חדשות

הבדלים בין תכשירי ברזל במתן תוך-ורידי: דגש על טיפול בחסר ברזל בחולים עם אי-ספיקת לב כרונית (ESC HEART FAILURE)

06/03/2019

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

חסר ברזל הינו הגורם המוביל לאנמיה ונפוץ מאוד באוכלוסיית החולים עם אי-ספיקת לב כרונית. חסר ברזל, בנוכחות או בהעדר אנמיה, ניתן לתיקון באמצעות מתן תוך-ורידי של ברזל. הנחיות ה-European Society of Cardiology משנת 2016 תומכות בהשלמת בדיקות סקר להערכת משק הברזל בחולי אי-ספיקת לב, ולטפל במצבי חסר ברזל באמצעות Ferric Carboxymaltose (FCM), (הערת המערכת: על בסיס הנחיות אלה הוכן במסגרת e-Med Tools מחשבון עזר לביצוע הבירור ובחירת הטיפול בהתאם הניתן להורדה לדסקטופ ולסמרטפון) זאת על-בסיס תוצאות שני מחקרים אקראיים ומבוקרים בחולי אי-ספיקת לב כרונית עם חסר ברזל.

 

כל תרכובות ברזל למתן תוך-ורידי כוללות גרעין Fe(III)-Oxyhodroxide/Oxide, המיוצב עם פחמימה ספציפית לתרכובת, אשר משפיעה מאוד על התכונות הפיזיו-כימיות של התרכובת (למשל, פיזור משקל מולקולארי, יציבות התרכובת והברזל בה). לכן, הפחמימה קובעת את הגודל המטבולי של התרכובת, עם השפעה על הפרופיל הפרמקוקינטי/פרמקודינאמי ואינטראקציות עם מערכת החיסון הטבעית.  בהתאם, תכשירים תוך-ורידיים של ברזל שייכים למשפחה חדשה של תרכובות לא-ביולוגיות של תרופות. רשויות הבקרה מכירות כיום בחשיבות האפיון המפורט של תרכובות השייכות למשפחה זו.

 

בשל ההבדלים בתכונות הפיזיו-כימיות בין תרכובות ברזל תוך-ורידי שונות, החוקרים ביקשו לבחון אם ישנם הבדלים ביציבות הקלינית/סבילות ויעילות תכשירים שונים; להעריך כיצד ההבדלים בתכונות אלו משפיע על התוצאות הקליניות; לקבוע אם ישנם הבדלים בין תכשירי ברזל תוך-ורידי המוכרים ע"י רשויות הבקרה; ולספק תשובה לשאלה אם ניתן להחיל תוצאות מחקר עם תכשיר ברזל תוך-ורידי אחד על תכשירים אחרים, גם בהעדר נתונים ספציפיים אודות האחרון.

 

החוקרים השלימו סקירה מקיפה של הנתונים הזמינים לתיקון חסר ברזל בחולי אי-ספיקת לב, כאשר זוהתה סתירה בין מחקר FCM הגדול ובין מספר מחקרים קטנים להערכת תכשירי ברזל תוך-ורידיים אחרים.

 

בעקבות הערכה של המחקרים הקליניים והלא-קליניים להערכת תכשירים שונים למתן ברזל תוך-ורידי המומחים מציעים כי אין להניח כי תוצאות עליהן דווח במחקר אחד עם תכשיר ברזל תוך-ורידי מסוים, יהיו תקפות בהכרח לתכשיר ברזל תוך-ורידי אחר, אודותיו אין נתונים דומים באוכלוסיית חולי אי-ספיקת לב. ללא מחקרים קליניים להשוואה ראש-בראש המדגימים את הדמיון התרפויטי של תכשירי ברזל תוך-ורידי אחרים מול FCM, באוכלוסיה פגיעה מאוד של חולי אי-ספיקת לב, לא ניתן להחיל את התוצאות שתוארו עם FCM על תכשירים אחרים למתן ברזל תוך-ורידי ולא מומלץ לבחור בתכשיר ברזל תוך-ורידי שונה.   

ESC Heart Fail. 2019 Jan 29

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני