חדשות

כריתה אלקטיבית של הסיגמה משפרת איכות חיים בחולים עם הישנות דלקת סעיפים (JAMA Surgery)

08/12/2020

 

כריתה אלקטיבית בגישה לפרוסקופית של הסיגמה הובילה לשיפור משמעותי באיכות החיים של חולים עם הישנות דלקת סעיפים (דיברטיקוליטיס), במקרים של סיבוכים או כאב עיקש על-רקע הדלקת, אם כי גישה זו מלווה בסיכון קטן אך משמעותי לסיבוכים מג'וריים, כך עולה מנתוני מחקר LASER שפורסמו בכתב העת JAMA Surgery.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם כריתה של הסיגמה עדיפה על טיפול שמרני לשיפור איכות החיים של חולים עם הישנות, סיבוכים או כאב עיקש על-רקע דיברטיקוליטיס. המחקר בתווית-פתוחה כלל 128 חולים משישה בתי חולים בפינלנד בין 29 בספטמבר, 2014 ועד 10 באוקטובר, 2018. התוצא העיקרי היה ההבדל במדד GIQLI (Gastrointestinal Quality of Life Index) מההקצאה האקראית לכריתה לפרוסקופית של הסיגמה או לטיפול שמרני ועד לאחר שישה חודשים.

 

מבין 128 החולים שנכללו במחקר, 90 חולקו באקראי (31% גברים, גיל ממוצע של 54.11 שנים), מהם 72 נכללו בניתוח העיקרי (37 בקבוצת ההתערבות הניתוחית ו-35 בקבוצת הטיפול השמרני) ו-85 נכללו בניתוח להערכת התוצאים הקליניים (41 בקבוצת הניתוח ו-44 בקבוצת הטיפול השמרני).

 

ההבדל במדדי GIQLI מתחילת המחקר עד לאחר 6 חודשים היה גדול יותר ב-11.96 נקודות, בממוצע, בקבוצת ההתערבות הניתוחית לעומת הטיפול השמרני (p=0.005).

 

החוקרים מדווחים כי ארבעה חולים בקבוצת ההתערבות הניתוחית (10%) אובחנו עם סיבוכים מג'וריים, בעוד שבקבוצת הטיפול השמרני לא תועדו סיבוכים דומים. אירועים חדשים של דיברטיקוליטיס בתוך 6 חודשים דווחו ב-2 חולים (5%) בקבוצת ההתערבות הניתוחית וב-12 חולים (31%) בקבוצת הטיפול השמרני.

 

ממצאי המחקר מעידים כי כריתה לפרוסקופית של הסיגמה מובילה לשיפור איכות החיים של חולים עם הישנות, סיבוכים או כאב עיקש על-רקע דיברטיקוליטיס, אך כאחד מכל עשרה חולים צפוי לפתח סיבוך מג'ורי על-רקע ההתערבות.

 

JAMA Surgery 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני