חדשות

הרשויות בארצות הברית הודיעו על השהיית החיסון כנגד קורונה של חברת ג'ונסון וג'ונסון בעקבות דיווחים על קרישי דם (מתוך CIDRAP)

15/04/2021

 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (Food and Drug Administration) והמרכז לבקרת מחלות ומניעתן (Centers for Disease Control and Prevention) הודיעו על השהיית מתן החיסון כנגד נגיף הקורונה של חברת ג'ונסון וג'ונסון באופן מיידי, בזמן שהסוכנויות בוחנו אם קיים קשר בין החיסון ובין שישה מקרים של קרישי דם נדירים בנשים בגילאי 18-49 שנים, כולל מקרה תמותה אחד.

 

ממנהל המזון והתרופות האמריקאי נמסר כי אלו שקיבלו את החיסון של חברת ג'ונסון וג'ונסון אינם צריכים לחשוש, אך עליהם לעקוב אחר התסמינים הבאים: כאבי ראש ממושכים, כאבי בטן, כאבי רגליים וקוצר נשימה. החולים פיתחו את קרישי הדם 6-13 ימים לאחר הזריקה (חציון של 9 ימים). על הרופאים לתת תשומת לב רבה יותר למטופלים שקיבלו לאחרונה את החיסון הנ"ל, אלו שפיתחו תסמינים ואלו הפונים עם טסיות נמוכות.

 

בהצהרה מטעם חברת ג'ונסון וג'ונסון נמסר כי הם מודעים לאירועים תרומבואמבוליים, כולל אירועים המלווים בתרומבוציט ופניה, אשר דווחו בעקבות מתן חיסונים כנגד נגיף הקורונה. בשלב זה, אין הוכחה לקשר סיבתי בין האירועים הנדירים הללו ובין החיסון של חברת ג'ונסון וג'ונסון.

 

ועידת ה-ACIP (Advisory Committee on Immunization Practices) צפויה להתכנס ולבחון את המקרים של קרישי דם.

 

ההחלטה על השהיית החיסון של חברת ג'ונסון וג'ונסון התקבלה לאחר דיווחים על אירועים תרומבואמבוליים עם החיסון של חברת אסטרה-זנקה באיחוד האירופי. שני החיסונים מבוססים על אדנו וירוס, בניגוד לחיסונים המבוססים על רנ"א שליח של חברות פייזר ומודרנה.

 

המומחים מעלים את האפשרות כי קרישי דם עלולים להיות חלק מתופעה המשותפת לכלל החיסונים המבוססים על אדנו וירוס ובמנהל המזון והתרופות האמריקאי בוחנים את הנתונים מחיסונים אחרים המבוססים על טכנולוגיה זו, כולל חיסון של חברת ג'ונסון וג'ונסון כנגד אבולה, במטרה לבחון אם ישנם אירועים דומים.

 

לידיעה ב-CIDRAP

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני