חדשות

הנחיות מעודכנות מטעם ה-AAP בנושא התעללות גופנית בילדים (Pediatrics)

29/04/2015

 

איגוד ה-AAP (American Academy of Pediatrics) עדכן את ההנחיות בנוגע להתעללות גופנית בילדים וכולל מידע חדש אודות ההשפעות ארוכות הטווח של התעללות וכיצד על רופאי ילדים להגן על הילדים. ההנחיות מדגישות את גורמי הסיכון להתעללות ופציעות עקב התעללות שלעיתים קרובות אינן מאובחנות. ההנחיות החדשות פורסמו במהלך חודש אפריל בכתב העת Pediatrics.

 

לדברי המומחים, פציעות מינוריות הן נפוצות מאוד בילדים ומרביתן אינן נובעות מהתעללות או הזנחה. עם זאת, למרבה הצער, ידוע גם כי לעיתים קרובות רופאים אינם מזהים מקרים של התעללות גופנית בילדים. במידה ומקרים אלו אינם מאובחנים הילדים עשויים לשוב לטיפול רפואי מאוחר יותר עם פציעה חמורה יותר ואף קטלנית.

 

ההנחיות המעודכנות שמות דגש על הצורך שרופאי ילדים יהיו מודעים לסימנים כי ילדים סובלים מהתעללות ומסכמות את הדרכים בהם רופאים יכולים להגן על הילדים מפני התעללות.

 

התעללות גופנית בילדים קיימת בכל הקבוצות הסוציו-אקונומיות, אם כי מוצא/גזע ורמה סוציו-אקונומית בהחלט משחקים תפקיד חשוב בכל הנוגע למקרים בהם הילדים יזכו להגנה משירותי הרווחה.

 

בקרב מתבגרים קיימת שכיחות גבוהה יותר של התעללות גופנית בהשוואה לילדים קטנים יותר, אך בקרב יילודים ופעוטות הסיכון הגבוה ביותר לפציעה חמורה או קטלנית עקב התעללות.

 

על רופאי ילדים לשים לב לגורמי סיכון, כולל בעיות בתפקוד התא המשפחתי, ציפיות לא-הולמות של ההורים בנוגע להתפתחות הילד, נוכחות מוגבלויות גופניות או נפשיות אצל הילד, משפחות עם גורמי דחק כולל הצבה צבאית של אחד ההורים, עוני ודיווחים קודמים על פניה לשירותים להגנה על הילדים.

 

בהורים שאינם מכירים את ההתפתחות התקינה של ילדים ועם ציפיות לא-תואמות, אלו החסרים אמפתיה לילדים או עם הרגלי הורות נוקשים או לא-עקביים ובמקרים בהם חל היפוך בתפקידי הורה-ילד קיים גם כן סיכון להתעללות בילדים.

 

למרות שחלק מהגורמים מעלים את הסיכון להתעללות גופנית בילדים, ניתן לנקוט בצעדי מניעה. לדוגמא, לרופאי ילדים הזדמנות ייחודית להדריך הורים בנוגע לציפיות מציאוציות באשר להתפתחות הילד ולסייע להם לזהות שירותי תמיכה בקהילה. מידע נוסף אודות הסיכון ומניעת טיפול לקוי בילדים ניתן למצוא בדו"ח מטעם ה-AAP בנוגע לתפקידו של רופא הילדים במניעת טיפול לקוי בילדים.

 

מספר גורמים עשויים להוביל רופא ילדים לחשוד בהתעללות גופנית בילדים. כאשר הורה מספק הסבר לאופן פציעה עם הבדלים בגרסאות לאורך זמן או חוסר עקביות באשר לפציעות הילד, אזי על רופאי הילדים להמשיך ולחקור את הנושא. פציעות מסוימות, דוגמת שברים מרובים או שברים בתינוקות שעדיין אינם זוחלים או הולכים ולא סובלים ממחלות רפואיות, הן חשודות גם כן. חלק מההורים טוענים כי הילד נחבל קשות עקב נפילה מגובה נמוך, אך בפועל מדובר בפציעות שהן לעיתים רחוקות קטלניות.

 

ההנחיות העדכניות כוללות גם התייחסות לאבחנה של חבלת ראש עקב התעללות ביילודים, העשויה לנבוע מנענוע התינוק או מחבלה קהה.

 

במקרים בהם עולה חשד להתעללות כגורם לפציעה, על הרופאים לערוך בדיקות סקירה לפציעות נוספות או בעיות רפואיות אחרות בכדי לשלול התעללות גופנית.

 

Pediatrics. Published online April 26, 2015

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני