חדשות

מהו נטל המחלה העולמי של התלות בסמים וחומרים ממכרים ? (THE LANCET)

02/11/2019

מאת נעה גנזבורג, Bsc

כיצד מכמתים את הנטל העולמי של תלות בסמים וחומרים ממכרים? מחקר חדש המתפרסם ב-LANCET ניסה להעריך את השכיחות האזורית והעולמית של תלות באמפתמינים, קנאביס, קוקאין ואופיאואידים, ולכמת את הנטל של התלות בסמים הללו. ממצאי המחקר עולה כי ברחבי העולם יותר אנשים מראים תלות באופיאודים ואמפתמינים מאשר בסמים אחרים; התלות באופיאודים הוותה את התרומה הגדולה ביותר לנטל הישיר של שנות חיים עם מגבלות ועם שיעור גבוה יותר של נטל המחלה במדינות עם הכנסה גבוהה יותר.

החוקרים ניסו להעריך את הנטל של התלות בסמים, ואת שיעור הנוכחות שלהם לפי המדדים הבאים: שנות חיים עם מגבלה (YLD , Years of life lived with disability ), שנות חיים שאבדו (YLLs, years of life lost P) ושנות חיים מתואמות מגבלה (DALY או disability-adjusted life years ). המחקר נערך באמצעות סקירה סיסטמטית של האפידמיולוגיה של תלות בסם, והממצאים נותחו לפי מדד GBD2010 ( ר"ת של Global Burden of Diseases, Injuries, and Risk Factors Study 2010) לפי ניתוח DisMod-MR (או Bayesian meta-regression technique ) על מנת להעריך את השכיחות באוכלוסיה ואת התלות והשימוש.

באמצעות מדד GBD2010 חישבו החוקרים את כובד המגבלה החדשה באמצעות סקרים מהאוכלוסיה המייצגת ובאמצעות שאלון מבוסס אינטרנט. יחדיו, חיברו החוקרים את התלות המשוערת עם נטל המגבלה על מנת לחשב את ה-YLD, YLLs ואת ה-DALYs הנפוצים ועל מנת לשער את ה-YLD, YLLs ואת ה-DALYs המיוחסים לשימוש בסמים כגורם סיכון למחלות או בעיות בריאות אחרות.

התלות בסמים היתה אחראית באופן ישיר ל- 20.0 מיליון DALYs ( עם  95% UI  ו-15.3–25.4 מיליון) ב-2010, כ- 0.8% (בין 0.6-1.0) מכל ה-DALYs הגלובליים מכל סיבה.  לדברי החוקרים, ברחבי העולם יותר אנשים הציגו תלות באופיאודים ואמפתמינים מאשר סמים אחרים. התלות באופיאודים הוותה את התרומה הגדולה ביותר לנטל הישיר של DALYs (עם 9.2 מיליון, 95% UI וטווח של 7.1-11.4).  השיעור של DALYs  מכל סיבה המיוחסים לתלות בסמים היתה פי עשרים גבוהה יותר

באזורים מסוימים לעומת אחרים, עם פרופוציה גבוהה יותר של נטל המחלה במדינות עם הכנסה גבוהה יותר.

החוקרים מציינים כי הזרקה של סמים מהווה גורם סיכום להדבקה ב-HIV וחושבה כ-2.1 מיליון DALYs  ( עם 95% UI וטווח של 1.1-3.6 מיליון) וכגורם סיכון להפטיטיס C שהיוותה כחצי מיליון  DALYs (עם טווח של 286 אלף–891 אלף).  הסיכון להתאבדות  בגלל תלות באמפתמינים חושבה כ-854 אלף DALYs , ובשל אופיאודים, כ-671 אלף DALYs . הסיכון להתאבדות בשל תלות בקוקאין עמד על 324 אלף DALYs. בין המדינות שהציגו את הנטל הגבוה ביותר (כלומר, למעלה מ650 אלף DALYs עבור אוכלוסה של 100 אלף אנשים) נכללו ארצות הברית, אנגליה, רוסיה וכן אוסטרליה.

 

השימוש בסמים אסורים משפיע על נטל המחלות העולמי בצורה ניכרת. החוקרים ממליצים לפתח אסטרטגיות טיפול על מנת להוריד את נטל התלות באופאיודים וסמים בהזרקה.  הם מציינים שתכניות כמו טיפול חלופי באופאיודים, או אספקת מחטים סטריליות נדרשות ומסייעות בהורדת הנטל ברמת האוכלוסיה.

The Lancet, VOLUME 382, ISSUE 9904, P1564-1574,

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני