חדשות

השראת לידה בשבוע 39 עשויה לשפר את התוצאות בתינוקות (מתוך כנס ה-ACOG)

24/12/2020

 

השראת לידה בשבוע 39 להיריון במקום בשבוע 41 עשויה להשפיע לטובה על התוצאות בתינוקות, כך מבהירים מומחים במהלך הרצאה במסגרת הכנס השנתי מטעם ה-American College of Obstetricians and Gynecologists.

 

במחקר שפורסם בשנת 2009 בכתב העת New England Journal of Medicine דיווחו חוקרים על תוצאות 24,077 ניתוחים קיסריים אלקטיביים בשבועות 37 עד 42 להיריון ובחנו את התוצאות בתינוקות על-פי גיל ההיריון. שיעור האירועים החריגים ירד משבוע 37 לשבוע 39, אך לאחר מכן החל שוב לעלות.

 

מהנתונים ממחקר אחר שכלל לידת מת ואת הסיכון לטיפול שמרני על-פי גיל ההיריון נמצא כי הסיכון המשולב לתמותה פרינטאלית עם טיפול שמרני עמד על 15.4 מקרי תמותה ל-10,000 מקרים בשבוע 37 ו-39 להיריון, אך עלה ל-19.9 בשבוע 42 להיריון. התחלואה הדגימה פיזור בצורת U ושיעורי התמותה נטו לטובת לידה בשבוע 39 להיריון.

 

בכל הנוגע להשראת לידה, ישנה חשיבות להשראת לידה עם תרופות לעומת השראת לידה עם אמצעים אחרים. כאשר ישנה התוויה להשראת לידה, הסיכון והתועלת של השראת לידה לעומת מעקב זהיר נשקלו ונבחנו ע"י מומחים בתחום הטיפול בנשים הרות וסוכם כי במקרים בהם אין התוויה רפואית להשראת לידה, הסיכון והתועלת אינם נוטים לטובת השראת לידה, או שעדיין לא ברור מהו הפרוטוקול הטוב.

 

חשוב לשקול את הסיכונים והיתרונות. הגורמים שיש לקחת בחשבון הם התוצאות בתינוקות, ההעדפות של האימהות והרופאים. עם זאת, חשוב להיזהר עם התערבות זו בשל ההוצאות הרפואיות והסיכון המוגבר לניתוח קיסרי בעקבות השראת לידה.

 

באשר למועד השראת לידה, מספר מצבים התומכים בהשראת לידה מוקדמת   כוללים קדם-רעלת היריון ויתר לחץ דם הריוני, יתר לחץ דם כרוני, סוכרת, הפרעה בגדילה תוך-רחמית, ממצאים חריגים בבדיקת העובר, כולסטאזיס, שליית פתח או שליה נעוצה והריון תאומים.

 

באשר להשראת לידה בהיריון מתקדם, בשבוע 41 די ברור כי התוצאות ביילוד יהיו טובות יותר בעקבות לידה. באופן היסטוריה, רופאים חששו מפני הסיכון המוגבר לניתוח קיסרי לאחר השראת לידה, אך הסיכון הנ"ל לא תואר במחקרים שפורסמו לאחרונה עם זאת, ממחקר ARRIVE שכלל 6,106 נשים שחולקו להשראת לידה או טיפול שמרני בשבוע 39 להיריון תועדה ירידה בסיכון לניתוח קיסרי בהשוואה לטיפול שמרני (18.6% לעומת 22.2%). שיעורי קדם רעלת היריון גם כן היו נמוכים יותר בקרב נשים לאחר השראת לידה, בעוד ששיעורי זיהום מי שפיר, דימום לאחר-לידה וטיפול נמרץ היו דומים בין הקבוצות. החוקרים לא זיהו הבדלים משמעותיים בתוצאים הפרינטאליים.

 

מסקירה שיטתית של הסיכון לניתוח קיסרי והשראת לידה עלה יחס סיכון של 0.83, דומה לזה שתועד במחקר ARRIVE. הממצאים מצביעים על ירידה עקבית בסיכון לניתוח קיסרי עם השראת לידה. עם זאת, מומחים קוראים לבחון בזהירות את פרוטוקולי המחקר וההבדלים מהנעשה בפועל.

 

על-פי עדויות עדכניות, השראת לידה בשבוע 37 להיריון היא רעיון רע ללא התוויה רפואית. השראת לידה בשבוע 41 הינה ההמלצה הנוכחית של ה-ACOG ומלווה בשיפור התוצאות ביילודים.

 

השראת לידה במועד (שבועות 39-40) תלויה בחלקה בסביבה ואינה מהווה חריגה מהטיפול הסטנדרטי. עוד ועוד עדויות מצטברות בנושא ובתי חולים שונים מנסים להבין את הנושא.

 

הנתונים אודות ניתוח קיסרי הם משכנעים, לפחות בחלק מהנסיבות, אך דרושים מחקרים נוספים להערכת התוצאות בנסיבות שונות במטרה לקבוע את המועד האופטימאלי להשראת לידה.

 

מתוך כנס ה-ACOG


לידיעה במדסקייפ

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני