חדשות

הנחיות לניהול אנמיה של חסר ברזל מטעם American Gastroenterological Association (הAGA)

29/08/2020

אנמיה של חסר ברזל היא סוג האנמיה השכיח ביותר בארה"ב ובעולם כולו. בארה"ב מוערך כי 5-11% מהנשים ו 1-4% מהגברים סובלים מחסר ברזל, וכ 5% נשים ו 2% גברים סובלים מאנמיה של חסר ברזל. בעוד חסר ברזל עשוי להיגרם כתוצאה מאינטייק נמוך או ספיגה לא מספקת, בנשים פוסט-מנופאוזליות ובגברים הסימן יכול להעיד על דמם GI כרוני או בעיות GI אחרות.   


ה American Gastroenterological Association (ה AGA) הוציא הנחיות חדשות לניהול אנמיה של חסר ברזל באוגוסט 2020. מטרת ההמלצות היא לשפר את איכות הטיפול ולצמצם את הוריאביליות הטיפולית. 

* הפאנל המליץ על הגדרת פריטין נמוך כערך הנמוך מ 45ng/ml במקום 15ng/ml. מחקרים הראו שלערך הגבוה יותר היתה רגישות של 85% וסגוליות של 92%, בהשוואה לרגישות של 59% וסגוליות של 99% בערך הנמוך יותר. החוקרים ממליצים על שינוי ערך ההגדרה על מנת להגביר את הרגישות וכך לאפשר זיהוי יותר טוב של הסובלים מחסר ברזל ובכך לא לעכב את הבירור. 


* עבור נשים פוסט מנופאוזליות או גברים עם אנמיה, הפאנל המליץ על אנדוסקופיה דו כיוונית (קולונוסקופיה וגסטרוסקופיה), והמליצו כך אף לנשים פרה-מנופאוזליות במקום מתן תחליף ברזל בלבד. המלצות אלה שונות מההמלצות של British Society of Gastroenterology (ה BSG) אשר ממליצים על קולונוסקופיה רגילה או וירטואלית בנשים באל וסת, נשים מעל גיל 50, או גברים עם חסר ברזל, וממליצים נגד אנדוסקופיה בנשים פרה-מנופאוזליות, למעט אם גילן מעל 50, קיים סיפור משפחתי של סרטן המעי הגס או ישנם סימפטומי GI. 


* במידה ואנדוסקופיה דו כיוונית אינה חושפת את הסיבה לחסר ברזל, ממליץ הפאנל לבצע בדיקה לאיתור Helicobacter pylori, לאור הקשר בין החיידק וחסר ברזל במחקרים תצפיתיים.


* במידה ובדיקה להליקובקטר הינה שלילית, ממליץ הפאנל על ניסיון טיפולי בתוסף ברזל, במקום המשך בירור עם קפסולה. הם מסבירים כי לא קיימות כיום הוכחות מוצקות לתועלת של קפסולת וידיאו בבירור של חסר ברזל.


* החוקרים גם המליצו נגד נטילת ביופסיות מהקיבה על מנת לאבחן atrophic gastritis אוטואימוני, לאור העובדה שגילוי מוקדם של בעיה זו אין השפעה על הטיפול בחסר ברזל בהמשך, כך לדבריהם. 


* החוקרים ממליצים כי מטופלים אסימפטומטים עם חסר ברזל וחשד למחלת הצליאק יעברו ראשית בדיקה סרולוגית ובהמשך ביופסיה מהמעי הדק, במידה והסרולוגיה חיובית.


* שנתי ההמלצות החזקות במסגרת ההנחיות הן - שינוי ערכי ההגדרה של חסר ברזל, וכן ביצוע אנדוסקופיה דו כיוונית ולא רק קולונוסקופיה במקרה של נשים באל-וסת או בגברים. 


החוקרים קוראים למחקרים נוספים בנושא על מנת לחזק או לבדוק את ההנחיות, ובעיקר אלו שלא קיבלו המלצה חזקה. 


AGA Technical Review on Gastrointestinal Evaluation of Iron Deficiency Anemia. Gastroenterology. August 20, 2020.


לידיעה במדסקייפ


מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני