חדשות

קיצוב באמצעות קוצב ללא אלקטרודות (מיקרה) מלווה בשיעור נמוך יותר של התערבויות חוזרות וסיבוכים בהשוואה לקיצוב חדרי מסורתי (European Heart Journal)

02/01/2022

במאמר שפורסם בכתב העת European Heart Journal מדווחים חוקרים מארצות הברית על תוצאות מחקר עולם-אמיתי בקרב מבוטחי Medicare בארצות הברית, מהן עולה כי קיצוב חדר באמצעות קוצב Micra (קוצב ללא-אלקטרודות) לווה בשיעור נמוך משמעותית של התערבויות חוזרות או סיבוכים כרוניים, בהשוואה לקיצוב חדרי מסורתי.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים קודמים הוכיחו את היעילות והבטיחות של קוצב Micra; עם זאת, לא נערכו מחקרים ארוכי-טווח עם נתוני עולם-אמיתי. כעת הם בחנו את שיעור ההתערבויות החוזרות, סיבוכים כרוניים ותמותה מכל-סיבה לאחר שנתיים בין חולים שטופלו בקוצב ללא אלקטרודות וחולים שטופלו בקוצב מסורתי.

 

מחקר Micra Coverage with Evidence Development הינו מחקר עוקבה תצפיתי להערכת קוצבים חדריים ללא אלקטרודות בקרב מבוטחי Medicare בארצות הברית, הכולל 6,219 חולים לאחר השתלת קוצב ללא אלקטרודות בין 9 במרץ 2017 ועד 31 בדצמבר 2018. עוד נאספו נתונים אודות 10,212 חולים שעברו השתלת קוצב מסורתי.

 

ניתוח סטטיסטי שימש להערכת ההבדלים בין שתי הקבצות לאחר שנתיים.

 

בהשוואה לקיצוב חדרי עם קוצב דרך הוריד, בחולים עם קיצוב חדרי עם קוצב ללא אלקטרודות תועד שיעור גבוה יותר של מחלת כליות סופנית (12% לעומת 2.3%) ומדד Charlson Comorbidity Index גבה יותר (5.1 לעומת 4.6).

 

בחולים עם קוצב ללא אלקטרודות שיעור ההתערבויות החוזרות היה נמוך יותר (יחס סיכון מתוקן של 0.62, רווח בר-סמך 95% של 0.45-0.85; p=0.003), כמו גם שיעור הסיבוכים הכרוניים (יחס סיכון מתוקן של 0.69, רווח בר-סמך 95% של 0.60-0.81, p<0.0001) בהשוואה לחולים בהם בוצע קיצוב מסורתי.

 

שיעורי התמותה מכל-סיבה לאחר שנתיים לא היו שנים בין שתי הקבוצות.

 

ממצאי המחקר מעידים כי בהשוואה לקיצוב חדרי דרך הוריד, השימוש בקוצב לב Micra לווה בשיעור נמוך ב-31% של סיבוכים כרוניים ושיעור נמוך ב-38% של התערבויות חוזרות. לא תועדו הבדלים בין הקבוצות בשיעורי התמותה מכל-סיבה לאחר שנתיים.

 

לדיווח ב-cardiacrhythmnews

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני