חדשות

ילדים עם COVID-19 בסיכון ממושך להתפתחות תסמונת דלקתית רב-מערכתית (Journal of the Pediatric Infectious Diseases Society)

25/01/2021

 

פרק הזמן בו להתפתחות תסמונת דלקתית רב-מערכתית (Multisystem Inflammatory Syndrome in Children, MIS-C) עשוי להיות ארוך מכפי שסברו עד כה.

 

בארצות הברית דווח על למעלה משני מיליון מקרים של COVID-19 בילדים ועד תחילת דצמבר בשנת 2020, דווח על 1,288 מקרים שם MIS-C, עם שיעור גבוה יותר משמעותית בקרב ילדים שחורים ואלו ממוצא היספאני/לטיני.

 

במקרים בהם מתפתחת תסמונת MIS-C על-רקע COVID-19, זו מופיעה לרוב לאחר 2-6 שבועות מתחילת המחלה או החשיפה. במאמר שפורסם בכתב העת Journal of the Pediatric Infectious Diseases Society מתארים רופאים מקרה של ילדה בת 15, שהייתה בריאה טרם הזיהום, אשר פיתחה MIS-C לאחר 16 שבועות מהופעת המחלה.

 

במאמרם מסבירים החוקרים כי מכלול התסמינים הראשוני ואירוע חום יחיד, בנוכחות רמות CRP גבוהות מאוד ומרווח ארוך של 16 שבועות מהופעת המחלה, הובילו לספק באבחנה של MIS-C. פרסומים קודמים אודות MIS-C דיווחו על הופעת התסמונת בתוך 2-6 שבועות, לרוב בתוך 21-25 ימים, מתחילת COVID-19. פרק הזמן המתועד הארוך ביותר בין החשיפה הראשונה ובדיקת PCR חיובית ובין אבחנת MIS-C עמד על 5 שבועות בתינוק בן 8 שבועות שנחשף לזיהום בגיל שבועיים ופיתח MIS-C בגיל שבעה שבועות.

 

החוקרים טוענים כי המקרה הנוכחי קורא תיגר על ההנחה כי תסמונת MIS-C מתפתחת 2-6 שבועות לאחר המחלה האקוטית. מהמקרה כעת עולה כי ייתכן מרווח של 113 ימים בין המחלה האקוטית ועד לאבחנת MIS-C ובמקרים עתידיים יש להמשיך ולכמת את מרווח הזמן בין הזיהום החד ועד התסמונת הדלקתית.

 

הכותבים קוראים להרחיב את תקופת הסיכון להתפתחות התסמונת הדלקתית עד 16 שבועות לאחר עדות מתועדת לזיהום בנגיף הקורונה. יש מקום להשלים מחקרים נוספים להערכת המנגנונים האחראיים לתסמונת MIS-C, כמו גם פרק הזמן בו החולים בסיכון להתפתחות התסמונת הדלקתית.

 

Journal of the Pediatric Infectious Diseases Society, online January 18, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני