חדשות

אקופונקטורה להקלה על תסמונת מצוקה לאחר-ארוחה (Annals of Internal Medicine)

20/05/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Annals of Internal Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי אקופונקטורה הינה אמצעי בטוח ויעיל להקלה על תסמינים בחולים עם תסמונת מצוקה לאחר-ארוחה (Postprandial Distress Syndrome).

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי תסמונת מצוקה לאחר-ארוחה הינה תת הסוג הנפוץ ביותר של דיספפסיה פונקציונאלית. אקופונקטורה משמשת לעיתים קרובות להקלה על תסמיני מצוקה לאחר ארוחה, אך התועלת שלה אינה ברורה מאחר והמחקרים עד כה היו באיכות נמוכה.

 

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את היעילות של אקופונקטורה לעומת אקופונקטורה דמה בחולים עם תסמונת מצוקה לאחר-ארוחה. המחקר האקראי, רב-מרכזי, כלל חולים בגילאי 18-65 שנים מחמישה בתי חולים בסין, אשר ענו על קריטריוני Rome IV לאבחנת תסמונת מצוקה לאחר-ארוחה. ההתערבות במחקר כללה 12 טיפולי אקופונקטורה או טיפולי דמה לאורך 4 שבועות.

 

שני התוצאים העיקריים של המחקר היו שיעורי תגובה על-פי ההשפעה הכוללת של הטיפול ושיעורי היעלמות שלושת התסמינים המרכזיים: מלאות לאחר-ארוחה, נפיחות בטן עליונה ושובע מוקדם, לאחר 4 שבועות טיפול. המשתתפים נותרו במעקב לאורך 16 שבועות.

 

מבין 278 חולים שנכללו במחקר, 228 משתתפים (82%) השלימו את המעקב לאחר 16 שבועות. שיעורי התגובה המשוערים בקבוצת ההתערבות עמדו על 83.0%, בהשוואה ל-51.6% בקבוצת הפלסבו (הבדל של 31.4 נקודות אחוז, p<0.001). שיעור החולים בהם תועדה היעלמות של שלושת התסמינים המרכזיים של תסמונת מצוקה לאחר-ארוחה עמד על 27.8% מהחולים בקבוצת אקופונקטורה לעומת 17.3% בקבוצת הביקורת (הבדל של 10.5 נקודות אחוז, p=0.034).

 

החוקרים מדווחים כי היעילות של אקופונקטורה נותרה לאורך 12 שבועות המעקב לאחר טיפול וכי לא תועדו אירועים חריגים חמורים.

 

לסיכום, בחולים עם תסמונת מצוקה לאחר-ארוחה, אקופונקטורה הובילה לעליה בשיעורי תגובה ובשיעורי היעלמות שלושת התסמינים המרכזיים השל ההפרעה, בהשוואה לטיפול דמה. עוד עולה מהנתונים כי יעילות טיפולי אקופונקטורה נותרו לאורך 12 שבועות.

 

Annals of Internal Medicine 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני