חדשות

אולטרה-סאונד כלי דם עשוי לסייע באבחנה של Giant Cell Arteritis (מתוך The Lancet Rheumatology)

04/12/2021

 

בדיקת אולטרה-סאונד של כלי דם המבוססת על ציוד מתקדם עשויה להוות חלופה יעילה לביופסיה של העורק הטמפוראלי כקו-ראשון בחולים עם חשד ל-Giant Cell Arteritis (GCA), כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת The Lancet Rheumatology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים ביופסיה של העורק הטמפוראלי הינה מדד הזהב לאבחנה של GCA. עם זאת, מאחר ומדובר בפעולה פולשנית, הצורך בהערכה פתולוגית עלול לעכב את האבחנה ובשל הרגשות הנמוכה, עלו ספקות באשר לשימוש באמצעי זה.

 

החוקרים השלימו מחקר פרוספקטיבי, רב-מרכזי, שכלל חולים בגילאי 50 שנים ומעלה עם חשד קליני ל-GCA משלושה בתי חולים בדנמרק. כל המשתתפים עברו אולטרה-סאונד דו-צדדי של העורק הטמפוראלי, עורק הפנים, עורק תרדמה משותף ועורקי בתי השחי. הבדיקות בוצעו ע"י אנשי צוות מנוסים בבדיקת אולטרה-סאונד של כלי דם ועם ציוד הולם. כל המשתתפים עברו ביופסיה של העורק הטמפוראלי בתוך שבוע מהתחלת טיפול בסטרואידים.

 

ניתוח סטטיסטי שימש להערכת החשיבות של בדיקת אולטרה-סאונד של כלי דם ככלי לחיזוי GCA.

 

מדגם המחקר כלל 106 חולים שעברו בדיקת אולטרה-סאונד וביופסיה של העורק הטמפוראלי (גיל ממוצע של 72.7 שנים, 59% נשים).

 

ביופסיה של העורק הטמפוראלי הייתה חיובית ב-46 חולים (43%) וב-62 חולים (58%) נקבעה אבחנה קלינית של GCA לאחר שישה חודשים, עדות לרגישות ביופסיה של עורק טמפוראלי לאבחנה של 74% וסגוליות של 100%.

 

אולטרה-סאונד עורקים קרדיאליים היה חיובי בכל החולים עם ביופסיה חיובית של העורק הטמפוראלי וב-7 מבין 12 חולים (58%) עם תוצאה שלילית בביופסיה אך עדות ל-GCA על-סמך בדיקות הדמיה אחרות.  הרגישות של בדיקת אולטרה-סאונד לאבחנה של GCA עמדה על 94% והסגוליות עמדה על 84%.

 

ניתוח סטטיסטי אישר כי אולטרה-סאונד הינה המנבא הטוב ביותר של אבחנה קלינית של GCA לאחר שישה חודשים (יחס סיכויים של 76.6, רווח בר-סמך 95% של 21.0-280.0).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בדיקת אולטרה-סאונד של כלי דם עשויה להחליף את ביופסיה של עורק טמפוראלי כאמצעי אבחנתי קו-ראשון בחולים עם חשד ל-GCA.

 

The Lancet Rheumatology, Oct 26, 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני