חדשות

טיפול באמצעות NEPA+DEX אפקטיבי יותר מ PALO+DEX במניעת בחילות והקאות בשל כימותרפיה במטופלי סרטן שד (Breast)

23/04/2017

מאת מערכת אי-מד

מחקר חדש מ-Breast מצביע על כך שטיפול משולב של netupitant/palonosetron (ובקיצור NEPA , שם מסחרי אקינזאו) במינון יחיד מהווה חלופה אפקטיבית למניעת הקאות ובחילות על רקע כימותרפיה (CINV) במטופלים עם סרטן שד המקבלים גם כימותרפיה מסוג AC (כזו הגורמת להקאות המבוססת על אנתראציקלין-ציקלופוספואמיד) וגם שלא מסוג AC לאורך סדרות טיפול כימותרפיה מרובות.

החוקרים מציינים בפתח המאמר כי מטופלות עם סרטן שד (BC) מייצגות קבוצת אוכלוסייה הנמצאת בסיכון גבוה לחוות CINV, וזאת מכיוון שמטופלות אלה מקבלות  באופו תכוף כימותרפיה בדרגת  AC גבוהה, בשל היותן בדר"כ נשים, בשל גילן הצעיר יחסית, שני גורמי סיכון משמעותיים ל-CINV .

הם מוסיפים כי ההנחיות ממליצות על שילוב של אנטגוניסטים לרצפטור נוירוקינין -1 (NK1RA) עם  5-hydroxytryptamine-3 RA (ובקיצור 5-HT3RA) ודקסאמתאזון (DEX) למניעת CINV במטופלים עם AC . באנליזת פוסט הוק זו, החוקרים ביקשו להעריך את האפקטיביות של NEPA , שילוב קבוע של netupitant + palonosetron (כאמור אקינזאו, משווקת בארץ ע''י רפא) במטופלות BC מתוך שני מחקרים קליניים בשלב III .

בסה"כ נכללו 1,460 מטופלים שקיבלו AC (במחקר 1) או כימותרפיה שאינה AC (מחקר 2) לאורך יותר מ- 6,060 מחזורי טיפול בסה"כ. המשתתפים הוקצו רנדומלית לקבלת DEX ביחד עם NEPA או טיפול פומי עם palonosetron (מחקר 1) , או NEPA או  aprepitant (אימנד) + palonosetron פומי (מחקר 2) לפני קבלת כימותרפיה.

החוקרים מדווחים כי עבור המטופלים ב-AC , שיעורי התגובה הכוללת המלאה (CR) עם NEPAּ+DEX היו גבוהים יותר באופן מובהק סטטיסטי מאשר תחת הטיפול ב- PALO+DEX: במחזורי טיפול 1-4 ה-CR היו 73.9% לעומת 65.9% , 80.0% לעומת 66%, 83.6% לעומת 69.9% , ו-83.6% לעומת 74.4% , בהתאמה.

בסה"כ, שיעור המטופלים  ללא בחילה משמעותית (NSN) היו גם גבוהים יותר תחת NEPA+DEX בהשוואה ל- PALO+DEX: 74.2%-79.9% לעומת 68.5%-74.9% .

שיעור גבוה יותר של מטופלי NEPA+DEX דיווחו על חוסר השפעה של הכימותרפיה על חיי היום יום בשל CINV  : 78.4% לעומת 71.4% במחזור טיפול 1 .

גם במטופלים שקיבלו כימותרפיה שאינה AC , הטיפול המונע עם NEPA+DEX השיג שיעורי CR ו-NSN גבוהים יותר לאורך ארבעת מחזורי הכימותרפיה. המחברים מציינים שלא בוצעה השוואה פורמלית עם קבוצת הבקרה.

מסקנת המחברים היא שטיפול מונע באמצעות NEPA+DEX כמינון יחיד מהווה חלופה אפקטיבית למניעת CINV במטופלי BC המקבלים כימותרפיה מסוג AC או כימותרפיה שאינה AC , במס' גדול של מחזורי טיפול כימותרפיים.

Breast. 2017 Mar 9;33:76-82.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני