חדשות

טיפול בלקטובצילי מפחית שתיית אלכוהול כבד בחולים עם דלקת כבד על-רקע אלכוהול (מתוך כנס ה-ACG)

17/11/2021

 

מתן טיפול ב-Lactobacillus rhamnosus GG (LGG) למשך שישה חודשים בחולים עם דלקת כבד מתונה על-רקע צריכת אלכוהול לווה בהפחתת שתיית אלכוהול כבד לרמה של שתייה חברתית או גמיה מאלכוהול, כך עולה מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American College of Gastroenterology.

 

החוקרים זיהו 39 חולים בגילאי 21 עד 67 שנים עם הפרעת שימוש באלכוהול ודלקת כבד מתונה על-רקע אלכוהול. מבין אלו, 21 חולים קיבלו LGG ו-17 היו בזרוע הפלסבו. כל החולים שלקחו חלק במחקר קיבלו טיפול רפואי סטנדרטי למחלת כבד, כמו גם ייעוץ בנגע להפרעת שימוש באלכוהול.

 

בתחילת המחקר, לאחר חודש, שלושה חודשים ושישה חודשים, החוקרים אספו נתונים אודות מאפיינים דמוגרפיים, הרגלי שתייה ונזק כבדי במטרה לקבוע את יעילות LGG.

 

מהתוצאות עולה כי חולים בזרוע הפלסבו, לעומת אלו בזרוע ההתערבות, שתו יותר בתחילת המחקר (44.33 משקאות בשבוע לעומת 31.39 משקאות בשבוע), אם כי הבדל זה לא היה מובהק סטטיסטית. לאחר שישה חודשים, אלו בזרוע ההתערבות בהשוואה לחולים בזרוע הפלסבו הפחיתו את היקף צריכת אלכוהול, לרמה של שתייה חברתית או הפסקת צריכת אלכוהול עם פחות מארבעה משקאות בשבוע (p=0.032).

 

החוקרים מדווחים כי מבין 21 חולים שטופלו ב-LGG, ב-16 תועדה ירידה בצריכה שבועית של משקאות אלכוהוליים לשתייה חברתית, זאת בהשוואה ל-4 מבין 17 חולים בזרוע הפלסבו. לאחר שישה חודשים, 9 חולים בזרוע הפלסבו ו-6 בזרוע ההתערבות לא המשיכו בטיפול רפואי.

 

לאור ממצאי המחקר, יש מקום להשלים מחקרים גדולים יותר במטרה לבחון לעומק את התועלת של LGG באוכלוסיה זו.

 

מתוך כנס ה-ACG

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני