חדשות

חוק האוסר על עישון בכלי רכב מלווה בהפחתת אשפוזים עקב אסתמה בילדות (The Lancet Public Health)

04/08/2021

 

מנתונים חדשים מסקוטלנד עולה כי שיעור הילדים שאושפזו לבית חולים בשל התקף אסתמה פחת משמעותית מאז יישום חוק האסור על עישון בכלי רכב המסיעים ילדים, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet Public Health.

 

בסקוטלנד נאסר בשנת 2016 על עישון בכלי רחב הנושאים ילד מתחת לגיל 18 שנים. החוקרים בחנו את הנתונים אודות 32,342 פניות לחדרי מיון בצעירים מתחת לגיל 16 שנים בסקוטלנד בין השנים 2000 ו-2018, כולל 13,954 (43%) ילדים מתחת לגיל 5 שנים.

 

מהנתונים עולה כי לאחר חקיקת החוק תוארה מגמה לא-מובהקת של ירידה של 1.21% באשפוזים חודשיים עקב אסתמה בילדים מתחת לגיל 16 שנים. עם זאת, בקרב ילדים מתחת לגיל 5 שנים, תועדה ירידה מובהקת סטטיסטית של 1.49% באשפוזים חודשיים עקב אסתמה.

 

החוקרים מציעים מספר סיבות לכך שלחוק האסור על עישון בכלי רכב המסיעים ילדים הייתה השפעה גדולה יותר על ילדים צעירים: ילדים לפני גיל בית ספר חשופים לרמות גבוהות יותר של עישון פאסיבי בכלי רכב; ילדים אלו תלויים יותר בהוריהם ומבלים יותר זמן איתם; כמו כן, הריאות של ילדים קטנים פגיעות יותר לנזקי עישון פאסיבי.

 

למרות ששינוי המדיניות לווה בירידה משמעותית בשיעור האשפוזים החודשים בילדים בקהילות העשירות ביותר (2.27%-), לא תועד שינוי משמעותי באשפוזים עקב אסתמה בקרב ילדים שהתגוררו באזורים פחות עשירים.

 

ממצאי המחקר מעידים כי חוק האוסר על עישון בכלי רכב המסיעים ילדים עשוי להשפיע משמעותית על התוצאות בילדים, בפרט ילדים קטנים שאינם יכולים או רוצים לדבר ולבקש מנהג מבוגר לכבות את הסיגריה.

 

על רופאים לנקוט בגישה ברורה ולהסביר להורים כי אין לחשוף את הילדים לעשן טבק, כאשר הדבר חשוב במיוחד בילדים עם אסתמה או מחלות נשימתיות אחרות, העשויים להיות רגישים יותר להשלכות השליליות של חשיפה לעשן טבק.

 

The Lancet Public Health, online July 16, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני