חדשות

ההשפעה של תחלואה נלווית על התפקוד הגופני בחולים עם Ankylosing Spondylitis ו-Psoriatic Arthritis (מתוך Arthritis Care Res)

14/05/2019

 

במחקר גדול שכלל למעלה מ-700 חולים עם אבחנה של Ankylosing Spondylitis (AS) ולמעלה מ-700 חולים עם Psoriatic Arthritis (PsA) מצאו חוקרים כי למרות דמיון בתחלואה נלווית בשתי הקבוצות, דפוס מחלות הרקע וההשפעה שלהן על התפקוד הגופני עשוי להיות שונה.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את ההשפעה של מחלות רקע על התפקוד הגופני בחולים עם AS ו-PsA. מבין המשתתפים במחקר CARMA (Cardiovascular in Rheumatology), 21% מהחולים עם PsA או AS סבלו מלפחות מחלת רקע אחת, עם מדד תחלואה נלווית של 1.32 בחולים עם AS ושל 1.30 באלו עם PsA.  התפקוד הגופני נבחן באמצעות מדד BASFI (Bath AS Functional Index) ב-738 חולים עם AS ועל-בסיס שאלון HAQ (Health Assessment Questionnaire) ב-721 חולים עם PsA שלקחו חלק בפרויקט CARMA בין 2010-2012.

 

נטל מחלות הרקע נקשר בקשר בלתי-תלוי עם תפקוד גופני גרוע יותר רק בחולים עם PsA (p<0.001) ולא בקרב אלו עם AS (p=0.701). החוקרים מציעים כי הבדלים אלו עשויים להיות קשורים לשימוש בשיטות מחקר שונות להערכת נטל תחלואה נלווית בשתי אוכלוסיות שונות אלו. ייתכן כי מחלות הרקע שנקשרו עם גיל מתקדם עשויות להיות בולטות יותר בחולי AS עם מחלה ממושכת יותר; הם מציינים כי החולים עם AS במחקר הנוכחי היו צעירים יותר מאלו עם PsA.

 

כמו כן, מגדר נקבי, משך מחלה, פעילות מחלה, נוגדי-דלקת שאינם סטרואידים, גלוקוקורטיקואידים ותרופות ביולוגיות נקשרו עם תפקוד גרוע יותר בחולים עם PsA. רמת השכלה גבוהה יותר נקשרה עם פחות מוגבלות. בחולים עם AS, גיל, פעילות מחלה, נזק הדמייתי ושימוש בתרופות ביולוגיות נקשר עם תפקוד גרוע יותר, אך לא זוהה קשר עם נטל התחלואה הנלווית.

 

נוכחות מחלות רקע בחולים עם PsA קשור בקשר בלתי-תלוי עם תפקוד גופני גרוע יותר, כאשר מהממצאים עולה כי באוכלוסיית חולים זו עם מספר גדול יותר של מחלות רקע תועד תפקודי גרוע יותר, בהשוואה לאלו עם מחלה נלווית אחת בלבד.

 

Arthritis Care Res 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני