החוקרים כי חציון ASV  עמד על 1.72 ק"ג. הגדרת וריאביליות גבוהה ונמוכה של משקל הגוף נקבעה לפי מדד ASV  מעל ומתחת לחציון.  

בקרב אלו בעלי וריאיבליות גדולה במשקל תועדה שכיחות גבוהה יותר של מעשנים פעילים, מדד מסת גוף ומשקל גוף גבוהים ושינוי גדול במשקל הגוף. עוד החוקרים מציינים כי בחולים אלו תועדו רמות HDL  וטריגליצרידים נמוכות יותר משמעותית, עם סיכוי גבוה יותר לאירוע קרדיווסקולארי במהלך המעקב (22.4% לעומת 15.7%).  

לאחר שלקחו בחשבון את הטיפול, משקל הגוף הממוצע והשינוי במשקל, כמו גם גורמי סיכון ופרופיל השומנים, קבעו החוקרים כי כל עליה של סטיית תקן אחת בוריאביליות של משקל הגוף לוותה בסיכון מוגבר משמעותית לכל אירוע כלילי (יחס סיכון של 1.08).

החוקרים סיכמו וקבעו כי בקרב חולים עם סוכרת מסוג 2, שינויים במשקל הגוף לוו בשיעורי תמותה גבוהים יותר ושיעורים גבוהים יותר של אירועים קרדיווסקולאריים, בלי תלות בגורמי סיכון מוכרים למחלות לב וכלי דם.

 מתוך כנס ה-EAS   

 לידיעה במדסקייפ

 

תוספי ויטמין D עשויים להקל על תסמיני דיכאון (מתוך כנס ה-APA )

מתוצאות מטה-אנליזה עדכנית, שהוצגו במהלך כנס ה-APA  (American Psychiatric Association ), עולה כי תוספי ויטמין D  עשויים לסייע בהקלה על תסמיני דיכאון. החוקרים מדווחים כי בחולים עם חסר בויטמין D  ודיכאון תועדה התגובה הטובה ביותר לתוספים, אך יש עדויות כי תוספים אלו הובילו לשיפור תסמיני דיכאון גם באלו עם רמות ויטמין  D  תקינות.

 החוקרים ערכו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים אקראיים ומבוקרים, אשר פורסמו בין 2011-2016 ובחנו את ההשפעה של תוספי ויטמיןD  על תסמיני דיכאון.

להערכת החוקרים, על בסיס ממצאי המחקרים שנסקרו, על רופאים לבדוק את רמות ויטמין D  בסובלים מדיכאון ולהתחיל טיפול בתוספי ויטמין D במידת הצורך. הם מדגישים כי אין כל נזק במתן תוספים אלו וכי במרבית המטופלים נמצאו רמות נמוכות של ויטמין D .

מתוך כנס ה-APA

 לידיעה במדסקייפ

 

ההשפעה של אכילת ביצים על הסיכון למחלות לב וכלי דם בחולים עם סוכרת מסוג 2 (Am J Clin Nutr )

אכילת 12 ביצים בשבוע אחד, לא לוותה בעליה בגורמי סיכון למחלות לב ומחלות מטבוליות בקרב חולים עם סוכרת מסוג 2, כך עולה מתוצאות מחקר אקראי חדש במימון תעשיית ביצים באוסטרליה, אשר פורסמו בכתב העת The American Journal of Clinical Nutrition .

 במסגרת מחקר DIABEGG  (Diabetes and Egg ), 128 משתתפים עם טרום-סוכרת או סוכרת מסוג 2 החלו בשלב אחזקת-משקל במשך שלושה חודשים לפני שהחלו בהגבלת אנרגיה יומית ל-502 קלוריות למשך שלושה חודשים להפחתת משקל. באשר לבחירות התזונתיות, ניתן דגש להחלפת שומנים רוויים בשומנים חד-בלתי-רווים ורב-בלתי-רוויים בשתי הקבוצות. במסגרת המחקר הקפידו המשתתפים על דיאטה עתירת ביצים (שהוגדרה כצריכת  יותר מ-12 ביצים בשבוע), או דיאטה דלת-ביצים (עד ביצה אחת בשבוע) במהלך שלושה חודשי ירידה במשקל.  

היקף הירידה במשקל היה דומה בשתי הקבוצות ועמד על 3.1 קילוגרמים לאורך שישה חודשי מעקב. יתרה מכך, החוקרים לא זיהו הבדלים ברמות הסוכר בדם, פרופיל השומנים, סמני דלקת, עקה חמצונית או רמות אדיפונקטין (הורמון שנפרש מרקמת השומן) במהלך תקופה זו.

 ממצאים אלו מצטרפים לעדויות קודמות לפיהן צריכת ביצים רבה לעומת מעטה אינה משפיעה לרעה על גורמי הסיכון למחלות לב וכלי דם בחולים עם טרום-סוכרת או סוכרת מסוג 2, במהלך שלושה חודשי שמירת משקל, לאחר שהוכח כי הדבר נכון גם במהלך שלב הירידה במשקל ולאורך 12 חודשים.

 Am J Clin Nutr 2018    

לידיעה ב-MedPage Today

 

סיכון משמעותי לשברים במהלך חופשת טיפול בביספוספנטים לאוסטיאופורוזיס (Endocrine Pract )

כ-15% מחולי אוסטיאופורוזיס המפסיקים זמנית את הטיפול בביספוספנטים בעקבות המלצה לחופשה טיפולית (Drug Holiday ), סובלים משברים במהלך פרק זמן זה. שיא הסיכון לשברים תואר במהלך השנה הרביעית והחמישית להשהיית הטיפול התרופתי, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Endocrine Practice .

 החוקרים זיהו 401 חולים, כולל 37 נשים ו-30 גברים עם אוסטיאופניה או אוסטיאופורוזיס, אשר החלו חופשת טיפול מביספוספנטים בין 2004-2013.  משך הטיפול הממוצע בביספוסנטים לפני החופשה הטיפולית עמד על 6.34 שנים, עם טווח שנע בין שישה חודשים ועד 30 שנים.  

מבין המשתתפים הללו, 62 חולים (15.5%) אובחנו עם שבר במהלך החופשה הטיפולית. למרות ששיעורי ההיארעות השנתיים של שברים נעו בין 3.7% ועד 9.9% במהלך שש השנים, שיא היארעות שברים תועד בשנה הרביעית (9.9%) והחמישית (9.8%) לחופשה הטיפולית.  

הגורמים המשמעותיים ביותר שנקשרו עם שברים במהלך החופשה הטיפולית כללו מדד בסיסי נמוך יותר של צפיפות עצם בצוואר ירך באלו שסבלו משבר  וכן מדדי T-score  נמוכים יותר (2.13- לעומת 1.78-). למעשה, עבור כל ירידה של יחידה אחת במדדי T-Score  בצוואר הירך, הסיכויים לשבר עלו ב-37%.

לאור ממצאי המחקר, החוקרים מדגישים כי יש לבחון את התועלת של חופשה טיפולית, אל מול הסיכונים הכרוכים בהפסקת הטיפול.

 Endocrine Pract. 2018;24:163-169     

לידיעה במדסקייפ

 

טיפול אנטיביוטי פומי עשוי להביא לעליה בסיכון לאבני כליות (J Am Soc Nephrol )

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of the American Society of Nephrology  חוקרים מדווחים כי חמש משפחות תרופות אנטיביוטיות לוו בסיכון מוגבר לאבני כליות, כאשר הסיכון היה בולט במיוחד עם תרופות Sulfa  ובקרב ילדים ומתבגרים. ממצאי המחקר מרמזים כי חשיפה לחלק מהתרופות האנטיביוטיות הפומיות הינה גורם סיכון חדש לאבני כליות. 

חשיפה לכל אחת מחמש משפחות של תרופות אנטיביוטיות במהלך 3-12 החודשים שקדמו לתאריך האבחנה לוותה בסיכון מוגבר לאבני כליות. יחס הסיכויים המתוקן עמד על 2.33 עם תרופות ממשפחת סולפה, 1.88 עם צפלוספורינים, 1.67 עם פלאורוקוינולונים, 1.70 עםNitrofurantoin/Methenamine  ו-1.27 עם תכשירי פניצילין רחבי-טווח.

 מניתוח הנתונים עלה כי היקף הקשר הנ"ל היה הגדול ביותר בגילים צעירים ובמרווח של 3-6 חודשים מהופעת אבני כליות, כאשר כל משפחות התרופות למעט פניצילין רחבי-טווח, נותרו קשורות בקשר מובהק סטטיסטית במרווח של 3-5 שנים מהחשיפה.

החוקרים מסכמים וכותבים כי טיפול אנטיביוטי פומי לווה בסיכון מוגבר לאבני כליות, כאשר הסיכון היה בולט במיוחד עם חשיפה לאחרונה לטיפול וחשיפה בגילאים צעירים. לממצאים אלו עשויות להיות השלכות אודות הפתוגנזה של המחלה והעליה בהיארעות אבני כליות, בפרט בילדים.

J Am Soc Nephrol. Published online May 10, 2018    

לידיעה במדסקייפ

 

הקפדה על מספר אורחות חיים בריאים בגיל העמידה עשויה להביא לתוחלת החיים ארוכה בעשור (Circulation )

בקרב אמריקנים המקפידים על תזונה בריאה, פעילות גופנית סדירה, הימנעות מעישון, שתיית אלכוהול מתונה והקפדה על משקל גוף בריא, תוחלת החיים עשויה להיות ארוכה ביותר מעשור, בהשוואה לאלו שאינם מקפידים על אף לא אחד מאורחות חיים בריאים אלו, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש אפריל בכתב העת Circulation .

בהשוואה לגברים ונשים שלא הקפידו על אף אחד מאורחות החיים הבריאים, באלו שהקפידו על כל החמישה תועד סיכון נמוך ב-82% לתמותה עקב מחלות לב וכלי דם, סיכוי נמוך ב-65% לתמותה עקב ממאירות וסיכוי נמוך ב-74% לתמותה מכל-סיבה.

מהנתונים עלה כי אימוץ 1-5 אורחות חיים בריאים, לווה בעליה הדרגתית בתוחלת החיים. תוחלת החיים הצפויה בגיל 50 תהיה ארוכה יותר ב-14 שנים בנשים (גיל 93 לעומת גיל 79 שנים) וארוכה ב-12.2 שנים בגברים (גיל 87.6 לעומת 75.5) במידה שיקפידו על כל אורחות החיים הבריאים, זאת בהשוואה לאלו שלא הקפידו על אף אחד מאורחות החיים המומלצים.

 החוקרים כותבים כי הממצאים מעידים על חשיבות אימוץ אורח חיים בריא, גם בגיל מבוגר.

Circulation. Published April 30, 2018

לידיעה במדסקייפ

 

(Arthritis Rheum ) רמות חריגות של חומצה אורית מלוות בסיכון מוגבר לתמותה

חוקרים מקוריאה מדווחים במאמר חדש, שפורסם בכתב העת Arthritis & Rheumatology , כי הן רמות גבוהות והן רמות נמוכות של חומצה אורית מלוות בסיכון מוגבר לתמותה, עם קשר בצורת U  בין רמות חומצה אורית בדם ובין הסיכון לתמותה מכל-סיבה, תמותה קרדיווסקולארית ותמותה עקב ממאירות.

 ברקע למחקר החוקרים מסבירים כי חומצה אורית מוגברת נקשרה עם גאוט ואבני כליות, כאשר מחקרים אפידמיולוגיים הציעו כי רמה מוגברת תורמת גם ליתר לחץ דם, מחלות לב וכלי דם ותסמונת מטבולית. עם זה, חומצה אורית הינה נוגדת-חמצון וייתכן כי רמות נמוכות יובילו לעקה חמצונית ולפגיעה בתפקוד האנדותל, העלול להביא לעליה בסיכון ליתר לחץ דם וסוכרת.  

בשל הבדלים ברמות חומצה אורית בגברים ובנשים, סווגו הרמות בנפרד לשמונה קבוצות. בגברים, רמות חומצה אורית בקטגוריה התחתונה נעו בטווח 3.5-4.4 מ"ג/ד"ל ובעליונה עמדו על 9.5 מ"ג/ד"ל ומעלה. בקרב נשים, הקטגוריות המקבילות כללו רמות חומצה אורית של 2.5-3.4 מ"ג/ד"ל ושל 8.5 מ"ג/ד"ל ומעלה, בהתאמה.   

בגברים, יחס הסיכון לתמותה מכל-סיבה באלו עם הריכוז הגבוה ביותר של חומצה אורית עמד על 2.39, בהשוואה לאלו עם רמות חומצה אורית בטווח 6.5-7.4 מ"ג/ד"ל (קטגוריית ריכוז חומצה אורית שבה תועדו שיעורי התמותה הנמוכים ביותר), בעוד שיחס הסיכון באלו עם ריכוז חומצה אורית בקטגוריה התחתונה עמד על 1.58.  

בדומה, בקרב נשים יחסי הסיכון לתמותה מכל-סיבה עמדו על 3.77 באלו עם ריכוז חומצה אורית בקטגוריה העליונה בהשוואה לאלו עם ריכוז חומצה אורית בטווח 3.5-4.4 מ"ג/ד"ל ועל 1.80 באלו עם ריכוז חומצה אורית בקטגוריה התחתונה.

 Arthritis Rheum 2018   

 לידיעה ב-MedPage Today

סגור חלון