חדשות

לחץ דם ריאתי נמוך יותר מלווה בתוצאות טובות יותר בחולי אי-ספיקת לב (Circ Heart Fail)

09/11/2021

 

לחץ דם דיאסטולי נמוך יותר בעורק הריאה מלווה בשיפור תסמיני אי-ספיקת לב בקרב חולים שלקחו חלק במחקר EMBRACE-HF, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Circulation: Heart Failure. על-פי ממצאי המחקר, דרגת השיפור בתסמינים הייתה במתאם עם דרגת הירידה בלחץ דם דיאסטולי בעורק הריאה.

 

איגודים מקצועיים ממליצים כי חולים עם אי-ספיקת לב יהיו במעקב מסודר במטרה לזהות ולטפל בשינויים במצב הבריאותי (תסמינים, תפקוד ואיכות חיים). הערכה זהירה של המצב הבריאותי חשוב לטיפול, אך עשויה לסייע גם בכימות התועלת של טיפולים חדשים. אמצעי חדש לניטור חולים עם אי-ספיקת לב חמורה כולל חיישן להערכת לחץ בעורק הריאה (CardioMEMS). עם זאת, עד כה לא נבחנה הקורלציה עם המצב הבריאותי של החולים.

 

במטרה לבחון את ההשפעה של לחצים המודינאמיים אמבולטוריים על דרגת התסמינים, כפי שנקבע לפי מדד KCCQ (Kansas City Cardiomyopathy Questionnaire), החוקרים התבססו על נתוני מחקר EMBRACE-HF, בו 65 חולים עם אי-ספיקת לב (גיל ממוצע של 66 שנים; 63% גברים) עם לחץ דם דיאסטולי בעורק הריאה של 12 מ"מ כספית ומעלה חולקו באקראי לטיפול ב-Empagliflozin (ג'ארדיאנס) או פלסבו.

 

כפי שפורסם בעבר, לחץ דם דיאסטולי בעורק הריאה מתחילת המחקר עד לתום תקופת הטיפול היה נמוך יותר בקבוצת המטופלים ב-Empagliflozin לעומת זרוע הפלסבו (p=0.02).

 

בניתוח הנתונים הנוכחי, מדד KCCQ הממוצע בתחילת המחקר עמד על 65.7.  בנוסף, ב-38% מהחולים תועדה ירידה של לפחות 1 מ"מ כספית בלחץ דם דיאסטולי בעורק הריאה, ב-34% לא חל שינוי בלחץ הדם בעורק הריאה וב-28% נרשמה עליה של לפחות 1 מ"מ כספית במהלך המחקר.

 

החוקרים מדווחים כי לאחר קנון למדד KCCQ ההתחלתי ולחץ דם דיאסטולי בעורק הריאה, כל ירידה של 2 מ"מ כספית בלחץ הדם לוותה בשיפור של 2.1 נקודות במדד KCCQ (רווח בר-סמך 95% של 0.19-3.97, p=0.03).

 

יתרה מזאת, בחולים עם ירידה של 2 מ"מ כספית ומעלה בלחץ הדם הדיאסטולי בעורק הריאה תועד שיפור גדול יותר בהשוואה למשתתפים עם לחץ דם דיאסטולי יציב בעורק הריאה, בהם תועד שיפור קטן (ממוצע, 11.4 לעומת 2.1). בחולים עם עליה של 2 מ"מ כספית ומעלה בלחץ הדם דיאסטולי בעורק הריאה תועדה החמרה במדד KCCQ (2.8-).

 

ממצאי המחקר מעידים על קשר מובהק סטטיסטית בין שינויים בטווח הקצר בלחץ דם דיאסטולי בעורק הריאה ובין שינויים בתסמיני אי-ספיקת לב, כפי שנקבע לפי מדד KCCQ.

 

Circ Heart Fail. 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני