חדשות

טיפול תרופתי ל-ADHD עשוי להפחית את הסיכון לפציעות בילדים (JAMA Pediatr)

21/02/2015

 

בילדים עם הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (ADHD או Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder) הסיכון לפציעות נמוך יותר כאשר נוטלים טיפול תרופתי, בעיקר פגיעות מוחיות, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו במהלך חודש פברואר בכתב העת JAMA Pediatrics.

 

החוקרים התבססו על סדרת מקרים במטרה לבחון את הקשר בין הסיכון לפציעות וטיפול תרופתי ל-ADHD. באמצעות מאגר German Pharmacoepidemiological Research Database, הם זיהו 37,650 ילדים בגילאי 3-17 שנים עם אבחנה חדשה של ADHD בשנת 2005 ו-2006, שהיו במעקב עד שנת 2009. במהלך תקופה זו, 2,128 אושפזו בשל חבלה, כולל 821 ילדים עם חבלת ראש.

 

החוקרים זיהו ילדים שקיבלו מרשם לטיפול ב-Methylphenidate או Atomoxetine, וסיווגו אותם כילדים שנטלו את הטיפול התרופתי לפי מספר הימים המכוסים לפי המרשמים שנופקו. מעט למעלה ממחצית מהילדים במחקר קיבלו מרשם לאחת התרופות בנקודת זמן מסוימת במהלך המעקב, 92% קיבלו מרשם לטיפול ב-Methylphenidate.

 

יחס שיעורי ההיארעות לאשפוז עקב כל סוג של חבלה עמד על 0.87 בזמן שהילדים נטלו את הטיפול התרופתי, זאת בהשוואה למצב בו לא נטלו את הטיפול התרופתי, הבדל שלא היה מובהק סטטיסטית. עם זאת, הסיכוי לאשפוז עקב חבלת ראש היה נמוך ב-34% כאשר נטלו את הטיפול התרופתי, הבדל שהיה מובהק סטטיסטית.

 

בעוד שהירידה הכוללת בסיכון לאשפוזים עקב חבלה לא הייתה מובהקת סטטיסטית, המגמה הייתה לכיוון של הפחתת הסיכון.

 

החוקרים כותבים כי הירידה שתוארה הייתה באלו שקיבלו טיפול תרופתי בנקודת זמן מסוימת. לא ניתן להסיק מנתונים אלו אילו השפעות יהיו לטיפול התרופתי בילדים אלו במדגם שמעולם לא קיבלו טיפול תרופתי.

 

JAMA Pediatr 2015

 

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני