חדשות

שכיחות גבוהה של משלב ברונכיאקטזיות עם אתמה ודלקת כרונית של חלל האף והסינוסים (BMC Pulm Med)

08/08/2021

 

שילוב ברונכיאקטזיות בחולים עם אסתמה ודלקת כרונית של חלל האף והסינוסים מופיע בשכיחות גבוהה ומלווה במחלה חמורה יותר, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת BMC Pulmonary Medicine.

 

למרות שמספר מחקרים בחנו את הקשר בין ברונכיאקטזיות עם אסתמה או דלקת כרונית של חלל האף והסינוסים, עדיין ישנן שאלות רבות בנושא. במחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לבחון את השכיחות, המאפיינים הדלקתיים וההשלכות הקליניות של ברונכיאקטזיות במסגרת מחקר עוקבה פרוספקטיבי של חולים עם אסתמה-דלקת כרונית של חלל האף והסינוסים.

 

החוקרים ערכו מחקר פרוספקטיבי שכלל 176 חולים עם אסתמה ודלקת כרונית של חלל האף והסינוסים (גיל ממוצע של 53.9 שנים, 50.6% גברים). הם זיהו אבחנות של ברונכיאקטזיות והתבססו על בדיקת CT ברזולוציה גבוהה של החזה, מדד Smith Radiology Scale ומערכת ניקוד Bhalla Scoring System. לאחר מכן, הם בחנו את הקורלציה בין נתונים הקליניים, אחוז חנקן חמצני בנשיפה, ריכוז אאזנופילים בדם היקפי ותפקוד ריאתי ובין ברונכיאקטזיות.

 

החוקרים מדווחים כי 72 חולים אובחנו עם אסתמה ודלקת כרונית של חלל האף והסינוסים (40.9%).

 

בחולים עם אסתמה ודלקת כרונית של חלל האף והסינוסים ואבחנה של ברונכיאקטזיות תועדו שיעורי היארעות גבוהים יותר של פוליפים באף (p=0.004), מדדי Lund-Mackay גבוהים יותר (p=0.044), שיעור גבוה יותר של חולים עם התלקחות חמורה אחת לפחות של אסתמה בשנה האחרונה (p=0.003), מדד FEV1 לאחר-מרחיבי סמפונות נמוך יותר (p=0.006) וספירת אאזנופילים גבוהה יותר בדם היקפי (p=0.022), בהשוואה לחולים ללא ברונכיאקטזיות.

 

החוקרים זיהו קורלציה חיובית בין מדדי Smith ו-Bhalla ובין פוליפים באף וקורלציה שלילית עם מדדי FEV1 ומדד מסת הגוף.

 

ממצאי המחקר העידו על מספר גורמים שהבחינו בין חולים עם ובלי ברונכיאקטזיות באוכלוסיה עם אסתמה ודלקת כרונית של חלל האף והסינוסים: מדד FEV1 של 71.4% ומטה, ספירת אאזנופילים בדם היקפי של מעל 0.6 x 109/L, נוכחות פוליפים באף ולפחות התלקחות אסתמה חמורה אחת בשנה האחרונה.

 

החוקרים כותבים כי בתת-קבוצה של חולים עם אסתמה ודלקת כרונית של חלל האף והסינוסים עם פוליפים באף, פגיעה חמורה יותר בתפקוד הריאתי, רמות גבוהות יותר של אאזנופילים בדם והתקפי אסתמה בתדירות גבוהה יותר, יש מקום להשלמת בדיקת CT ברזולוציה גבוהה לאבחנה מוקדמת וטיפול בברונכיאקטזיות.

 

BMC Pulm Med 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני