חדשות

היעילות והבטיחות של Lisdexamfetamine Dimesylate בילדים ומתבגרים עם ADHD (מתוך Curr Med Res Opin)

17/07/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Current Medical Research and Opinion סקרו מומחים מארצות הברית את תוצאות הטיפול ב- Lisdexamfetamine Dimesylate (ויואנס) בחולים עם הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (ADHD או Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder) ומדווחים כי הטיפול מביא לשיפור משמעותי בתסמיני הפרעת הקשב בכיתה, באיכות החיים הבריאותית ובהתנהגות הכוללת, אך יש לפעיל שיקול דעת בהתאם לצרכיי החולים ופרופיל תופעות הלוואי של הטיפול.

 

במסגרת הסקירה הספרותית ביקשו החוקרים לבחון את הבטיחות והיעילות של Lisdexamfetamine Dimesylate בילדים ומתבגרים עם ADHD. הם זיהו מאמרים רלבנטיים בשפה האנגלית, אשר פורסמו במאגרי MEDLINE, כמו גם מחקרים קליניים עד ינואר 2020.

 

לאחר בחינת 42 מאמרים, 34 מחקרים נכללו בסקירה הנוכחית ושימשו להערכת הפרופיל הפרמקולוגי ונתוני יעילות ובטיחות של Lisdexamfetamine Dimesylate לטיפול ב-ADHD בילדים ומתבגרים.

 

מהמחקרים שנכללו בסקירה עולה כי Lisdexamfetamine Dimesylate היה בטוח ויעיל בטיפול ב-ADHD. תופעות הלוואי הנפוצות ביותר כללו דיכוי תאבון, ירידה במשקל, כאבי ראש ונדודי שינה.

 

בהשוואה לפלסבו, טיפול ב- Lisdexamfetamine Dimesylate שיפר משמעותית תסמיני ADHD ואת איכות החיים של הילדים והמתבגרים. בהשוואה ל-Atomoxetine, הטיפול ב- Lisdexamfetamine Dimesylate הדגים שיפור מובהק סטטיסטית בהפרעות קשב, אימפולסיביות ופעילויות יומיומיות.

 

בהשוואה ל-OROS-MPH ופלסבו, Lisdexamfetamine Dimesylate ו-OROS-MPH הדגימו שיפור במדדי CGI-I ו-ADHD-RS-IV, עם זאת, הטיפול ב- Lisdexamfetamine Dimesylate היה טוב יותר.

 

החוקרים מדווחים כי תועד שיפור מובהק סטטיסטית בתסמיני ADHD בסביבת הכיתה, באיכות החיים הבריאותית ובהתנהגות הכללית של ילדים ומתבגרים עם הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות, בהשוואה לפלסבו, Atomoxetine ו-OROS-MPH. עם זאת, יש להפעיל שיקול דעת קליני במתן מרשם לטיפול ב- Lisdexamfetamine Dimesylate עקב הצרכים הספציפיים של החולים ופרופיל תופעות הלוואי של הטיפול.

 

Curr Med Res Opin. 2020 Oct;36(10):1717-1735

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני