חדשות

חשיבות אבחנה מוקדמת של דיסמנוריאה בנערות (Obstet Gynecol)

04/12/2018

 

איגוד ה-ACOG (American College of Obstetrics and Gynecology) פרסם הנחיות חדשות בנושא אבחנה והקלה על דיסמנוריאה בנערות מתבגרות. מטרתם הייתה להגביר את המודעות בנוגע למתבגרות הסובלות מכאבי מחזור ולסייע לרופאים המטפלים במקרים אלו לחוש בטוחים יותר באשר למתן הטיפול הטוב ביותר.

 

המומחים מסבירים כי ידוע כי דיסמנוריאה אינה מדווחת ולעיתים קרובות, אינה מטופלת בצורה האטובה ביותר. מדובר בסיבה הנפוצה ביותר להיעדרות מבית ספר בקרב מתבגרות. עוד הם ביקשו להדגיש כי אין מקום למתן אופיואידים לצורך אבחנה, מעבר למרפאות מומחים לטיפול בכאב. לעיתים קרובות מדי פוגשים במתבגרות המשתמשות או נוטלות טיפול באופיואידים להקלה על כאבי מחזור.

 

במרבית המקרים, כאב מחזור הינו דיסמנוריאה ראשונית, משנית לפרוסטגלנדינים, וניתן לאבחן זאת על-בסיס אנמנזה רפואית טובה ולטפל בנשים אלו בהצלחה עם תרופות – בעיקר נוגדי-דלקת שאינם סטרואידים והתערבויות הורמונאליות. במידה והרופא חושד בדיסמנוריאה ראשונית, אזי אין התוויה לבדיקה גופנית או אולטרה-סאונד של האגן.

 

עוד ממליצים המומחים כי מעבר לדיסמנוריאה ראשונית, יילקחו בחשבון אתיולוגיות נוספות דוגמת אנדומטריוזיס. ההנחיות מפרטות באילו מקרים יש להשלים בדיקה גופנית או אולטרה-סאונד של האגן ובאילו מקרים לשקול לפרוסקופיה אבחנתית.

 

יש לשקול אנדומטריוזיס במתבגרות עם כאבי מחזור ממושכים למרות אולטרה-סאונד תקין, בהן לא תועדה תגובה טובה לטיפול בנוגדי-דלקת שאינם סטרואידים או התערבויות הורמונאליות. הכותבים מאמינים כי ישנה חשיבות רבה לאבחנה מוקדמת וטיפול במועד להקלה על תסמינים, הפחתת הסיכון להידבקויות והגנה על פוריות.

 

המומחים מציינים כי הופעת אנדומטריוזיס עשויה להיות שונה במתבגרות, מאשר בנשים מבוגרות. במתבגרות, נגעי אנדומטריוזיס לרוב חלקים או אדומים וגניקולוגים שאינם מנוסים בנושא עשויים שלא לזהות נגעים אלו.

 

הטיפול חייב להיות מותאם אישית ועל גניקולוגים ומיילדים לקחת בחשבון את העדפות המטופלות, הצורך באמצעי מניעת היריון, התוויות-נגד לשימוש בהורמונים ותופעות לוואי אפשריות ולייעץ למתבגרת ולבני משפחתה אודות אפשרויות הטיפול.

 

המומחים מסבירים כי תקוותם היא כי רופאים המטפלים במתבגרות יסתייעו במסמך זה בהערכת בני נוער, הסבר לבני המשפחה וטיפול הולם לתסמינים.

 

Obstet Gynecol 2018

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני