חדשות

מתן Oxytocin אינו משפר תפקוד חברתי בילדים עם אוטיזם (N Engl J Med)

19/10/2021

 

מתן טיפול יומי בתרסיס אפי של Oxytocin לא הוביל לשיפור התפקוד החברתי בילדים עם הפרעות מהספקטרום של אוטיזם, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine, זאת בניגוד למחקרים קטנים קודמים שתמכו במתן הטיפול.

 

החוקרים השלימו מחקר מבוסס-פלסבו, בשלב 2, להערכת מתן תוך-אפי של Oxytocin לילדים בגילאי 3-17 שנים עם אבחנה של הפרעות מהספקטרום של אוטיזם. מדגם המחקר כלל 290 ילדים, אשר חולקו באקראי לזרוע פלסבו או זרוע טיפול תוך-אפי ב-Oxytocin, עד פעמיים ביום.

 

במעט למעלה מ-48% מהמשתתפים במחקר שנכללו בניתוח להערכת היעילות תועד שטף דיבור מינימאלי, 52% היו בעלי דיבור שוטף.

 

כל המשתתפים השלימו את מדד ABC-mSW (Aberrant Behavior Checklist modified Social Withdrawal subscale), הכולל 13 מרכיבים ומדד הנע בין 0 עד 39 נקודות, כאשר ציון גבוה יותר מעיד על פחות אינטראקציה חברתית. החוקרים הבהירו כי תוצאים משניים כללו שני מדדים נוספים להערכת תפקוד חברתי וכן השלימו הערכה מקוצרת של מדד האינטליגנציה. הם תיעדו מדדים אלו לפני ואחרי תקופת המחקר, תוך הערכת ממוצע הריבועים הפחותים של השינוי מתחילת המחקר ועד להערכה הסופית.

 

מהנתונים עולה כי לא היה הבדל מובהק סטטיסטית בין זרוע ההתערבות וזרוע הביקורת במדדים להערכת תפקוד קוגניטיבי, כפי שנקבע לאורך 24 השבועות בין אוגוסט 2014 ועד יוני 2017. לאורך 24 שבועות המחקר, ממוצע ריבועים פחותים של השינוי מתחילת המחקר במדד ABC-mSW עמד על 3.7 נקודות בזרוע ההתערבות ועל 3.5 נקודות בזרוע הפלסבו (הבדל של 0.2 נקודות, P=0.61).

 

מהנתונים עולה כי Oxytocin לא הוביל לשיפור משמעותי בהבנה החברתית של החולים.

 

החוקרים מקווים כי בעתיד ניתן יהיה להתבסס על סמנים גנטיים ומולקולאריים במטרה לבדוק אם בחירה זהירה של מטופלים מתאימים עשויה לסייע בשיפור תוצאות הטיפול בחולים עם הפרעות מהספקטרום של אוטיזם והפרעות נוירו-התפתחותיות אחרות.

 

N Engl J Med, 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני