חדשות

עשרות בני נוער טופלו לאחר צריכת כמויות גדולות של משקאות אנרגיה (הודעת סורוקה)

09/05/2018

הודעת מרכז רפואי סורוקה 

בני הנוער שסבלו מלחץ דם גבוה, הפרעות שינה וריכוז

אובחנו וטופלו על ידי צוות המרפאה הקרדיולוגית בבית החולים

 

בחודשים האחרונים פונו עשרות בני נוער, בגילאי שלוש עשרה עד ארבעה עשרה למרפאה הקרדיולוגית במרכז הרפואי סורוקה עם תלונות על דופק מהיר, לחץ דם גבוה, הפרעות שינה והפרעות ריכוז.

 

כ- 10 ילדים בשבוע  פונו למרפאה עם תלונות זהות. הצוות הרפואי שזיהה סימפטומים דומים שמהם סבלו בני הנוער בדק את סיבתיות וקשר בין המקרים. ואכן, הצוות הרפואי מצא כי בכל המקרים צרכו הילדים כמויות גדולות של משקה אנרגיה.

 

הסכנה הבריאותית בשתיית משקאות אנרגיה ידועה כבר מספר שנים. ארגון הבריאות העולמי הגדיר את משקאות אנרגיה כ"סכנה לבריאות הציבור" לאחר שמצא כי צריכת משקאות כ אחד המרכיבים העיקריים הוא הקפאין . האיגוד אוסר על צריכה של משקאות המכילים קפאין על ידי ילדים בהם משקאות אנרגיה. בעיקר בשל הסיכונים לילדים מגירוי יתר של מערכת העצבים

 

אחד המרכיבים העיקריים במשקאות האנרגייה הוא הקפאין שהוא חומר פעיל ושנמצא באופן טבעי בקפה ובתה,  טאורין שהוא למעשה חומצת אמינית שמיוצרת באופן טבעי בגוף ושלה מיוחס חלק בוויסות פעימות לב, התכווצויות שרירים ורמות האנרגיה בגוף. וסוכר שהוא אחד הרכיבים השכיחים ביותר במשקאות אנרגיה וצריכה מוגברת שלו  יכולה לגרום להשמנה ולסוכרת, ועשוי להוביל  לתחושת תשישות ו"נפילת מתח" .

 

נמצאה עלייה בפניות של בני הנוער למרפאה הקרדיולוגית בעיקר לאחר חג הפסח ויום העצמאות.

כל הנערים טופלו ונמצאים במעקב של המרפאה.

 

ד"ר אביבה לויטס, קרדיולוגית ילדים ומנהלת יחידת הדמית לב בסורוקה מסבירה: "בחודשים האחרונים, בעיקר אחרי החגים וסופי שבוע הגיעו ילדים רבים  עם תלונות של דופק מהיר, עצבנות , אי שקט וירידה בתפקוד היומיומי, תוך כדי ברור וטיפול הבנו כי מדובר בתופעה חמורה של שתיית משקאות אנרגיה ברמה מוגברת שעלולה להשפיע לרעה על הבריאות ואינה מומלצת, על ההורים  להבין  את ההשלכות ולהשגיח על ילדיהם".

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני