חדשות

יעדים חדשים בסרטן ריאות עשויים לסייע בקביעת אפשרויות הטיפול (מתוך כנס ASCO)

30/07/2019

 

בסרטן ריאות, מחקרים להערכת יעדים חדשים היו בין המחקרים בעלי החשיבות הקלינית הרבה ביותר שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ASCO (American Society of Clinical Oncology). למספר יעדים חדשים עדויות מאוד משכנעות והחוקרים מאמינים כי אלו עשויים כעת לעצב את החלטות הטיפול, מאחר וישנם תכשירים זמינים במחקרים או שצפויים לקבל את אישור מנהל המזון והתרופות האמריקאי.

 

מחקרים מצאו כי ב-3% מהחולים עם סרטן ריאות ניתן לזהות מוטאציית ב-MET exon 14, כאשר ישנם מספר תכשירים המכוונים ליעד זה, כולל Crizotinib, Campatinib ו-Teoptinib. טיפולים אלו הדגימו תועלת במקרים של גידולי NSCLC (Non-Small Cell Lung Cancer) עם מוטאציית MET exon 14, עם שיפור חציון הישרדות ללא-התקדמות. לשני התכשירים האחרונים פרופיל דומה מאוד מבחינת תופעות הלוואי, כאשר בצקת היקפית ובחילות הן התופעות הנפוצות.

 

עוד ידוע כי ב-1-2% מהחולים עם NSCLC מתקדם ייתכנו RET Fusions, כאשר התכשיר הניסיוני LOXO-292 כבר הדגים פעילות משמעותית בתת-קבוצה קטנה זו של חולים. במהלך כנס ASCO האחרון הוצגו תוצאות מחקר בשלב 1/2 להערכת BLU-667, עם שיעורי תגובה אובייקטיבית של 58% ושיעורי תגובה בקרת מחלה של 96%, כאשר במקרים רבים תועדה תגובה ממושכת ומתמשכת. לטיפול גם פעילות טובה ללא תלות במתן טיפול כימותרפי או אימונותרפי קודם ובחולים עם גרורות מוחיות. תופעות הלוואי הנפוצות כללו עצירות, נויטרופניה, הפרעה בתפקודי כבד, עייפות ויתר לחץ דם.

 

לצד התוצאות הדרמטיות שתועדו עם טיפולים אלו, בכנס נכלל גם דיווח מוקדם מאוד אודות טיפול ייעודי בסרטן ריאות. מוטאציית KRAS הינה המוטאציה הנפוצה ביותר בסרטן ריאות ומזוהה ב-20-25% מהחולים, אך מחקרים להערכת טיפולים אפשריים לגידולים חיוביים למוטאציה זו נכשלו במשך עשרות שנים. AMG 510 הינו תכשיר חדש המכוון למוטאציית KRAS G12C ונבחן במחקר בשלב 1 עם תוצאות מוקדמות חיוביות, תגובה חלקית ב-5 מבין 10 חולים.

 

מתוך כנס ASCO

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני