חדשות

סיכון גבוה לתרומבואמבוליזם ורידי בחולים עם Ankylosing Spondylitis (מתוך Ann Rheum Dis)

18/02/2019

 

בחולים עם אבחנה של Ankylosing Spondylitis סיכון מוגבר לתרומבואמבוליזם ורידי, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מקנדה, שפורסמו בכתב העת Annals of the Rheumatic Diseases.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי עד כה, לא היו עדויות רבות בכל הנוגע לסיכון לתרומבואמבוליזם ורידי באוכלוסיה זו. הם אספו נתונים ממאגר הנתונים מקולומביה הבריטית, הכולל את כל תושבי האזור. הם השלימו ניתוח מותאם להערכת היארעות תסחיף ריאתי, פקקת ורידים עמוקים וכלל אירועי תרומבואמבוליזם ורידי בקרב חולים עם Ankylosing Spondylitis אל מול מדגם אקראי מהאוכלוסיה הכללית, של משתתפים ללא Ankylosing Spondylitis.

 

מבין 7,190 מקרים חדשים של Ankylosing Spondylitis, 35 חולים פיתחו תסחיף ריאתי ו-47 חולים פיתחו פקקת ורידים עמוקים. שיעורי ההיארעות של תסחיף ריאתי לכל 100 שנות-אדם בחולים עם Ankylosing Spondylitis עמדו על 0.79, בהשוואה ל-0.40 מקרים בקבוצת הביקורת. שיעורי ההיארעות של פקקת ורידים עמוקים וכלל אירועי תרומבואמבוליזם ורידי עמדו על 1.06 ו-1.56 מקרים לכלל 100 שנות-אדם בחולי Ankylosing Spondylitis, לעומת 0.50 ו-0.77 בקבוצת הביקורת, בהתאמה. יחסי הסיכון המתוקנים המקבילים לתסחיף ריאתי, פקקת ורידים עמוקים ואירועי תרומבואמבוליזם ורידי עמדו על 1.36, 1.62 ו-1.53, בהתאמה.

 

הסיכון לאירועים תרומבואמבוליים היה הגבוה ביותר בשנה הראשונה לאחר האבחנה, עם יחס סיכון לתסחיף ריאתי של 2.88, יחס סיכון לפקקת ורידים עמוקים של 2.20 ויחס סיכון לכלל אירועי תרומבואמבוליזם ורידי של 2.10.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על סיכון מוגבר לתרומבואמבוליזם ורידי באוכלוסיית חולים עם Ankylosing Spondylitis. נראה כי הסיכון הנ"ל בולט במיוחד במהלך השנה הראשונה לאחר האבחנה.

 

Ann Rheum Dis 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני