חדשות

ההשפעה של זיהום על-רקע טיפול רפואי על משך האשפוז (J Hosp Infect)

26/07/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Hospital Infection מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש מסקוטלנד, מהן עולה כי ירידה של 10% בשיעורי היארעות זיהומים על-רקע טיפול רפואי עשויה להביא להגדלת זמינות מיטות אשפוז וצמצום מספר החולים הממתינים לטיפול מתוכנן.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הארכת משך האשפוז של חולים הינה תוצא חשוב של נטל זיהומים על-רקע טיפול רפואי. מטרתם כעת הייתה לבחון את היקף העליה במשך האשפוז בבתי חולים על-רקע זיהומים שנרכשו משנית לטיפול רפואי.

 

המחקר הפרוספקטיבי להערכת זיהומים על-רקע טיפול רפואי כלל נתונים מבית חולים אוניברסיטאי אחד ובית חולים כללי אחד בסקוטלנד אודות כל המבוגרים שאושפזו למשך לפחות לילה אחד. אבחנה של זיהום על-רקע טיפול רפואי זוהתה על-פי הגדרות ה-European Centers for Disease Prevention and Control Definitions.

 

החוקרים מדווחים כי העליה במשך האשפוז בעקבות זיהום משנית לטיפול רפואי עמדה על 7.8 ימים. חציון משך האשפוז של חולים עם זיהום על-רקע טיפול רפואי עמד על 30 ימים ובחולים ללא זיהום על-רקע טיפול רפואי חציון משך האשפוז עמד על 3 ימים.

 

מניתוח סטטיסטי עלה כי זיהום על-רקע טיפול רפואי לווה בהארכת משך האשפוז בהיקף של פי 3.5. ההשפעה הגדולה ביותר על משך האשפוז נבעה מדלקת ריאות (16.3 ימים, רווח בר-סמך 95% של 7.5-25.2), זיהומים בזרם הדם (11.4 ימים, רווח בר-סמך 95% של 5.8-17.0) וזיהום באתר ניתוח (9.8 ימים, רווח בר-סמך 95% של 4.5-15.0).

 

על-פי ההערכות, כ-58,000 ימי אשפוז נבעו מזיהומים על-רקע טיפול רפואי והפחתת היארעות זיהומים אלו בשיעור של 10% תוביל להגדלת זמינות 5,800 ימי אשפוז ותאפשר לספק טיפול ל-1,706 חולים אלקטיביים בסקוטלנד בכל שנה.

 

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר עשויים לסייע בקבלת החלטות אודות השקעת מאמצים במניעת זיהומים והתערבויות בקרת זיהומים ברמה מקומית, ארצית ובינלאומית.

 

J Hosp Infect. 2021 Aug

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני