חדשות

יתרונות מפגשי פיזיותרפיה תדירים בחולים עם היצרות תעלת שדרה מותנית (Spine)

03/07/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Spine מדווחים חוקרים כי בחולים עם היצרות תעלת שדרה מותנית, 6 שבועות של טיפולי פיזיותרפיה תחת השגחה, אשר נערכו פעמיים בשבוע, הובילו לשיפור משמעותי בטווח הקצר בחומרת תסמינים, תפקוד גופני, כאבי רגל וגב והפרעות שיווי משקל, בהשוואה לטיפול פעם בשבוע או תרגילים ביתיים בלבד.

 

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לזהות את ההשפעות של מספר מפגשי פיזיותרפיה על התוצאות הקליניות בחולים עם היצרות תעלת שדרה מותנית. לצורך כך, הם השלימו מחקר רטרוספקטיבי של מחקר אקראי ומבוקר ומחקר פרוספקטיבי של חולים עם היצרות תעלת שדרה מותנית.

 

כל החולים במחקר השלימו טיפול גופני במשך 6 שבועות. מדגם המחקר כלל 43 חולים שהשלימו פיזיותרפיה תחת השגחה בתדירות של פעמיים בשבוע, 38 חולים שהשלימו פיזיותרפיה תחת השגחה פעם בשבוע ו-43 חולים שהשלימו תכנית אימונים ביתיים בלבד. התוצאות הקליניות נבחנו על-בסיס שאלון ZCQ (Zurich Claudication Questionnaire), מדד דירוג מספרי של כאב גב ורגל, שאלון JOABPEQ (Japanese Orthopedic Association Back Pain Evaluation Questionnaire) בתחילת המחקר ולאחר 6 שבועות.

 

לאחר 6 שבועות, בקרב משתתפים שהשלימו אימוני פיזיותרפיה פעמיים בשבוע תועד שיפור מובהק סטטיסטית בתפקוד הגופני לפי שאלון ZCQ, בכאבי גב ורגל לפי מדד דירוג מספרי להערכת הכאב בהשוואה לאימוני פיזיותרפיה בתדירות של פעם בשבוע. בהשוואה לאימונים ביתיים, באלו שהקפידו על אימוני פיזיותרפיה פעמיים בשבוע תועד שיפור משמעותי בתפקוד הגופני ובחומרת התסמינים לפי שאלון ZCQ , בכאבי גב ורגל לפי מדד הדירוג המספרי ובהפרעות שיווי משקל לפי JOABPEQ.

 

החוקרים לא זיהו הבדלים מובהקים סטטיסטית בשינוי הממוצע לאחר 6 שבועות בין אימוני פיזיותרפיה שבוצעו פעם בשבוע ובין אימונים ביתיים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים עם היצרות תעלת שדרה מותנית יש תועלת לתכנית אימוני פיזיותרפיה אינטנסיביים ותחת השגחה במטרה להשיג את התועלת הרבה ביותר.

 

Spine. 2020;45(11):E639-E646

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני