חדשות

חיות תמיכה נפשית מסייעות בהקלה על דיכאון וחרדה (Hum Anim Interact Bull)

05/06/2021

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Human Animal Interaction Bulletin מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי חיות תמיכה נפשית (Emotional Support Animals) מסייעות בהקלה משמעותית בדיכאון, חרדה ובדידות בקרב חולים עם מחלות פסיכיאטריות חמורות המתגוררים בגפם.

 

מחקר הפיילוט נועד לבחון את ההשפעה של חיות תמיכה נפשית על ההתאוששות הנפשית והתועלת של חיות אלו בחולים עם מחלה פסיכיאטרית חמורה. באמצעות תכנית ייעודית, Hope and Recovery Pet, כלבים וחתולים מבתי מחסה צוותו כחיות תמיכה נפשית ב-11 מבוגרים עם הפרעות פסיכיאטריות חמורות.

 

ניתוח סטטיסטי שימש להערכת ההשפעה של חיות תמיכה נפשית על המצב הרגשי של המשתתפים. החוקרים אספו נתונים לפני ואחרי יישום התכנית, כולל מידע אודות דיכאון, חרדה ובדידות. עוד נאספו סמנים בדם (בדיקת רוק להערכת רמות Oxytocin, קורטיזול ו-Alpha Amylase) לפני ואחרי אינטראקציה בת עשר דקות עם חיות תמיכה נפשית לאחר חודש, 3, 6, 9 ו-12 חודשים. עוד נאספו נתונים איכותיים אודות המשתתפים 12 חודשים לאחר התכנית.

 

מהנתונים עולה כי חלה ירידה משמעותית במדדי דיכאון, חרדה ובדידות על-פי סולם BAI (Beck Anxiety Inventory), BDI (Beck Depression Inventory) ו-UCLA Loneliness Scale, בהתאמה.

 

עוד תועד דפוס של עליה ב-Oxytocin וירידה בקורטיזון לאחר אינטראקציה בת עשר דקות עם חיות תמיכה נפשית, אם כי השינויים הללו לא היו מובהקים סטטיסטית.

 

מנתונים איכותיים עלה כי המשתתפים ייחסו את השיפור במצבם הנפשי ובתחושת הרווחה שלהם לתכנית והחשיפה לחיות תמיכה נפשית.

 

ממצאי המחקר מדגישים את הצורך בהשלמת מחקרים נוספים להערכת היתרונות של חיות תמיכה נפשית עבור חולים הסובלים מהפרעות מצב רוח.

 

Hum Anim Interact Bull. Published online May 20, 2021.

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני