חדשות

מחשבון דלקת תוספתן מסייע בהערכת סיכון בילדים עם כאב בטן חד (Pediatrics)

20/03/2018

 

מחשבון חדש בשם pARC (Pediatric Appendicitis Risk Calculator) מסייע בהערכה מדויקת של הסיכון בקרב ילדים ומתבגרים הפונים לחדר מיון בשל כאבי בטן חד. עד כה, האבחנה של דלקת תוספתן בילדים נשענה ברובה על בדיקות הדמיה, דוגמת בדיקת CT והכלי החדש מספק אמצעי חשוב ויעיל במצבים אלו.

 

החוקרים פיתחו ובחנו את המחשבון במסגרת ניתוח משני של שלושה מדגמים של ילדים שפנו לחדרי מיון בשל כאבי בטן אקוטיים. המדגם הראשוני כלל 2,423 ילדים, בגילאי 5-18, כאשר 40% מהם אובחנו עם דלקת תוספתן. מדגם התיקוף כלל שני מדגמים בלתי-תלויים עם סך כולל של 1,426 ילדים בגילאי 5-18 שנים, מהם 35% עם דלקת תוספתן.

 

המודל הסופי התבסס על המשתנים הבאים להערכת החולים: מין, גיל, משך כאב, גארדינג, נדידת כאב, רגישות מקסימאלית ברביע ימני תחתון וספירת נויטרופילים אבסולוטית.

 

החוקרים מדווחים כי מחשבון pARC הדגים כיול כמעט מושלם במדגם התיקוף ודרגת דיסקרימנציה גבוהה (שטח מתחת לעקומה של 0.85), עם תוצאות טובות יותר ממדד Pediatric Appendicitis Score.

 

חשוב מכך, החוקרים כותבים כי במדגם התיקוף עם סיכון רקע לדלקת תוספתן של 35%, מחשבון pARC הצליח לסווג מחצית מהחולים בסיכון גבוה (סיכון של לפחות 85%) או נמוך (סיכון של פחות מ-15%) לדלקת תוספתן.

 

בשלבים הבאים מתכננים החוקרים לבחון את המחשבון בחדרי מיון במספר מדינות בארצות הברית וכן מפתחים אפליקציה למכשירים הניידים שתאפשר שימוש במכשיר ברמה ארצית.

 

Pediatrics 2018

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני