חדשות

אמ''ן: היקף התחלואה גבוה ונמצא על סף התפשטות מחודשת כאשר הירידה בתחלואה הקשה נעצרה, וסיכון מוגבר להדבקה חוזרת מהווריאנט הדרום אפריקאי במחלימים

05/03/2021

מאת מערכת אי-מד

לקראת השלב הבא של פתיחת המשק עיקר החשש מתמקד באפשרות של הגעת ווריאנטים חסינים לחיסון מחו"ל, וזאת לאור העובדה שהתקנות הנוכחיות של בדיקה ומעקב אחר חוזרים מחו"ל אינן מספקות לדעת הנהלת משרד הבריאות ומגן ישראל.  נראה שההתבטאויות של נתניהו על כך ש"הקורונה מאחורינו " אינן מקובלות על אנשי משרד הבריאות.

דו"ח אמ"ו מזהיר מפני עלייה מידית בתחלואה:

  • היקף התחלואה גבוה ונמצא על סף התפשטות מחודשת - מספר החולים הקשים נותר גבוה יחסית - יותר מ-700 בממוצע שבועי ומקדם ההדבקה עומד על 1 בקירוב, סימן לחידוש העליה בתחלואה. גם שיעור החיוביים הארצי (מעל %5 בממוצע שבועי, עמוד 2 (ממשיך להיות גבוה יחסית, סימן להיקף הדבקה נרחב באוכלוסיה, אם כי הוא מצוי בירידה בשבועות האחרונים. העלייה במקדם ההדבקה קשורה בהסרת המגבלות ובתרומת הוריאנט הבריטי, שהפך זה מכבר לדומיננטי בישראל; זן זה מדבק בהרבה ביחס לזנים קודמים ומגדיל משמעותית את הסיכון לתחלואה קשה ולאשפוז.
  • תחלואה קשה - נראה שהיקף ההדבקה הנרחב והעובדה שחלק ניכר מהאוכלוסייה בגילאי הביניים טרם חוסן, גורמים לעצירה בירידת התחלואה הקשה 
  • סיכון להדבקה חוזרת - מחלימים מצויים כנראה בסיכון להדבקה חוזרת מהזן הדרום אפריקאי שנמצא בישראל, וייתכן למול זנים נוספים הדומים לו. מומלץ למחלימים ללכת להתחסן בהקדם.
  • חזרת עשרות אלפי ישראלים לישראל ממגוון מדינות החל בשבוע הבא עלולה להכניס מגוון וריאנטים אשר יציבו גם את המחלימים בסיכון, לצד אנשים שטרם התחסנו. ייתכן אף שייכנסו וריאנטים אשר יפחיתו ממועילות החיסון. מומלץ שכל חוזר מחו"ל יקפיד הקפדה יתרה על בידוד וכללי הריחוק החברתי גם משאר בני הבית, כדי לצמצם ככל הניתן הפצה של וריאנטים בעייתיים.

מלוח הבקרה  של משרד הבריאות, הדו"ח היומי של אמ"ן, ותמונת המצב היומית של מגן ישראל ניתן לזהות המגמות המרכזיות הבאות:

  • נמשכת הירידה המתונה במספר החולים הקשים (690 נכון לכעת)

  •  מקדם ה-R הארצי עלה ל-1.01, ירידה במקדם במגזר הערבי ועלייה בחרדי

  • קצב ההתחסנות בעלייה קלה בימים האחרונים

  • ושיעורי ההתחסנות לפי גיל משתפרים

בהקשר לחיסונים יש לציין שההמלצה היא כעת לחסן במנה אחת את המחלימים מקורונה (קרוב ל-800,000) לאור עדויות לפיהן החיסון עשוי להוריד באופן משמעותי את הסיכון לתחלואה בקרב מחלימים, כפי שדיווחנו לאחרונה.  כפי שצויין בדו"ח אמ"ן החשש הוא שהמחלימים אינם מוגנים מספיק מהווריאנט הדרום אפריקאי וייתכן שגם מווריאנטים אחרים.

אמש דווח ב-N-12 על כך ש-12 דיירי בית אבות בבאר שבע נמצאו מאומתים על אף שהיו מחוסנים . משרד הבריאות מבצע כעת ריצוף גנטי בכדי לבחון אם מדובר בווריאנט חדש. יש לציין שכל ה-12 אינם סימפטומטיים.

ככל הידוע נמצאים כעת בארץ 4 ווריאנטים : הבריטי (שמהווה רוב מוחלט), הדרום אפריקאי (כ-450 מקרים, בעיקר במגזר הערבי), הקליפורני והניו יורקי (מקרים בודדים).  במערכת הבריאות יש חילוקי דעות על האופן שבו ניתן לבלום ואם בכלל יש צורך בבלימת הווריאנטים (ראו כתבה על כך ב"הארץ") ויש הסוברים שיש הגזמה בחששות (או פאניקה) מפני הווריאנטים, כל עוד אין מידע וודאי לגבי עמידותם כנגד החיסונים.

בינתיים פרסמה אמש וועדת המעקב אחר תופעות הלוואי של החיסון לקורונה דו"ח נוסף שניתן לעיין בו כאן . ניתן לראות ששיעור תופעות הלוואי המשמעותיות נמוך ביותר :

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני