חדשות

הערכת תוצאות עולם-אמיתי של טיפול ב-Golimumab או Infliximab בחולים עם Ankylosing Spondylitis (מתוך Clin Exp Rheumatol)

05/09/2018

 

במאמר שפורסם בכתב העת Clinical and Experimental Rheumatology מדווחים חוקרים על נתוני עולם-אמיתי, מהם עולה כי טיפול ב-Golimumab (סימפוני) ו-Infliximab (רמיקד) בחולים עם Ankylosing Spondylitis לווה בשיפור קליני ושיפור באיכות החיים הבריאותית לאורך שישה חודשים.

 

במסגרת מחקר QUO VADIS בחנו החוקרים את פעילות המחלה ואיכות החיים הבריאותית של חולים עם Ankylosing Spondylitis (AS), אשר טופלו ב-Golimumab או Infliximab . המחקר התצפיתי, פרוספקטיבי, כלל חולי AS שלא קיבלו טיפול ביולוגי קודם, אשר החלו טיפול ב-Golimumab או Infliximab למשך שישה חודשים. פעילות המחלה נבחנה על-בסיס מדדי BASDAI, BASFI, ASAS ו-ASDAS ואיכות החיים הבריאותית נבחנה על-פי מדד Physical Component Summary (PCS).

 

מדגם המחקר כלל 963 חולים בגיל ממוצע של 43 שנים (61% גברים), שקיבלו לפחות מנת תרופה אחת (78% טופלו ב-Golimumab; 22% טופלו ב-Infliximab). מדדי פעילות המחלה ירדו משמעותית, עם שינוי ממוצע מתחילת המחקר ועד לאחר שישה חודשים של 2.7- במדד BASDAI ו-2.1- במדד BASFI, כאשר 40% ו-35% מהחולים השיגו תגובה של BASDAI50 ו-ASAD40, בהתאמה. תגובה לפי PCS תועדה לאחר שישה חודשים ב-52% מהחולים.

 

על-פי ניתוח CART (Classification and Regression Trees), מדדי בסיס שלוו בשיפור באיכות החיים הבריאותית כללו ASDAS (3.48 ומעלה), ריכוז CRP (8.55 מ"ג/ליטר ומעלה), גיל (עד 35.5 שנים) ומדד BASFI (1.15 ומעלה). אלגוריתם זה זיהה נכונה 57.5% (רגישות) מהמגיבים לפי PCS (חמש נקודות ומעלה), ו-61.0% (סגוליות) של אלו שלא הגיבו לפי PCS (פחות מחמש נקודות), עם שטח מתחת לעקומה של 0.61.

 

אירועים חריגים חמורים תועדו ב-1.8% מהחולים, כאשר האירוע החריג הנפוץ ביותר היה זיהום (7.7%).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על שיפור קליני ושיפור באיכות החיים הבריאותית לאורך שישה חודשי טיפול ב-Golimumab או Infliximab בחולי AS; מדדי ASDAS גבוהים יותר, רמות CRP גבוהות יותר וגיל צעיר יותר ניבאו שיפור באיכות חיים בריאותית ותגובה כוללת טובה יותר.

 

 

Clin Exp Rheumatol. 2018 Jul 19.

 

 

לידיעה ב-PubMed

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני