חדשות

מרבית אירועי דלקת ריאות לאחר אירוע מוחי מופיעים בשבוע הראשון לאחר האירוע הוסקולארי (Stroke)

14/01/2022

 

במאמר חדש שפורסם בכתב העת Stroke מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי שניים מבין שלושה מקרי דלקת ריאות במהלך שלושת החודשים הראשונים לאחר אירוע מוחי הופיעו בשבוע הראשון, כאשר שיעורי ההיארעות הגבוהים ביותר תועדו ביום השלישי לאחר האירוע הוסקולארי.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את מהלך הזמנים של דלקת ריאות לאחר אירוע מוחי ואת הקשר עם תפקוד לקוי במספר נקודות זמן במטרה לזהות את חלון הזמנים האופטימלי להערכת גישות למניעת דלקת ריאות.

 

החוקרים בחנו נתונים אודות חולים במאגר VISTA (Virtual International Stroke Trials Archive) ובחנו את הופעת דלקת ריאות במהלך 90 הימים הראשונים לאחר אירוע מוחי.

 

מבין 10,821 חולים, 1,017 (9.4%) אובחנו עם 1,076 אירועי דלקת ריאות. 689 אירועים של דלקת ריאות (64%) אירעו במהלך השבוע הראשון לאחר אירוע מוחי. שיא היארעות דלקת ריאות היה ביום השלישי וחציון מרווח הזמן עד להופעת דלקת ריאות עמד על 4.0 ימים לאחר האירוע הוסקולארי.

 

אבחנה של דלקת ריאות לוותה בסיכון מוגבר לתוצאות לקויות (יחס סיכויים מתוקן של 4.8, רווח בר-סמך 95% של 3.8-6.1) או תמותה (יחס סיכון מתוקן של 4.1, רווח בר-סמך 95% של 3.7-4.6). קשרים אלו נותרו לאורך 90 ימי המעקב לאחר האירוע המוחי.

 

החוקרים כותבים כי מהממצאים עולה כי חלון הזמנים החשוב ביותר להערכת גישות למניעת דלקת ריאות הוא במהלך ארבעת הימים הראשונים לאחר אירוע מוחי. עם זאת, דלקת ריאות שהתפתחה בשלב מאוחר יותר גם כן לוותה בתוצאות תפקודיות ירודות או סיכון מוגבר לתמותה.

 

Stroke, Sep 14, 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני