חדשות

האם אורח חיים בריא עשוי להפחית היארעות ADHD בילדים? (Psychosom Med)

25/04/2020

 

בילדים המקפידים על אורח חיים בריא בגילאי 10-11 סיכון נמוך יותר לאבחנה של הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder) בגיל 14 שנים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך חודש אפריל בכתב העת Psychosomatic Medicine.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי בילדים שיעורי היארעות גבוהים של ADHD וכי העליה בהיארעות הפרעה זו מקבילה לירידה בהרגלי אורח חיים בריא. איכות ירודה של התזונה, חוסר פעילות גופנית, הרגלי שינה לוקים בחסר והתנהגות יושבנית נקשרו כולם עם ADHD. עם זאת, אין מחקר פרוספקטיבי להערכת החשיבות של יישום המלצות לאורח חיים בריא בילדות על הסיכון ל-ADHD בגיל ההתבגרות.

 

במחקר הנוכחי בחנו החוקרים את הקשר בין הקפדה על המלצות לאורח חיים בריא עם היארעות ADHD וניצול שירותים רפואיים על-רקע ADHD.

 

סקר אורח חיים כלל 3,436 תלמידים בגילאי 10-11 שנים והחוקרים בחנו את הקשר בין היענות לתשע המלצות לאורח חיים בריא ובין אבחנת ADHD ומספר ביקורים אצל הרופא בשל ADHD עד גיל 14 שנים.

 

עד גיל 14 שנים, 10.8% מהתלמידים אובחנו עם ADHD. הקפדה על ההמלצות לצריכת פירות וירקות, בשר ואלטרנטיבות, שומן רווי, תוספי סוכר ופעילות גופנית נקשרו עם ירידה בהיקף מקרי ADHD. בהשוואה לילדים שענו על 1-3 המלצות לאורח חיים בריא בלבד, הקפדה על 7-9 המלצות לאורח חיים בריא לוותה בשיעורי היארעות נמוכים יותר משמעותית של ADHD וירידה ניכרת במספר הביקורים אצל רופאים בשל ADHD (יחס סיכון של 0.42, רווח בר-סמך 95% של 0.28-0.61; יחס שיעורים של 0.38, רווח בר-סמך 95% של 0.22-0.65).

 

החוקרים כותבים כי המלצות להקפדה על אורח חיים בריא נועדו לשפר את ההתפתחות והבריאות הגופנית של צעירים ויש עדויות לפיהן להתערבויות אלו אין נזקים ותתכן השפעה חיובית על שיעורי ADHD. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים להערכת הקשר בין ADHD ובין אורח חיים לא בריא.

 

Psychosom Med. 2020;82:305-15

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני