חדשות

עדויות חדשות תומכות במשלב Bamlanivimab עם Etesevimab בחולים עם COVID-19 בדרגה קלה או בינונית (New Engl J Med)

18/07/2021

 

בקרב חולים אמבולטוריים בסיכון גבוה לסיבוכים ותמותה על-רקע זיהום בנגיף הקורונה, משלב Bamlanivimab עם Etesevimab הוביל לשיעורים נמוכים יותר של אשפוזים על-רקע הזיהום הנגיפי ותמותה, בהשוואה לפלסבו וכן הוביל לירידה מואצת בעומס הנגיפי, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי חולים עם מחלות רפואיות מצויים בסיכון מוגבר לפתח מחלה חמורה במקרה של הדבקה בנגיף הקורונה. למרות שחסינות בעקבות חיסון מתפתחת לאורך זמן, טיפול בנוגדנים חד-שבטיים מנטרלים מוביל לחסינות פאסיבית באופן מיידי ועשוי להגביל את התקדמות המחלה והתפתחות סיבוכים

 

במסגרת המחקר בשלב 3 נכללו חולים אמבולטוריים עם COVID-19 בדרגה קלה או בינונית ובסיכון גבוה להתקדמות למחלה חמורה. המשתתפים חולקו באקראי לקבלת עירוי תוך-ורידי יחיד של משלב נוגדנים חד-שבטיים (Bamlanivimab עם Etesevimab) או פלסבו, אשר ניתנו בתוך 3 ימים מאבחנה מעבדתית של הזיהום הנגיפי.

 

התוצא העיקרי היה המצב הקליני הכולל של החולים, אשר הוגדר כאשפוז עקב זיהום בנגיף הקורונה או תמותה מכל-סיבה לאחר 29 ימים.

 

מדגם המחקר כלל 1,035 חולים שעברו הקצאה אקראית וקיבלו עירוי Bamlanivimab עם Etesevimab או פלסבו. גיל המשתתפים הממוצע עמד על 53.8 שנים, כאשר כמחציתן (52%)היו נשים או נערות מתבגרות.

 

לאחר 29 ימים, שיעור האשפוזים על-רקע נגיף הקורונה או תמותה מכל-סיבה עמד על 2.1% בזרוע ההתערבות (11 מבין 518 חולים), זאת בהשוואה לשיעור של 7.0% בזרוע הפלסבו (36 מבין 517 חולים) (p<0.001).

 

לא תועדו מקרי תמותה בקבוצת הטיפול במשלב Bamlanivimab עם Etesevimab, כאשר בזרוע הפלסבו תועדו 10 מקרי תמותה, מהם 9 מקרי תמותה על-רקע הזיהום בנגיף הקורונה.

 

לאחר שבעה ימים תועדה ירידה גדולה יותר בעומס הנגיפי עם הטיפול הפעיל, בהשוואה לפלסבו (p<0.001).

 

ממצאי המחקר תומכים בתועלת של משלב Bamlanivimab עם Etesevimab בחולים אמבולטוריים עם COVID-19, עם הוכחות להפחתת שיעור האשפוזים, שיעורי התמותה והעומס הנגיפי בעקבות הטיפול המשולב.

 

New Engl J Med, July 14, 2021

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני