חדשות

האם יש מקום לבוטוקס להקלה על כאב משנית לאנדומטריוזיס? (מתוך כנס ה-AAPM)

11/03/2020

 

זריקות בוטולינום טוקסין (בוטוקס) לנרתיק עשויות להביא להקלה בכאב משנית לאנדומטריוזיס הודות להרפיית שרירי רצפת האגן, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Pain Medicine.

 

במסגרת המחקר חולקו באקראי 29 נשים בגילאי 18-50 שנים לטיפול בזריקות Onabotuliniumtoxin A במינון 100 יחידות (15 נשים) או פלסבו סליין (14 נשים). כל הנשים אובחנו עם אנדומטריוזיס וסבלו מכאב אגן כרוני במשך לפחות שלושה חודשים וספאזם של רצפת האגן כגורם העיקרי לכאב.

 

חודש לאחר הטיפול, המשתתפות נשאלו אם חל שיפור בכאבן. התוצא העיקרי של המחקר היה פשוט שאלה שהוצגה לנשים אם חל שיפור בתסמינים, כאשר המשתתפות לא ידעו מהו הטיפול שניתן להן.

 

מהנתונים עולה כי לאחר חודש אחד, 11 נשים בקבוצת הפלסבו שללו כל תועלת, זאת בהשוואה ל-4 נשים בלבד בקבוצת ההתערבות הפעילה (p=0.027). בקבוצת הטיפול בבוטוקס דיווחו הנשים על תועלת בדרגה גדולה יותר, בהשוואה לנשים בקבוצת הפלסבו (p=0.030) ואחוז שיפור גדול יותר (p=0.034). בשתי הקבוצות לא חלו שינויים משמעותיים בדירוג הכאב לפי סולם VAS (Visual Analog Scale).

 

עוד מדווחים החוקרים כי בקבוצת הפלסבו חלה החמרה ניכרת במוגבלות, אך זו נותרה קבועה בקבוצת ההתערבות. חמש נשים בקבוצת הטיפול בבוטוקס הצליחו לצמצם את הטיפול התרופתי להקלה על כאב, זאת בהשוואה לחולה אחת בלבד בקבוצת הפלסבו.

 

ממצאי המחקר מציעים כי ספאזם של רצפת האגן עשוי להיות מרכיב חשוב בכאב אגני על-רקע אנדומטריוזיס. זריקות בוטוקס מספקות גישה חליפית לנשים עם כאב אגני, אך למרות שהמחקר התמקד בנשים עם אנדומטריוזיס, החוקרים סבורים כי הטיפול עשוי להקל על כאב אגני גם על-רקע גורמים אחרים לספאזם של השרירים.

 

מתוך כנס ה-AAPM

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני