חדשות

תוצאות מבטיחות להתערבות קבוצתית להפחתת משקל (JAMA)

27/01/2021

 

בקרב מטופלים עם השמנה המטופלים במרפאות ראשוניות באזורים כפריים תועדה ירידה גדולה יותר במשקל הגוף עם טיפול קבוצתי בהשוואה לביקורים פרטניים אצל הרופא, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA.

 

מטרת המחקר הייתה להשוות את מודל Intensive Behavioral Therapy for Obesity הכולל תשלום עבור שירות אל מול שתי חלופות: ביקורים קבוצתיים במרפאה על-בסיס מודל רפואה ביתית ממוקדת-מטופל וביקורים קבוצתיים דרך הטלפון על-בסיס מודל ניהול מחלה.

 

המחקר כלל 36 מרפאות באזורים כפריים במערב התיכון של ארצות הברית. החוקרים התמקדו בחולים בגילאי 20-75 שנים ומדד מסת גוף של 30-45 ק"ג למטר בריבוע. המשתתפים גויסו בין פברואר 2016 ועד אוקטובר 2016 והמעקב נמשך עד דצמבר 2019.

 

כל המשתתפים השתתפו בהתערבות לשינוי אורחות חיים, אשר כללה דיאטה, פעילות גופנית וגישות לשינוי התנהגותי. בקבוצת ההתערבות שכללה תשלום עבור שירות נכללו 473 משתתפים, כאשר רופאים במרפאה השלימו ביקור פרטני בן 15 דקות במרפאה בתדירות של פעם בשבוע למשך חודש, פעם בשבועיים למשך 5 חודשים ופעם בחודש לאחר מכן). ההתערבות שכללה טיפול קבוצתי במרפאה כללה 468 משתתפים, כאשר רופאים השלימו ביקורים קבוצתיים כל שבוע למשך 3 חודשים, אחת לשבועיים למשך 3 חודשים וכל חודש לאחר מכן.  בקבוצת ההתערבות הטלפונית נכללו 466 משתתפים, כאשר החולים קיבלו את אותה התערבות כמו טיפול קבוצתי במרפאה, אך המפגשים נערכו מרחוק באמצעות שיחות ועידה.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה השינוי במשקל הגוף לאחר 24 חודשים. הבדל בעל חשיבות קלינית מינימאלית הוגדר כשינוי של 2.75 ק"ג במשקל הגוף.

 

החוקרים מדווחים כי לאחר 24 חודשים, הירידה הממוצעת במשקל הגוף עמדה על 4.4- ק"ג בקבוצת ההתערבות הקבוצתית במרפאה, 3.9- ק"ג בקבוצת ההתערבות הקבוצתית דרך הטלפון ועל 2.6- ק"ג בקבוצת ההתערבות הפרטנית במרפאה. בהשוואה להתערבות פרטנית במרפאה, ההבדל הממוצע בשינוי במשקל הגוף עמד על 1.9- ק"ג (p=0.01) עם התערבות קבוצתית במרפאה ועל 1.4- ק"ג (p=0.06) עם התערבות קבוצתית דרך הטלפון.

 

בקרב מטופלים עם השמנה באזורים כפריים, ביקורים קבוצתיים במרפאה, אך לא ביקורים קבוצתיים דרך הטלפון, הובילו לירידה גדולה יותר משמעותית במשקל הגוף לאחר 24 חודשים. עם זאת, ההבדלים היו בהיקף קטן ועם חשיבות קלינית לא-ברורה.

 

JAMA. 2021;325(4):363-372.

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני