חדשות

גורמי סיכון להתקדמות מדלקת תת-קלינית לספונדילוארתריטיס גלויה בקרובי משפחה מדרגה ראשונה עם המחלה הריאומטית (Arthritis Care & Research)

10/07/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Arthritis Care & Research מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בקרובי משפחה מדרגה-ראשונה של חולים עם ספונדילוארתריטיס אקסיאלית חיוביים ל-HLA-B27, אשר נמצאו חיוביים ל-HLA-B27, קיים סיכון מוגבר להתפתחות המחלה הריאומטית בתוך שנה.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ספונדילוארתריטיס אקסיאלית מתפתחת לרוב בין הגילאים 18 עד 40 שנים, אך ייתכן עיכוב באבחנה, חלקית בשל העדר סמנים ותסמינים לא-ספציפיים.

 

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון נוכחות מאפיינים הדמייתיים ספציפיים מאוד וכן סימנים קליניים של ספונדילוארתריטיס אקסיאלית בתחילת הדרך ולאחר שנה אחת של מעקב ולתאר את ההתקדמות למחלה קלינית בתוך שנה בקרובי משפחה מדרגה-ראשונה של חולים עם ספונדילוארתריטיס אקסיאלית עם HLA-B27.

 

החוקרים התמקדו במשתתפים בריאים למראה, שהיו קרובי משפחה מדרגה ראשונה של חולים עם ספונדילוארתריטיס אקסיאלית עם HLA-B27 ובחנו את הנתונים לאורך חמש שנים, כולל מאפיינים קליניים והדמייתיים.

 

בתחילת המחקר, 19% מקרובי המשפחה מדרגה ראשונה של חולים עם ספונדילוארתריטיס אקסיאלית דיווחו על כאב גב דלקתי. מבין המשתתפים במחקר, 32% דיווחו על כאבי מפרקים בהווה, 3% דיווחו על היסטוריה בעבר או בהווה של דלקת מפרקים, 5% דיווחו על אנתזיטיס ו-1% דיווחו על דקטיליטיס. ב-3% מהמשתתפים תועדו ביטויים מחוץ למפרקים, כאשר סמני דלקת היו מוגברים ב-16% מהנבדקים (CRP) וב-7% מהנבדקים (ESR).

 

בבדיקת MRI של המפרק הסקרואיליאקי, ב-10% מדד SPARCC עמד על 2 נקודות ומעלה, ב-4% תועד מדד של 5 נקודות ומעלה וב-4% הייתה עדות לנגעים עמוקים.

 

מבין כלל המשתתפים במחקר, 1% ענו על הקריטריונים להגדרת סקרואילאיטיס הדמייתית.

 

מבחינה קלינית, ממצאים בבדיקת MRI וממצאים בשלב אקוטי תועדו בשכיחות דומה בקרובי משפחה מדרגה ראשונה של חולים עם ספונדילוארתריטיס אקסיאלית בין אם היו חיוביים ל-HLA-B27 או שליליים ל-HLA-B27.

 

לאחר שנה אחת של מעקב, מדדים קליניים לא השתנו ברמת הקבוצה, אך ב-6% מקרובי המשפחה מדרגה ראשונה נקבעה אבחנה קלינית של ספונדילוארתריטיס אקסיאלית, כאשר 86% מהם היו חיוביים ל-HLA-B27.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מאפיינים הקשורים עם ספונדילוארתריטיס או שינויים הדמייתיים זוהו בעד 32% מקרובי המשפחה מדרגה ראשונה שהיו בריאים למראה, עם חלוקה שווה בין קרובי משפחה חיוביים ל-HLA-B27 ואלו שהיו שליליים ל-HLA-B27. התקדמות למצב של ספונדילוארתריטיס אקסיאלית קלינית בתוך שנה אחת תואר בעיקר בקרובי משפחה מדרגה ראשונה שהיו חיוביים ל-HLA-B27.

 

Arthritis Care & Research July 5, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני