חדשות

שימוש נרחב ב-Azithromycin עלול להוביל להתפתחות עמידות לתכשירים אנטיביוטיים אחרים (N Engl J Med)

15/11/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי הפצה נרחבת של תכשירי Azithromycin (אזניל) לטיפול בילדים בכפרים בניז'ר לוותה בעליה בעמידות למקרולידים וכן עליה בעמידות לתרופות אנטיביוטיות ממשפחות אחרות.

 

המחקר מבוסס על נתוני מחקר MORDOR (Macrolides Oraux pour Reduire les Deces avec un Oeil sur la Resistance), מחקר אקראי-מבוקר שהחל בשנת 2014 להערכת ההשפעה של הפצה נרחבת של Azithromycin באזורים כפריים בניז'ר, טנזניה ומלאווי. ממצאי המחקר העידו כי הפצה פעמיים בשנה של התכשיר האנטיביוטי לילדים בגילאי 0-5 שנים לוותה בירידה של 14% בשיעורי תמותת ילדים לאורך שנתיים, בהשוואה לפלסבו, כאשר ההשפעה המשמעותית ביותר תועדה בניז'ר.

 

מחקר המשך משנת 2019 בחן באופן ספציפי את האוכלוסיות בניז'ר לאחר שנתיים של הפצה נרחבת של Azithromycin ומצא שיעורי הימצאות גבוהים יותר של עמידות למקרולידים של חיידקי Streptococcus pneunmoniae בקרב ילדים שקיבלו טיפול ב- Azithromycin, בהשוואה לאלו שקיבלו פלסבו. המחקר העלה שאלות אודות העליה האפשרית בעמידות לטיפול אנטיביוטי בעקבות הפצה נרחבת של Azithromycin .

 

במחקר הנוכחי החוקרים בחנו קבוצה נפרדה של אוכלוסיות כפריות בניז'ר במטרה לקבוע את ההשפעה על עמידות לאחר ארבע שנים של מתן פעמיים בשנה של Azithromycin לילדים מתחת לגיל 5 שנים ע"י הערכת העמידות במערכת העיכול, בהשוואה לילדים בכפרים שקיבלו פלסבו.

 

לאורך כלל 48 חודשי המעקב אספו החוקרים 3,232 דגימות. מבין הדגימות שנאספו בביקור המעקב לאחר 48 חודשים, 546 דגימות היו מ-15 כפרים שקיבלו פלסבו ו-504 דגימות היו מ-14 כפרים שקיבלו Azithromycin.

 

מהנתונים לאחר 36 חודשים עלה כי שיעורי עמידות למקרולידים היו גבוהים פי 7.4 בקבוצת ההתערבות, בהשוואה לקבוצת הפלסבו, כאשר לאחר 48 חודשים שיעורי העמידות למקרולידים היו גבוהים פי 7.5 בקבוצת ההתערבות. יתרה מזאת, ההפצה הנרחבת של Azithromycin הובילה גם להתפתחות עמידות כנגד תכשירים אנטיביוטיים מעבר ל- Azithromycin, כולל עמידות לתרופות ממשפחת ביתא-לקטאם, המשמשות לעיתים קרובות ברחבי אפריקה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי הפצה נרחבת של Azithromycin עשויה לעודד התפתחות עמידות חיידקים לטיפול אנטיביוטי.

 

N Engl J Med 2020

 

לידיעה ב-CIDRAP

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני