חדשות

אימוני אינטרבל בעצימות גבוהה מפחיתים סיכון לבבי ומטבולי בנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-Endocrine Society)

26/03/2021

 

אימוני אינטרבל בעצימות גבוהה (High-Intensity Interval Training, או HIIT) עדיפים על אימון רציף בעצימות מתונה (Moderate-Intensity Continuous Training, או MICT) לשיפור מספר מדדים לבביים ומטבוליים בנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות, כך עולה מתוצאות מחקר פרוספקטיבי שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-Endocrine Society.

 

מדגם המחקר כלל 27 נשים בגילאי 18-45 שנים עם אורח חיים יושבני ומדד מסת גוף מעל 25 ק"ג למטר בריבוע, אשר אובחנו עם תסמונת שחלות פוליציסטיות. המשתתפות חולקו באקראי לתכנית אימונים תחת השגחה במשך 12 שבועות לפי פרוטוקול HIIT או MICT. מדד מסת הגוף הממוצע של הנשים בתחילת המחקר עמד על 36-37 ק"ג למטר בריבוע.

 

לאחר 12 שבועות, בשתי הקבוצות לא תועד שינוי משמעותי במשקל הגוף או במדד מסת הגוף, היקף המותניים ירד בממוצע במעט יותר מ-2 ס"מ בשתי זרועות הטיפול. מדד מסת גוף רזה עלה בממוצע של 1 ק"ג בקבוצת אימוני HIIT, שינוי שהיה מובהק סטטיסטי, בהשוואה לעליה לא-משמעותית של 0.3 ק"ג, בממוצע, בקבוצת MICT.

 

היכולת האירובית, כפי שנקבע לפי צריכת חמצן מקסימאלית עלתה בממוצע ב-5.7 מ"ל/ק"ג/דקה בקרב אלו בזרוע אימוני HIIT, שינוי גדול משמעותית מהעליה של 3.2 מ"ל/ק"ג/דקה בקרב אלו בתכנית אימוני MICT.

 

מדד הרגישות לאינסולין עלה באופן מובהק סטטיסטית בהיקף של 35%, אך כמעט ולא השתנה בקבוצת אימוני MICT. רמות סוכר בדם ירדו משמעותית וקצב עירוי גלוקוז עלה משמעותית בקרב נשים בקבוצת אימוני HIIT, אך שוב הדגימו שינוי קטן באלו בזרוע אימוני MICT.

 

החוקרים זיהו קשר משמעותי בין העליה בצריכת חמצן מקסימאלית ובין העליה ברגישות לאינסולין בקרב נשים בזרוע HIIT. העליה בצריכת חמצן מקסימאלית סיפקה הסבר חלקי לשיפור במדד רגישות לאינסולין .

 

הערכת רמות הורמונים בדם הדגימה עליה משמעותית ברמות SHBG בנשים בזרוע HIIT, בעוד שבאלו בזרוע MICT תועדה ירידה קטנה ברמות הורמון זה. מדד אנדרוגנים חופשיים ירד ב-39%, בממוצע, עם אימונים בפרוטוקול HIIT, אך הירידה הייתה קטנה יותר ולא-משמעותית באלו שהקפידו על אימוני MICT. אימוני HIIT לוו גם בירידה משמעותית ברמות טסטוסטרון חופשי, שינוי שלא תועד עם אימוני MICT.

 

בנשים שהקפידו על אימוני HIIT תועד שיפור משמעותי במחזורי הווסת ושיפור משמעותי בדיכאון, דחק וחרדה.

 

ממצאי המחקר מעידים כי אימוני HIIT עדיפים על אימוני MICT לשיפור הכושר הגופני והרגישות לאינסולין בטווח הקצר. כעת החוקרים מתכננים לבחון את התוצאות לאורך מעקב ארוך יותר עם בחינת התוצאות לאחר 6 ו-12 חודשי אימון גופני.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-Endocrine Society

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני