חדשות

הערכת הדיוק האבחנתי של סולמות מדידת ADHD (מתוך Pediatrics)

06/03/2016

 

ממטה-אנליזה חדשה, שתוצאותיה פורסמו בכתב העת Pediatrics, עולה כי שניים מבין המדדים הנפוצים ביותר בשימוש לאבחנת ADHD (Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder) הם בעלי רגישות וסגוליות מתונות, אך ייתכן ויש יתרון למדד אחד על-פני השני.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מדד CBCL-AP (Child Behavior Checklist-Attention Problem) ומדד CRS-R (Conners Rating Scale-Revised) הם מדדים נפוצים לאבחנת ADHD בילדים ומתבגרים.

 

מטרת הסקירה הייתה לבחון ולהשוות את הדיוק האבחנתי של מדדי CBCL-AP ו-CRS-R באבחנת ADHD בילדים ומתבגרים. הם התבססו על מאגרי PubMed, Ovid Medline ומאגרים אלקטרוניים אחרים, לזיהוי מאמרים שפורסמו עד מאי 2015.

 

החיפוש העלה 14 מחקרים להערכת CBCL-AP ו-11 מאמרים להערכת CRS-R. מניתוח התוצאות עלה כי למדד CBCL-AP רגישות של 0.77 וסגוליות של 0.73, ל-Conners Parent Rating Scale-Revised רגישות של 0.75 וסגוליות של 0.75, למדד Conners Teacher Rating Scale-Revised רגישות של 0.72 וסגוליות של 0.84 ולמדד ASQ (Conners Abbreviated Symptom Questionnaire) רגישות של 0.83 וסגוליות של 0.84.

 

לא תוארו הבדלים בדיוק האבחנתי של המדדים השונים.

 

אתר המחקר, גיל המשתתפים ושיעור הבנות במחקר הסבירו את ההטרוגניות בסגוליות של מדד CBCL-AP.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי למדדי CBCL-AP ו-CRS-R רגישות וסגוליות בינונית באבחנת ADHD. מהנתונים עולה כי ASQ עשוי להיות הכלי האבחנתי היעיל ביותר להערכת ADHD בשל הדיוק האבחנתי הגבוה. CBCL מומלץ להערכה מקיפה יותר.

 

Pediatrics. 2016;137: e20152749

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני